Házat bérelnek Japánban a cselgáncsozók

Shares

Japánból jött a napokban és pénteken ismét a távolkeleti országba, a judo fellegvárába indul dr. Tóth László (fotók: jochapress.hu). A két utazás között a jochapres.hu általános hogylétéről kérdezte a Magyar Judo Szövetség elnökét.

– Köszönöm szépen, kimondottan jól érzem magamat. A korábbi rendszert – amelyben a válogatottak döntően a klubokban készültek fel edzőikkel – megváltoztattuk annyiban, hogy a kerettagoknak minden kedden, szerdán és csütörtökön kötelező részt venniük a két, megválasztott szövetségi kapitány – Pánczél Gábor és Toncs Péter – irányításával a közös gyakorlásokon. Erre azért is szükség volt, mert felelősöket akartunk, egyébként pedig a klubokban sokkal kevesebb a megfelelő edzőpartner, mint ezeken a közös tréningeken. Szakmai alelnökünk dr. Kovács Antal – a sportág mindmáig egyetlen magyar olimpiai bajnoka – lett, akinek személye megkérdőjelezhetetlen.

– Januártól japán főtanácsadója van a szövetségnek.

– Ez is egy komoly előrelépés, hiszen Nanjo Mitsutosi elismertsége, szakmai tudása minden versenyzőnk fejlődését szolgálja. Ő professzora a Sendai egyetemnek és világszerte ismert és elismert szaktekintély. A számukra rendkívül sikeres riói olimpián ő vezette a japán női válogatottat. A mi női válogatottunk nála készül, a férfiak pedig a Koksikan egyetemen edzenek.

– Kissé már túl is haladtuk a 2016 és 2020 közötti időszak felét. Hogyan állunk olimpiai szemüvegen nézve a történéseket?

– Már elkezdődtek a kvalifikációs versenyek. Véleményem szerint férfi és női vonalon is négy-négy versenyzőnknek reális esélye van az ötkarikás részvétel kiharcolására. A megfelelő számú kvalifikáció azért is fontos, mert Tokióban először szerepel a programban a hat, kvalifikált versenyzőt igénylő csapatverseny.

– A leglyukasabb súlycsoportunk a csapat szempontjából a férfiak +90 kilós kategóriája.

Bor Barna(b) Kovács Antallal is gyakorol

– Itt az lehet a megoldás, hogy Bor Barna ismét csatasorba áll. Ez azért is fontos lehet, mert a 16 éves, rendkívül tehetséges Sipőcz Richárd 2020-ra még nem valószínű, hogy ilyen szinten is hadra fogható lenne.

– Pénteken ismét Japánba utazik. Mi az út célja?

– Mivel hosszabb távon kívánunk együttműködni a legkomolyabb japán műhelyekkel, ezért egy házat bérlünk, amely jelképes összegbe fog kerülni. Így a hat-nyolc fős, egymást váltó turnusaink tartózkodási költségeit igen jelentősen csökkenteni tudjuk.

(jochapress / Jocha Károly)