Hakan Şükür: miniszter is lehetnék, ehelyett kávét árulok

Shares

Hakan Sükür, a török labdarúgó-legenda a visszavonulása után eltűnt a térképről. Nem véletlenül: Törökországban elfogatóparancsot adtak ki ellene, és halálbüntetéssel fenyegető per várna rá, ha hazatérne. Úgyhogy inkább kávét árul Kaliforniában.

Palo Alto jó hely. Akik a Los Angeles–San Francisco utat járják, egy-két szelfire beugorhatnak, hiszen itt található az Apple, a Facebook és a Google főhadiszállása is, lehet fotózkodni az új mobillal és a híresen optimista hüvelykujjal. Itt van a Hewlett-Packard, a PayPal, a Pinterest, a Skype és a Tesla is, meg ezer másik high-tech cég, plusz az ugyancsak világhíres Stanford Egyetem. A várost eleve idősb Leland Stanford alapította az iskolával együtt, a nevet pedig az államban őshonos örökzöld mamutfenyőről kapta, ami nyilván egy nagy fa, azaz palo alto.

Természetszerűleg a világ egyik legjobban húzó gazdasági szektora vonzza a nemzetközi munkaközösséget, amihez hasonlóan tartalmas kiszolgáló körnek kell társulnia, úgyhogy még a reggelizőhelyeken is világklasszisok dolgoznak. Csak adott esetben nem a konyhában, hanem labdarúgóként váltak azzá.

Van ott egy Tuts nevű trendi reggeliző: helyben sütnek pékárukat, kimeríthetetlen kreativitással kombinálják a kávé- és teaféléket, olykor elkészítenek könnyed ebédeket is, miközben kellemes beszélgetésekre csábító a belső környezet. Nem várná az ember, hogy egy hazájában megszégyenült nemzeti hős itt dolgozzon száműzetésben.

Hakan Sükür neve aligha ismeretlen: a török labdarúgás legnagyobb alakja, névjegyében sorolt tényszerű eredményei mellett több mint háromszázszor játszott a Galatasarayban, amellyel nemzetközi sikert is aratott, továbbá ő a válogatott gólrekordere és övé a világbajnokságok leggyorsabb gólja, amit a 2002-es bronzmeccs 11. másodpercében lőtt estében a tizenhatos vonaláról Dél-Koreának. Ő a Boszporusz bikája. Nyilvánvalóan ő volt a csapatkapitány is, így ő vezette a küldöttséget az állami kitüntetési ceremóniára is, azaz hónapokkal a 31. születésnapja előtt aligha találhattunk volna nála boldogabb embert. Holnapután, a 47.-iken más lesz a helyzet.

2008-ban fejezte be a játékos-pályafutását, és miként a legtöbben teszik, először ő is szakkommentátornak állt. Utána viszont átnyergelt a politikára, és 2011-ben az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) képviselőjeként bejutott az országgyűlésbe. Jó kapcsolata a vezetőséggel régről datálódik: az 1994-ben az állami tévében élőben közvetített esküvőjén Recep Tayyip Erdogan celebrált és Fethullah Gülen volt a tanú.

Csak aztán a pártalapító elnökből, majd Isztambul főpolgármesteréből miniszterelnökké előlépő Erdogan és a leginkább hitszónokként szereplő Gülen elkezdtek távolodni egymástól, olyannyira, hogy 2013-ban a kormány bezáratta az időközben Amerikába, Pennsylvaniába emigráló Gülen tábora által támogatott iskolahálózatot. Ez nem tetszett Sükürnek, aki kilépett a pártból és független képviselőként folytatta a munkáját. De nem sokáig.

„Miután kikerültem a parlamentből, az üzleteimmel is gondok adódtak. Bármihez akartam kezdeni, mindig támadt valami probléma. Úgyhogy azt gondoltam, talán egy kis időre elvonulok, pihenek, felmérem a lehetőségeimet” nyilatkozta Sükür és 2015 őszén ellátogatott Palo Altóba, ahol beszállt egy barátja még csak alakuló projektjébe, és 2016 elején már a közös tulajdonukként nyitott meg a Tuts elnevezésű reggeliző.

Teljes cikk a Nemzeti Sportban