Harmincadik születésnapját ünnepelte az Olimpiai Bajnokok Klubja

Shares

A Magyar Nemzeti Múzeum Disztermében ünnepelte alapításának 30. évfordulóját a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja, melynek pénteki összejövetelén az 1988-as szöuli játékokról is megemlékeztek.

Schmitt Pál és Fábián László
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja (MOBK) tiszteletbeli elnöke, korábbi köztársasági elnök (b) és Fábián László, a MOBK elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára (b-j) a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja megalakulásának 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen a Magyar Nemzeti Múzeum Dísztermében. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A vacsorát felvezető ceremónián a vendégek A kezdetek című filmet tekinthették meg, mely a klub megalakulását mutatta be az MTVA 1993-as, archív anyagának segítségével.

Az első elnök, Lemhényi Dezső arról beszélt a felvételen, hogy a szervezet elsősorban érdekvédelmi céllal jött létre, hogy támogassa a bajnokokat, akik közül nem kevesen nehéz anyagi körülmények között élnek.

A vetítést követően Fábián László elnök, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára köszöntőjében felidézte a kezdeteket. A sportvezető azzal kezdte, hogy név szerint sokáig tartana mindenkinek megköszönnie, aki eljött az ünnepi estre, egyetlen kivételt azonban tett és külön üdvözölte Kónya Imre egykori belügyminisztert, aki 1997-ben képviselőként benyújtotta az Országgyűlésnek az olimpiai bajnokok életjáradékáról szóló törvényjavaslatot, melyet egyhangúlag támogattak az akkori honatyák, így az aranyérmesek 1998. január elsejétől életjáradékban részesülnek.

Kónya Imre, Kamuti Jenő és Wladár Sándor
Kónya Imre egykori belügyminiszter, Kamuti Jenő, a Nemzet Sportolója címmel kitüntetett, világbajnok, kétszeres olimpiai ezüstérmes vívó és Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke (b-j) – Fotó: MTI/Illyés Tibor

Ezek után a Nemzeti Sport 1993. szeptember 6-i számából felolvasta az MOBK megalapításáról írt cikket.

„Nagyon örülök, hogy itt vagytok és hogy megveregethetjük egymás vállát. Azt kívánom mindannyiunknak, hogy még sokáig így legyen” – zárta szavait Fábián László, aki után a 90 éves Gyenge Valéria, az 1952-es helsinki játékok 400 méteres gyorsúszó bajnoka Kanadából videóüzenetben köszöntötte a megjelenteket.

Szász Emese és Nagy Tímea
Szász-Kovács Emese és Nagy Tímea (b-j), olimpiai bajnok vívók. Fotó: MTI/llyés Tibor

Fábián László mellett Schmitt Pál, korábbi köztársasági elnök, a MOBK tiszteletbeli elnöke köszöntötte a megjelenteket, ő vezette a MOB-ot a klub megalapításának idején. A párbajtőröző olimpiai bajnok rövid beszédében a MOBK jelenlegi és korábbi elnökeinek (Lemhényi Dezső, Dömötör Zoltán, Nébald György) a munkáját, a gondoskodását köszönte meg, majd arról beszélt, hogy a klub tagjaira 15 millió magyar ember büszke és hálás a sikereikért. Egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy a sportolók is hálásak lehetnek az államnak a segítségért, amit a sikerhez vezető úton, és azt követően ad nekik.

Kósz Zoltán és Steinmetz Ádám
Kósz Zoltán és Steinmetz Ádám (b-j), olimpiai bajnok vízilabdázók a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja megalakulásának 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen. Fotó: MTI/Illyés Tibor

„Tudjuk, hogy 184 olimpiai aranyérmünk és – Hajós Alfrédig visszamenve – összesen 308 olimpiai bajnokunk van, 138-an élünk közülük, akik tudjuk egymásról, hogy példaképek vagyunk. Strapáltuk a testünket és igenis a lelkünket is”

– jegyezte meg Schmitt Pál.

Az ünnepségen az idén kerek születésnapot ünneplő aranyérmeseket külön is köszöntötték

A 70 éves Foltán László (kenu, 1980), a 85 éves Gelei József (labdarúgás, 1964) és a 60 éves Wladár Sándor (úszás, 1980), a Magyar Úszó Szövetség elnöke Gyulay Zsolttól, a MOB elnökétől és Fábián Lászlótól vett át ajándékot.

Kiss Gergely és Gyurta Dániel
Kiss Gergely olimpiai bajnok vízilabdázó és Gyurta Dániel olimpiai bajnok úszó (b-j) – Fotó: MTI/Illyés Tibor

Egyúttal szintén név szerint emelték ki a 70 esztendős Kocsis Ferencet (birkózás, 1980), a 75 éves Cservenyák Tibort (vízilabda, 1976), a 85 éves, háromszoros aranyérmes Balczó Andrást (öttusa, 1964, 1968), a 90 éves Hámori Jenőt (vívás, 1956), valamint a 75 éves Hegedüs Csabát (birkózás, 1972), akik nem tudták elfogadni a meghívást.

Az eseményen az 1988-as szöuli játékokról az olimpiai aranyak televíziós közvetítéseinek bejátszásával, illetve egy fotósorozattal emlékeztek meg.

(MTI)