Harmadszor ünnepelték meg a magyar parasport napját

Shares

Díjátadóval egybekötött szakmai konferenciával harmadszor ünnepelték meg idén a magyar parasport napját.

Gurisatti Gyula, paralimpikon sportlövő, Szabó László, az MPB elnöke és Gurisatti Gréta, a női vízilabda válogatott tagja

A Magyar Sport Házában tartott pénteki eseményen Sárfalvi Péter helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a sport a társadalmi integráció egyik leghatékonyabb eszköze, egyúttal bejelentette, hogy a kormány idén a tavalyi összeg kétszeresével, 907 millió forinttal támogatja a fogyatékosok sportját.

Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság, valamint a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége elnöke előadásában emlékeztetett arra, hogy a magyar parasport napján megrendezett eseménysorozattal három célt fogalmaztak meg a nevelés, a sportdiplomácia és az innováció területén. Az egyik, hogy a Lélekmozgató programon keresztül idén 441 iskolában és 126 óvodában parasportolókkal való találkozókkal, vetélkedőkkel és filmvetítésekkel ismertessék meg a gyerekek körében a parasportágakat.

„Egy gyerek a parasportágak népszerűsítése, a fogyatékkal élők elfogadása terén többet tehet, mint amennyit a Magyar Paralimpiai Bizottság bármikor is el tud végezni” – hangsúlyozta az elnök.

A sportdiplomácia területéről felidézte, hogy a magyar parasport napjának tavalyelőtt és 2019-ben is rangos vendégei voltak, az idén pedig Mike Peters, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) ügyvezető igazgatója érkezett Budapestre, hogy a nemzetközi paralimpiai mozgalom következő évtizedeiről tartson elaődadást. Végül az innováció kapcsán hozzátette, hogy a nemzetközi parasport mozgalom „óriási robbanásban van”, és ez rengeteg technikai fejlesztést és sportszakmai fejlődést hoz magával.

Tauber Zoltán paraasztaliteniszező, az első magyar paralimpiai bajnok (k), miután Vereczkei Zsolt háromszoros paralimpiai bajnok úszótól (b) és Halassy Olivér lányától, Halassy Ilonától (j2) átvette a paralimpiai érmeseknek odaítélhető Halassy Olivér-díjat a magyar parasport napja alkalmából rendezett konferencián a Magyar Sport Házában. A háttérben Deutsch Tamás, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) alelnöke. Fotó: MTI/Mónus Márton

Mocsai Lajos rektor arról beszélt, hogy a Testnevelési Egyetem a sportszakemberképzésben miként alkalmazkodik a 21. század kihívásaihoz. Kiemelte, hogy az emberek a mozgás segítségével háromszor gyorsabban gyógyulnak, mint gyógyszerekkel.

Hodunov Edvárd elnök felidézte a Halassy Olivér Sport Club félévszázados történetét, abból az alkalomból, hogy az egyesület ötven évvel ezelőtti magalakításának tiszteletére választották február 22-ét a magyar parasport napjának.

Horváthné Pálfi Judit kerekesszékes vívó világbajnok, háromszoros paralimpiai ezüstérmes sportoló (k), miután Vereczkei Zsolt háromszoros paralimpiai bajnok úszótól (b) és Halassy Olivér lányától, Halassy Ilonától (j) átvette a paralimpiai érmeseknek odaítélhető Halassy Olivér-díjat. Fotó: MTI/Mónus Márton

A konferencia betekintést nyújtott többek között a robotika szerepébe a parasportban, technikai újításként a teqball parasportágaival is megismerkedhettek az érdeklődők, majd Adámi Zsanett paraúszó, Lévay Petra és Boronkay Péter paratriatlonista a kettős karrierről mondta el személyes tapasztalatait.

A program keretében köszöntötték a tavaly négy világ- és két Európa-bajnoki címet, s további 14 érmet nyert parasportolókat, míg zárásként a Magyar Paralimpiai Bizottság 2019. évi díjait nyújtották át az arra érdemes sportolóknak, edzőknek és sportszakembereknek.

A Magyar Paralimpiai Bizottság szombat délelőtt tartja hagyományossá vált koszorúzását az Olimpia parkban, ahol megemlékeznek majd az elhunyt paralimpiai bajnokokról és paralimpikonokról.

(MTI)