Hollandia nyerte a döntőt

Shares

Hollandia 30-29-re legyőzte Spanyolországot a Japánban rendezett olimpiai kvalifikációs női kézilabda-világbajnokság vasárnapi döntőjében, ezzel kijutott a jövő nyári, tokiói ötkarikás játékokra.

Az már a döntő előtt biztos volt, hogy új világbajnokkal bővül a női szakág, hiszen a spanyolok eddigi legjobb eredménye a bronz-, a hollandoké pedig az ezüstérem volt.

Nagy lendülettel és taktikus játékkal kezdett a spanyol együttes, amely villámgyors ellentámadásainak köszönhetően hat perc után négy góllal vezetett. Ennyi volt a különbség a 11. percben is, ezt követően azonban egyre többet hibáztak, s több mint tíz percig nem találtak be a spanyolok, így ellenfelük egyenlített.

Carlos Viver szövetségi kapitány pihentette Cabral Barbosát, a támadójáték egyik kulcsfiguráját, aki nagyon hiányzott a csapatból. A hollandok – a meccs során először – átvették a vezetést, sőt gyors akcióikkal és kapusaik bravúros védéseivel a szünetre háromgólos előnybe kerültek.

A vezetés még magabiztosabbá tette a hollandokat, a második felvonásban tovább növelték a különbséget, ám a spanyolok még időben rendezték soraikat, és felzárkóztak egy gólra. Az izgalmas hajrában már csak húsz másodperc volt hátra, amikor a győzelemért támadhatott a spanyol együttes, Cabral Barbosa ziccerét azonban Tess Wester kivédte. Ezután Hernández Serrador óriási hibát követett el, lesáncolta a kapuskidobást, ezért kiállították, a hollandok büntetőt kaptak, amit Lois Abbingh értékesített, ezzel csapata világbajnok lett.

A mezőny legeredményesebb játékosa Estavana Polman lett kilenc góllal, Lois Abbingh hétszer talált be. A Ferencváros holland beállója, Danick Snelder ötször volt eredményes. A spanyoloknál Cabral Barbosa hét, Marta López Herrero hat, Alicia Fernandez Fraga öt góllal zárt, az EHF Kupa-címvédő Siófok KC spanyol irányítója, Nerea Pena három gólt lőtt.

Ami a magyar válogatottat illeti, a csoportkörben Kazahsztánt 39-15-re, Szenegált 30-20-ra legyőzte, viszont Spanyolországtól 29-25-re, Montenegrótól 25-24-re, Romániától pedig 28-27-re kikapott, így nem jutott tovább a középdöntőbe. Az alsóházi rájátszásban az Argentína elleni 34-26-os sikerrel és a Franciaországtól elszenvedett 26-21-es vereséggel a 14. helyen zárta a tornát. Ez a magyar női csapat történetének második legrosszabb vb-szereplése a két esztendővel ezelőtti 15. helyezés után.

A legjobb mérleggel – kilenc győzelemmel és egy vereséggel – a bronzérmes orosz csapat zárta a tornát. A világbajnok Hollandia hétszer nyert és háromszor veszített.

Női kézilabda-világbajnokság, döntő:

Hollandia-Spanyolország 30-29 (16-13)
Gól: Estevan Polman 9, Lois Abbingh 7(1), Danick Snelder 5, van der Heijden 3, Malestein 3, Bont 2, van Wetering 1, ill. Alexandrina Carbal Babrosa 7(1), Marta Lopez Herrero 6, Fernandez Fraga 5(1), Nerea Pena 3(2), Hernandez Serrador 3, Lopez Jimenez 2, Gonzalez Alvarez 2, Gonzalez Ortega 1.

Oroszország nyerte a bronzérmet

Remekül kezdtek a norvégok, gyorsan elléptek három góllal, de az oroszok rendezték a védekezésüket, pontos lövésekkel 5-0-s sorozatot produkálva fordítottak, és a szünetben is jobban álltak három találattal.

A skandinávoknál csak Emilie Arntzen és Stine Oftedal játszott igazán jól, így ellenfelük Anna Vjahirjeva vezérletével a második félidőben tovább növelte a különbséget. Az oroszok átvészeltek egy kettős emberhátrányt is, és végül a vártnál magabiztosabban győztek.

A mezőny legeredményesebb játékosa Vjahirjeva lett kilenc góllal, a másik oldalon Arntzen, és Oftedal, a Győri Audi ETO KC irányítója is hétszer talált be. Utóbbi klubtársa, a beálló Kari Brattset három gólt dobott.

Az oroszok kilenc győzelemmel és csupán egy vereséggel zárták a tornát.

Ezen a mérkőzésen dőlt el az is, hogy Szerbia és Kína mellett Oroszország lesz a magyar válogatott harmadik ellenfele a március 20-22. között sorra kerülő olimpiai selejtezőtornán, amelyről az első két helyezett jut ki Tokióba. Az esemény helyszíne egyelőre nem ismert, de a magyar szövetség is jelentkezett házigazdának.

A 3. helyért:

Oroszország-Norvégia 33-28 (18-15)

(MTI)