Hrutka bombagól Anglia ellen Fodor Imre emlékére

Csütörtökön először játszik az új Puskás Arénában az angol-labdarúgó válogatott, akik legutóbb 22 évvel ezelőtt jártak Budapesten. De ne szaladjunk ennyire előre.

Fotó: Tony Marshall / EMPICS / Getty Images

Az első magyar-angol mérkőzésre 1908-ban került sor a Millenárison, hiába volt egy Schlosser Imrénk, a vendégek 7:0-ra nyertek. Egy évvel később rögtön egy dupla angol-magyart rendeztek szintén a Millenárison. Anglia először 4:2-re, két nappal később pedig 8:2-re nyert.

Jegyezzük fel Késmárky Ákos nevét, aki az első magyar gól szerzője Anglia ellen. A BTC középcsatára technikás, veszélyesen lövő, gólképes játékos volt. „Dudus” küzdőképessége és fejjátéka azonban elmaradt a legjobbakétól – írja róla a magyarfutball.hu.

Vivian Woodward ezen a két mérkőzésen összesen hatszor vette be Bihari Ferenc kapuját. Érdekesség, hogy Woodward az 1912-es olimpián a Nagy-Britannia – Magyarország mérkőzésen is duplázott ellenünk, míg a további 5 brit gólt Harold Walden szerezte Stockholmban.

1934. május 10-én már az Üllői úti pályán rendezték a Magyarország-Anglia találkozót

A gólnélküli első félidő után az Aradon született Avar István szerezte a találkozó első gólját, majd Sárosi György is bevette az angol kaput. A 81. percben Fred Tilson már csak szépíteni tudott.

Az első klasszikus angol-magyarra 1936-ig kellett várni, a házigazdák a londoni Highbury-stadionban 6:2 arányban nyertek. A két magyar találatot Cseh László (Hungária FC) és Vincze Jenő (Újpest FC) jegyezte.

A következő, két klasszikus angol-magyarra, magyar-angolra 17 évet kellett várni. A londoni 6:3-as magyar győzelmet és az azt követő budapesti 7:1-et mindenki kívülről fújja.

Az első és egyetlen világbajnoki mérkőzésre Anglia és Magyarország között 1962. május 31-én került sor Chilében. Az első magyar gólt Tichy Lajos (Budapesti Honvéd) szerezte a 17. percben, a második félidő elején Ron Flowers büntetőből egyenlített ki.

A 73. percben Albert Flórián (Ferencvárosi TC) vitte fel a labdát, majd az öt és feles oldalvonaláról helyezett az angol kapuba (2-1). A magyar válogatott csoportgyőztesként jutott tovább, ám sajnos a nyolcaddöntőben egygólos vereséget szenvedtünk el Csehszlovákiától.

Vb-selejtezőn legutóbb 40 évvel ezelőtt láttuk vendégül Angliát Budapesten

1981. június 6-án Mészöly Kálmán emlékezetes szövetségi kapitányi alakítása mellett az angolok 3-1-re nyertek a Népstadionban. Trevor Brooking kétszer vette be Katzirz Béla kapuját, míg a végeredményt Kevin Keegan állította be büntetőből. Az egyetlen magyar gólt Garaba Imre szerezte.

Az utolsó magyar-angol tétmeccset 1983. október 12-én rendezték Budapesten, a mérkőző felek akkor a franciaországi Európa-bajnokságra selejteztek. A kispadon már a későbbi sikerkapitány Mezey György ült, ám a mieink nem tudtak gólt szerezni Anglia ellen. A vendégek részéről Glenn Hoddle, Sammy Lee és Paul Mariner vette be Kovács Attila kapuját.

Legutóbb 1999. április 28-án járt Magyarországon a „három oroszlános válogatott”, akkor barátságos mérkőzésen 1-1-es döntetlent értünk el. A szövetségi kapitány, az azóta elhunyt Bicskei Bertalan volt.

A vendégek Alan Shearer büntetőjével jutottak vezetéshez, majd a 77. percben szabadrúgáshoz jutott a magyar csapat. Hrutka János 25 méterről, védhetetlenül tekert a kapu bal felső sarkába, az angol kapus David Seaman csak nézője volt az eseményeknek…

Hrutka János (akit a mérkőzés legjobbjának választottak): „Ketten voltunk kijelölve a szabadrúgások elvégzésére, Somogyi Józsi és én. Nem tudtuk eldönteni, melyikünk végezze el, arról az oldalról inkább ballábas játékos szokott próbálkozni. Én azonban gyorsabb voltam, nekifutottam és lőttem. Sajnos a gólt nem láttam, mert egy kicsit megcsúsztam. Csak a hatalmas kiabálásból tudtam, hogy sikerült.”

A gól után Hrutka levetette a mezét és a közönségnek megmutatta, hogy a fehér póló hátán Fodor és egy 10-es szerepel. Szomorú apropó és gesztus volt ez, ugyanis három héttel korábban, mindössze 36 éves korában hunyt el Fodor Imre, aki négyszer volt bajnok a Bp. Honvéddal, majd 1992-ben a Ferencvárossal is nyert.

Fodor Imre 1999. április 9-én reggel csapata, az FC Hatvan edzésére indult. Néhány játékosával az M3-as autópálya kivezető szakaszánál találkozott. Fodor kocsijából még a benzinkút előtt kifogyott a benzin és a teli kannával a kocsi felé igyekezett vissza, mikor felkéredzkedett egy teherautóra. Nem szállt be a kocsiba, hanem a lábtartón állva utazott. Útközben egyensúlyát veszí­tve a jármű alá zuhant és azonnal életét veszí­tette.

Az utolsó angol-magyar mérkőzést 2010. augusztus 11-én rendezték a Wembley-stadionban. A második félidő derekán egy angol öngóllal jutottunk vezetéshez, majd Steven Gerrard duplájával fordított Anglia.

Összesen tehát 22+1 angol-magyar mérkőzést rendeztek (a +1 az olimpiai brit-magyar találkozó), Magyarország ötször győzött, ám a 62-es világbajnoki mérkőzés óta nem tudtuk legyőzni Angliát.