Halász Bence ezüstérmes kalapácsvetésben

Halász Bence ezüstérmet nyert kalapácsvetésben a müncheni multisport Európa-bajnokság keretében zajló atlétikai Eb-n csütörtökön. Krizsán Xénia az ötödik helyen végzett hétpróbában.

Halász Bence
Az ezüstérmes Halász Bence a kalapácsvetés döntőjében a müncheni multisport Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A vb- és Eb-bronzérmes dobó jól kezdett a döntőben – amely a vihar miatt félórás csúszással kezdődött -, elsőre 78,20 méterig hajította a kalapácsot. Ezzel a nyitó sorozat után a harmadik helyen állt az olimpiai bajnok lengyel Wojciech Nowicki (78,95) és az ukrán Mihajlo Kohan (78,48 m) mögött.

A szakadó esőben Halász 78,26-tal folytatta, Nowicki elsőként került 80 méter fölé (80,90), míg honfitársa, az ötszörös világbajnok Pawel Fajdek második kísérletét is elrontotta.

Halász, aki a júliusi eugene-i világbajnokságon dobta túl először a 80 métert (80,15), harmadikra megjavította egyéni csúcsát és 80,92-vel átvette a vezetést! Nowicki egy centit rátett a 80,90-re és egy centiméterrel állt a magyar kalapácsvető mögött, Fajdek pedig 78,43-mal feljött a negyedik helyre.

A következő körben, amikor már csak az első nyolc maradt versenyben, a tokiói játékokon második norvég Eivind Henriksen 79,45-tel előrelépett harmadiknak. Nowiciki 80,66-tal folytatta, míg Halász kísérlete érvénytelen volt.

Az ötödik sorozatban Nowicki kereken 82 méterrel, a világ idei legjobbjával az élre állt. A szombathelyi versenyző ekkor 78,46-ot dobott, a hatodik körben már nem változott a sorrend.

Halász szerint színvonalas versenyt vívott riválisaival

„Szerencsére itt voltak nálam az esőgumik. Azt már előzetesen mondtam, hogy én szeretem az esőt, most sem volt ez másként. Az persze nem jött jól, hogy a kezdés előtt húsz percre megfogtak minket, de úgy gondolom, hogy sikerült ezen felülkerekednem. És szerintem ma ez volt a döntő. – nyilatkozott Halász Bence, mielőtt elvitték az eredményhirdetésre. – Nagyon örülök az egyéni csúcsnak, elképesztő, hogy ez most így sikerült. Úgy gondolom, hogy ebben is maradt, utána nem is álltam le, próbáltam javítani. Nowicki a világ idei legjobbjával nyert, ebből is látszik, hogy milyen színvonalas verseny volt.”

Halász Bence a magyar csapat második érmét szerezte az atlétikai Eb-n Madarász Viktória után, aki harmadik lett 35 kilométeres gyaloglásban.

Férfi kalapácsvetés, Európa-bajnok:

Wojciech Nowicki (Lengyelország) 82,00 m
2. Halász Bence 80,92
3. Eivind Henriksen (Norvégia) 79,45

Krizsán Xénia ötödik hétpróbában

Az MTK Budapest versenyzője a hatodik helyről várhatta az utolsó tusát, a 800 méteres futást, amely az erősségei közé tartozik, a tokiói olimpián például megnyerte ezt a számot.

Krizsán ezúttal a harmadik helyen ért célba a kétkörös távon 2:10.90 perccel, idei legjobbjával. Ezért 951 pontot kapott, összesítésben pedig az ötödik helyre lépett előre 6372 ponttal. Egyben a tavalyi ötkarikás játékok óta először fejezett be egy hétpróba-versenyt.

Krizsán az első szám után még csak a 13. helyen állt, de fokozatosan javított. A fedett Eb-bronzérmes atlétának a mostani a második legjobb szabadtéri Eb-eredménye a 2016-os negyedik hely után.

Krizsán Xénia
Krizsán Xénia a hétpróba 800 méteres síkfutás versenyszámában a müncheni multisport Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Nagyon izgultam a 800 méter előtt, és jó későn is futottunk, már nem volt igazán meleg. Belülről úgy éreztem, mintha végig sprinteltük volna az egészet. Ez mindig kemény itt a végén” – értékelt az MTI-nek Krizsán Xénia. „Sajnos nehéz évet tudhatok magam mögött, így ezt az ötödik helyet előre aláírtam volna. Nagyon örülök a helyezésnek, bár minden versenyszámban hagytam 20-30-50 pontot. Ha ezeket összeadom, akkor jó helyen vagyok, csak ennek az eredménynek ki kell jönnie egyszer jókor, jó helyen”  – mondta a sportoló.

Az aranyérmet a nagy esélyes belga Nafissatou Thiam szerezte meg, aki így már egyformán kétszeres olimpiai, világ- és Európa-bajnoknak mondhatja magát.

Hétpróba, Európa-bajnok:

Nafissatou Thiam (Belgium) 6628 pont
2. Adrianna Sulek (Lengyelország) 6532
3. Annik Kälin (Svájc) 6515
…5. Krizsán Xénia 6372

Wagner-Gyürkés kilencedik 5000 méteren

A 29 éves futó, aki korábban főleg 3000 méter akadályon versenyzett, jó formában érkezett az Eb-re: erről árulkodott, hogy májusban 5000 méteren 15:32.17 perccel egyéni csúcsot ért el a birminghami Gyémánt Liga-versenyen, majd ezt 15:21.04-re javította.

A 22 indulót számláló fináléban Wagner-Gyürkés a mezőny második részében helyezkedett, majd a táv második felében sikerült előrébb lépnie, és végül a kilencedik helyen ért célba. Egyben ismét megjavította egyéni rekordját 15:16.11 perccel.

Wagner-Gyürkés Viktor
Wágner-Gyürkés Viktória (k) a női 5000 méteres síkfutás döntőjében a müncheni multisport Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Ezért jöttem. Persze, versenyző vagyok, és utólag bosszant, hogy miért nem lettem nyolcadik, de ez a legkevesebb, nekem ez eddig a legjobb helyezésem, egyéni csúcs, ennél többet nem kívánhatok” – mondta a magyar futó. „Most ideális volt minden, vitt a mezőny és a hangulat magával, nem is tudtam figyelni, hogy hol tartok, hol tart az idő, csak próbáltam valakivel futni, és örülök, hogy ez sült ki belőle” – tette hozzá.

A győzelmet a vb-harmadik német Konstanze Klosterhalfen szerezte meg a hazai közönség buzdítása közepette.

Női 5000 m, Európa-bajnok:

Konstanze Klosterhalfen (Németország) 14:50.47 perc
2. Yasemin Can (Törökország) 14:56.96
3. Eilish Mccolgan (Nagy-Britannia) 14:59.34
…9. Wagner-Gyürkés Viktória 15:16.11

Jakob Ingebrigtsen 1500 méteren is megvédte címét

A táv olimpiai bajnoka és favoritja már az elején élre állt, végig vezette a mezőnyt, az utolsó kanyarban pedig még gyorsítani is tudott, így magabiztos előnnyel, ráadásként Európa-bajnoki csúccsal győzött. Sikerének értékét növeli, hogy 5000 méter után ezúttal is meg tudta védeni címét azt követően, hogy a rövidebb távon a júliusi eugene-i szabadtéri világbajnokságon és a márciusi belgrádi fedett pályás vb-n is „csak” második lett.

Az ugrószámok közül női távolban a fedettpályás vb-aranyérmes szerb Ivana Vuleta nyert, az ezüst az olimpiai bajnok, címvédő és szabadtéri világbajnok német Malaika Mihambo nyakába került. Férfi magasugrásban ugyanaz volt a sorrend, mint a Gyulai Memorialon, az olimpiai bajnok olasz Gianmarco Tamberi ünnepelhetett.