Havanöt éves Szalma László kétszeres fedett pálya Európa-bajnok távolugró

Shares

Október 27-én ünnepelte 65. születésnapját a TF Atlétika Tanszékének vezetője, a kétszeres Európa-bajnok távolugró Szalma László egyetemi docens, aki a hatvanon is túl, mi másról, mint az atlétikáról beszél a legszívesebben.

Szalma Zoltán
Szalma Zoltán

Az olimpiai 4. helyezett (Moszkva, 1984), országos csúcstartó távolugró, a Magyar Atlétikai Szövetség alelnöke hatvanadik születésnapján úgy fogalmazott, hogy az első hatvan éve minden tekintetben „rendben volt”, így aztán adódik a kérdés, vajon ugyanúgy elégedett az elmúlt öt évével is?

„Azt hiszem, igen, bár van néhány dolog, amit jobban is lehetett volna csinálni – emlékezett vissza. – Különösen az Ekler Lucával elért eredményemre vagyok büszke – itt főként a világcsúcsra és a tokiói paralimpián elért aranyérmére gondolok. El kell mondanom ugyanakkor, hogy a tanszék ügyei mehettek volna jobban is. Megnehezítette a dolgunkat, hogy nincs saját atlétikai pályánk és csarnokunk. Persze jövőre mindez egy csapásra megváltozik, hiszen birtokba vehetjük a minden igényt kielégítő Csörsz utcai létesítményt, és végre valóban színvonalas sportszakmai munkát végezhetünk.” 

Sportpályafutása során elért eredményei közül egyrészt a moszkvai olimpián szerzett negyedik helyére emlékszik vissza a legszívesebben – ez a valaha volt legjobb magyar távolugró-teljesítmény az ötkarikás játékok történetében –, másrészt a hazai közönség előtt nyert fedett pályás Európa-bajnoki címére (Budapest, 1983).

„Nincs ahhoz fogható érzés, amikor az ember hazai pályán, telt ház előtt aranyérmet nyer egy világversenyen. Még most is borsódzik a hátam, amikor visszagondolok az 1983-as Eb-re. Mondtam is a mostani versenyzőimnek, úgy készüljenek a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokságra, hogy ha ott lesznek, mindenféleképpen felejthetetlen élményben lesz részük.” 

Jóllehet számos sportolót juttatott ki különböző világversenyekre, és temérdek emlékezetes eredményt ért el versenyzőivel, Ekler Luca világcsúcsa és paralimpia aranya mégiscsak kiemelkedik a többi közül. Mint mondja, közös munkájuk során ő is megújult, és friss lendületet kapott.

Ami TF-es tanári pályáját illeti, arra is büszke, hogy sikerült elindítania az atlétaedző szakot a nappali képzésen, aminek köszönhetően heti rendszerességgel, magas szinten foglalkozhatnak a hallgatókkal és a leendő szakedzőkkel. Hozzátette, külön öröm, hogy állandó a túljelentkezés, így „bő keretből” válogathatják ki a legjobbakat.

„Az is jó érzéssel tölt el, hogy az atlétika tantárgy oktatása végre a régi tematika szerint és több kurzusban történik, mivel – mint tudjuk – az atlétika alapsportág. Évekig tartó egyeztetés után idén szeptember 1-től már így kezdtük el az oktatást a testnevelőtanár-képzésén, aminek eredményeképpen felvértezzük a TF-en végzett tanárokat azzal a tudással, amellyel megfelelően tudják oktatni a sportágat. Olyan a jövő népegészségügye és nem utolsó sorban nemzetünk jövőbeni sporteredményessége, mint amilyen a mai testnevelőtanár-képzés” – hirdeti a tanár úr.

A jövő augusztusi, hazai rendezésű atlétikai világbajnoksággal kapcsolatban reméli, hogy minél több magyar versenyző képviselheti a piros-fehér-zöld színeket, és több millió magyar ember követi majd figyelemmel az eseményeket.

„Utánpótlásszinten egyre jobban állunk, és a felnőtt szakág is fel tud már mutatni néhány nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő eredményt. Jó látni, hogy Kölyökből Atléta Program egyre több tehetséget termel. Bízom benne, hogy ha nem is az előttünk álló vb-re, de az utána következő világversenyekre már ők is beérnek, és szép teljesítményt érnek majd el.”

Forrás: Nemzeti Sport, MTI