Gyurta Gergelyt „kipöckölték” a 400 méteres vegyesúszásból

Shares
Rio de Janeiro, 2016. augusztus 12. Hosszú Katinka a női 200 méteres hátúszás elődöntőjében a riói nyári olimpián a Rio de Janeiró-i Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 11-én. A magyar úszónő a legjobb idővel jutott a fináléba. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Hosszú Katinka be kellett érje 16 bajnoki címmel. MTI Fotó

A versenybíró és Hargitay András is főszereplővé lépett elő a szombaton befejeződött a 13. rövid pályás országos úszóbajnokságon, a nem is olyan régen még Kiss László nevét viselő százhalombattai uszodában. Hosszú Katinkát a versenybíró akadályozta meg abban, hogy minden számban bajnok legyen. Hargitay András kapitány pedig indulatokat kiváltó döntést hozott.

A nőknél a monotóniát – mármint, hogy valamennyi egyéni számot a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka nyerje – a versenybíró törte meg azzal, hogy délelőtt „bemozdulás” miatt kizárta az Iron Ladyt. Bár még nem hozták nyilvánosságra a decemberi, windsori (Kanada) világbajnokságra utazó magyar csapat névsorát, a szombati edzőbizottsági ülésen Hargitay András szövetségi kapitány eldöntötte, hogy a 400 méteres vegyesúszásban Verrasztó Dávid mellett nem a második legjobb idővel rendelkező Gyurta Gergely indul, hanem a nála hat tizedmásodperccel gyengébb eredménnyel elérő Bernek Péter.

Hargitay András. Fotó: JochaPress.hu

Hargitay András indulatokat kiváltó döntést hozott. Fotó: JochaPress.hu

Kiss László, a nyáron a szövetségi kapitányi posztról dicstelen körülmények között távozó szakember nevét csak azért említettük, mert szombaton kijött a döntőkre – elvégre százhalombattai lakos –, s a díszpáholyban, Gyárfás Tamás szövetségi elnök és Hargitay András szövetségi kapitány mellett ülve nézte végig a versenyeket. Ebben nincs is semmi kivetnivaló, mint ahogy abban sincs, hogy a héten ismét a bulvársajtó címlapjára került a Story magazinban megjelent interjúja („Mit akarnak, végezzek magammal?”) kapcsán. Bár sokan úgy vélik, szerencsésebb lett volna, ha nem járul hozzá a már lecsengett történet felmelegítéséhez…

Ez már délután volt, a döntők idején, de addig még történt egy és más. Kivételesen nagy figyelem jutott a máskor csendes előfutamoknak. A száz százalékos mérleg eléréséért küzdő Hosszú Katinka ugyanis a kizárás sorsára jutott 50 gyorson. Katinka lába abban a fázisban mozdult meg, amikor az „elkészülni” („take your marks”) vezényszó utáni tizedmásodpercekben az úszóknak mozdulatlanul kell várniuk a rajtjelet, és ezért a versenybíróság kénytelen volt kizárni. „A rajt előtti pillanatban megmozdult Hosszú Katinka lába – fogalmaz a versenybíróság közleménye. – Ezzel nem szerzett előnyt, ilyenkor azonban a vezetőbírónak nincs mérlegelési lehetősége. A versenyt követően Katinka méltányosságot kért, ezt azonban a szabály nem teszi lehetővé.”

Bajnoknőnk a Facebookon úgy fogalmazott, hogy nem volt „fair” a kizárása, s azzal érvelt, hogy ilyesmi még sohasem esett meg vele. A szakemberek körében megoszlanak a vélemények. Volt, aki azt mondta, az úszónő feltűnően bemozdult, s ha nem zárják ki, akkor a többi edző háborodott volna fel. Megint mások azt állítják, semmilyen előnyt sem szerzett Katinka az óvatlan mozdulattal – ezt a versenybíróság jegyzőkönyvében is elismeri –, talán politikusabb döntés lett volna nem adminisztratív úton megakadályozni őt abban, hogy történelmet írjon valamennyi egyéni versenyszám megnyerésével. Most már mindegy, így történt, viszont az is tény, hogy a Hosszú, Tusup házaspár és a szövetség közötti, ideálisnak aligha nevezhető viszony ettől nem fog javulni.

London, 2016. május 16. Az aranyérmes Hosszú Katinka (b) és a bronzérmes Jakabos Zsuzsanna a 400 méteres vegyes úszás eredményhirdetésén a 32. úszó, műugró és szinkronúszó Európa-bajnokságon a London Aquatics Centerben 2016. május 16-án. MTI Fotó: Kovács Anikó

MTI Fotó: Kovács Anikó

Az 50 gyorsot így Jakabos Zsuzsanna nyerte meg – századra azzal az idővel, ami Hosszú idei legjobbja, azaz érdekes lett volna élesben megnézni ezt a párharcot. A másik öt egyéni fináléban Hosszú Katinka diadalmaskodott, mindegyikben magabiztosan. Száz mellen ugyan a „szerspecialista”, Sebestyén Dalma keményen tartotta magát a negyedik napon érezhetően fáradó bajnoknővel szemben, ám a falat így is Katinka érte el előbb, 39 századmásodperces előnnyel – voltaképpen ez volt a legszorosabb sikere a négy nap folyamán

A férfiak között Horváth Dávid megcsinálta a triplát, azaz mind a három mellúszó számot megnyerte a Kőbánya SC ifjú klasszisa, utolszor a 200-at. A hátúszók között klubtársa, Telegdy Ádám duplázott, a 200 után ezúttal a 100-at nyerte meg. Bernek Péter sem maradt aranyérem nélkül, 200 gyorson nagy fölénnyel lett első, míg Földházi Dávid 100 vegyesen söpört. Az utolsó egyéni döntőben, 50 pillangón elképesztő eredmény született: a három érmest egy-egy századmásodperc választotta le egymástól, végül Takács Krisztián néhány milliméterrel előbb ért a falhoz (23.97) Cseh Lászlónál (23.98) és Gyárfás Bencénél (23.99).

Takacs Krisztian

Takács Krisztián 0,01 másodperccel előzte riválisát, Cseh Lászlót

A váltókban ismét dőltek az országos csúcsok, a győriek ismét akasztottak két aranyat – a női vegyesváltó döntött rekordot –, így a 12 stafétából 7-et vittek el, míg a másik csúcsot a Kőbánya férfinégyese állította fel.

Hosszú Katinka mellett másoknak is sikerült többször is dobogóra állni – még ha szerényebb mértékben is –: a hölgyeknél Jakabos Zsuzsanna öt egyéni érmet szerzett (egy arany, négy ezüst), emellett váltóban további öt arany szerepel a „bevételi” oldalon. Verrasztó Evelyn négy számban volt dobogós (0-1-3 – plusz két váltóarany), bátyja, Verrasztó Dávid két aranyat és egy bronzot nyert. A férfiaknál Bernek Péter remekelt, három-három egyéni arany és ezüst a mérlege, míg a kecskeméti Földházi Dávid két aranyat, három ezüstöt és egy bronzot szerzett.

Vihar a vb-indulás körül

edzők140214_10_Gyurta Gergely

Gyurta Gergely nehezményezi a kapitányi döntést

„Fel vagyok háborodva! Most akkor vannak válogatási kritériumok vagy nincsenek? Két hete, a tokiói Világkupa-versenyen 4:04.28 perces időt úsztam 400 méter vegyesen, ennél Bernek Péter csaknem hat tizeddel gyengébbet most itt, Százhalombattán, Hargitay András szövetségi kapitány mégis őt nevezi ebben a számban a vitathatatlanul legjobb Verrasztó Dávid mellett a decemberi windsori világbajnokságra! Miért nem kapom meg a lehetőséget arra, hogy én döntsem el, rajthoz állok-e mindkét számban, vagy ha nem, akkor odakint, Windsorban határozzak arról, melyiket válasszam. Az utóbbi fél évet arra áldoztam, hogy ráálljak a vegyesre, most kárba veszett minden erőfeszítésem, pedig a medencében kiharcoltam az indulás jogát!”

Mindezt Gyurta Gergely mondta lapunknak a versenyek befejezése után, roppant feldúlt állapotban, azt is sérelmezve, hogy a kapitány nem közölte vele a döntést, hanem kerülő úton kellett megtudnia. Természetesen megkérdeztük Hargitayt, miért döntött így. (A windsori csapatot hivatalosan még nem hirdették ki, de az edzőbizottság szombaton már meghozta a döntést.)

A világbajnokságon a 400 méter vegyes és az 1500 méter gyors előfutama egy napon lesz. Gyurta Gergely 1500-on a világ idei második legjobb idejével rendelkezik, ebben a számban ragyogóak az esélyei, nem kockáztathatjuk a döntőbe jutását azzal, hogy a 400 vegyesen is elindul – mondta a szövetségi kapitány.

Az ifjabbik Gyurta ügyében bátyja, az olimpiai bajnok Gyurta Dániel – aki a héten kezdte el az edzéseket új trénerével, Nagy Józseffel – is lobbizik, s az UTE (Gyurtáék klubja) szakosztály-vezetője, Gyurta Tamás (a fiúk édesapja) is roppantul sérelmezi fia kipörgetését a 400 m vegyesről.

A teljes igazsághoz tartozik, hogy az országos bajnokságon a 400 m vegyesen Bernek megelőzte Gyurta Gergelyt, de gyengébb idővel (4:04.84 perc), mint amit riválisa Tokióban úszott (4:04.28 p).

(magyaridok.hu / Ch. Gáll András)