Horvátország kétszeri hosszabbítás után jutott a döntőbe

Horvátország kétszeri hosszabbítás után 29–28-ra megverte a világbajnoki ezüstérmes Norvégiát a férfi kézilabda Európa-bajnokság első elődöntőjében, Stockholmban, ezzel bejutott a vasárnapi fináléba. A másik ágon Spanyolország két góllal, 34–32-re legyőzte Szlovéniát, így sorozatban a harmadik kontinensbajnoki döntőjére készülhet.

Musa egyetlen gólja döntőt ért Horvátországnak. Fotó: AFP

Horvátország tíz év után az első, Norvégia története első Európa-bajnoki döntőjéért lépett pályára a stockholmi Tele2 Arénában, telt ház előtt. A két válogatott az előző két Eb-n is összecsapott egymással, 2016-ban a bronzmérkőzésen, amelyet a horvátok hét góllal megnyertek (31–24), míg két éve a középdöntőben, akkor Sander Sagosenék győztek öt találattal (32–27).

zúttal szó sem volt arról, hogy bármely csapat lerázza magáról a másikat, három gólnál nagyobb különbség egyszer sem alakult ki a felek között. Sőt, 19–19-től, a 49. perctől már egynél sem! Egyszer lehetett volna négy gól a horvátok javára, ám 15–12-nél Igor Karacic ziccerét Torbjörn Bergerud bravúrral kivédte, kevesebb mint négy perccel később pedig már 15–15-re állt a meccs.

Ugorjunk is a lényegi részhez: a rendes játékidő utolsó tizenkét percében (19–19 után) Norvégia csak egyszer, 22–21-nél vezetett, de utána kapott két gólt, így 59:33-nál, több mint hatperces norvég gólcsendet megtörve Magnus Jöndal találata az egyenlítést és a hosszabbítást jelentette (23–23).

Volt azonban még hátra szűk fél perc, a horvátok időkérés után a győzelemért támadhattak, de nemhogy gólig, még tiszta lövőhelyzetig sem jutottak el, mert a középső emberek keresztmozgások nélkül csak passzolgatták egymásnak a labdát (ki tudja, mire vártak…), amivel nem meglepő módon nem sikerült megbontaniuk a norvég falat.

Bezzeg Duvnjak keze a ráadás első horvát támadásánál már elsült (23–24). A fontosabb gól azonban nem ez volt a Kiel sztárjától, hanem amit a kétszer ötperces hosszabbítás második felének végén, időn túli hetesből dobott, megmentve csapatát a vereségtől (26–26).

A második tíz perc első részét 2–2-vel zárták a csapatok (28–28), volt hátra még öt perc, amely után hétméteresek következtek volna, ha nem születik döntés. De született. 79:56-nál Zeljko Musa beállóból megszerezte első és egyetlen gólját a mérkőzésen (az Eb-n összességében a harmadikat), döntőbe lőve a horvát válogatottat (28–29).

A meccs legjobbjának a nyolcgólos Domagoj Duvnjakot választották meg, ám a legeredményesebb a fantasztikusan kézilabdázó Sander Sagosen volt (10 gól/16 lövés), akinek aligha nyújt vigaszt, hogy 61. góljával beállította az északmacedón Kiril Lazarov 2012-es csúcsát az egy Európa-bajnokságon szerzett legtöbb gól számát tekintve. Ezt a rekordot Sagosen a bronzmeccsen minden bizonnyal meg is dönti majd.

Gedeon Guardiola. Fotó: Uros Hocevar / kolektiff

A pénteki második elődöntőben Szlovénia a 17. percig tudta tartani magát, de a gyorsabban és pontosabban játszó spanyolok 8-8 után egy 5-1-es sorozattal elhúztak, és a szünetben öt találattal vezettek.

A második felvonásban jól teljesítettek a szlovénok, nem nőtt tovább a különbség, sőt a hajrában egy 5-1-es szériával egy gólra felzárkóztak, de az egyenlítésre nem volt esélyük, végül 34-32-re kikaptak.

A spanyolok hatodszor jutottak Európa-bajnoki döntőbe, eddigi mérlegük egy győzelem és négy vereség.

A MOL-Pick Szeged spanyol játékosai közül a jobbátlövő Jorge Maqueda két gólt dobott. A szlovénoknál a Telekom Veszprém beállója, Blaz Blagotinsek ötször, balátlövő Borut Mackovsek háromszor volt eredményes. A Szegeden szereplő irányító, Dean Bombac két, a balátlövő Nik Henigman egy gólt szerzett.