Horváth Anna több mint hat percet bír a víz alatt

Shares

Hat perc tizenhét másodperc – egy átlagember számára felfoghatatlanul hosszú idő a víz alatt egyetlen levegővétellel, a szabadtüdős merülők azonban nem ismerik a lehetetlent.

Fotó: Alejandra Bueno

Horváth Anna – vagy ahogy az ismerősei hívják: Nusy – csupán másfél éve versenyez a búvársportban, ezzel az időeredménnyel azonban már most női országos csúcstartónak mondhatja magát.

A 29 esztendős, Ecuadorban élő sportoló a dél-amerikai országban rendezett, márciusi medencés szabadtüdős versenyen ráadásul rögtön nem egy, hanem két magyar rekordot állított fel. Míg az említett statikus levegővisszatartásban a versenyzők mozdulatlanul lebegve igyekeznek minél hosszabb ideig a víz alatt maradni, addig a kétuszonyos dinamikus kategóriában a cél, szintén egy levegővel, a lehető leghosszabb távot teljesíteni

Horváth ebben a számban 144 méterre javította a hazai női csúcsot

Az elképesztő sikerekig kalandos út vezetett számára, amely a kézilabdapályáról indult: az Óbuda színeiben játszott tíz éven keresztül, majd tanulmányai miatt hagyott fel a játékkal. A búvársporttal aztán Ecuadorban ismerkedett meg.

– Öt éve egy barátnőmet meglátogatni mentem ki, ám annyira megtetszett az ország, a kultúra, hogy úgy döntöttem, maradok – mesélte a Blikknek Horváth Anna. – Elkezdtem szörfözni, volt azonban egy nagyon rossz élményem, amikor a hullámok levittek a víz alá, és azt éreztem, lehet, hogy innen nem jövök föl. Ezután szerettem volna megtanulni, hogyan lehet a víz alatt nyugodtnak maradni, a légzésemet kontrollálni, ezért beiratkoztam egy kurzusra.

A hobbiból aztán szenvedély lett, s az edzések a mindennapjai részévé váltak

– A felkészülés egy statikus versenyre két-három hónapot vesz igénybe. Az elején rengeteg kardio- és súlyzós edzést csinálunk, hogy az állóképességet feltornázzuk, utána pedig a meditáció, a jóga, a levegővisszatartásos gyakorlatok kerülnek előtérbe – magyarázta Anna.

S hogy mi jár a fejében, miután egy nagy levegő után a vízbe hajtja a fejét?

– Az első három perc az úgynevezett zöld zóna, amikor teljesen nyugodt vagyok, pozitív gondolatokra összepontosítok, olyan emberekre, helyekre, élményekre, amelyek megnyugtatnak. A harmadik és a negyedik perc között kezdi jelezni a szervezet, hogy levegőre van szüksége, az én stratégiám az, hogy számolom ezeket a légzési ingereket, ami segít átvészelni a fizikai kényelmetlenséget, közben pedig az egész testemet figyelem, hogy teljesen ellazult maradjak. A biztonsági búvár figyel rám minden pillanatban, az edzőm pedig beszél hozzám, és felkészít a lélegzetvétel megfelelő pillanatára – mesélte a nOxygen Apnea Club versenyzője.

Fotó: Matthieu Duvault

Nusi a jövőben szeretné minél több kategóriában kipróbálni magát, így a mélységi számokban is

– A következő egy évben a 2022-es medencés vb-re készülök majd, minél több számban szeretnék indulni, illetve újabb nemzeti rekordokat felállítani. Nagy terveim vannak, remélem, az elkövetkező években világcsúcsra is képes leszek – árulta el a sportoló.

Statikus levegővisszatartásban az előző vb-t egyébként 6:53 perces teljesítménnyel nyerték a nők között, a világcsúcs pedig 9:02 perc.

Blikk