Idén is nagy siker volt a Csanádi Nap!

Shares

A Csanádi Árpád Sportiskola névadója tiszteletére utoljára rendezték meg a hagyományos ünnepséget abban a formában, amelyet a már tíz esztendeje eltávozott, köztiszteletben állt igazgató, Schlegel Oszkár koreografált annak idején. Az emlékezés Csanádi Árpád domborművénél kezdődött.

A névadó, Csanádi Árpád emlékhelye (fotók: JochaPress)

A folytatást a birkózó olimpiai bajnok, Szilvásy Miklós nevét viselő terem felavatása, majd Schlegel Oszkár domborművének megkoszorúzása jelentette. A szépszámú meghívott – közöttük olimpiai bajnokok sora – ezt követően az udvaron foglalhatott helyet – a kegyes időjárásnak köszönhetően.

Mivel a gimnáziumi képzés az 1988/89-es tanévben kezdődött, így ez is egy jubileuma a tanintézménynek. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagja, a sok-sok kitüntetés birtokosa, Dr. Csanádi Árpád kellő méltatást kapott. Az intézmény legfőbb, deklarált célja hármas: az általános műveltség ismereteinek megszereztetése, a felsőoktatásra történő előkészítés és az élsport utánpótlásának biztosítása.

Mindezt már Rabi Ferencné igazgatónő mondta el, aki arról is szólt: feladatuk az is, hogy a tanítványok megismerjék az olimpiai eszme lényegét. Ehhez sokat segít a Schlegel-örökség! Hiszen a volt igazgató kezdeményezte, hogy az egyes tantermeket olimpiai bajnokainkról nevezzék el. Legutóbb a 2018-ban rövid pályás korcsolyázásban ötkarikás győzelmet elért Liu-testvérek, Shaolin Sándor és Shaoang lettek ily módon teremtulajdonosok.

– A sport sok mindenre megtanít – hangsúlyozta Rabi Ferencné. – Például megtanít az ellenfél (és nem ellenség!) tiszteletére, a vereség elfogadására, alkalmazkodni a változó feltételekhez. A sport az egyetemes tudás szerves része. A Fair-play szabályai a mindennapi életünkben és a sportban egyaránt jelen vannak.

Hárman a tokiói győztesek közül: Sákovicsné Dömölky Lídia, dr. Bodnár András és Rejtő Ildikó

Ezt követően gyertyagyújtással és néma felállással emlékeztek meg az utóbbi egy évben eltávozott sportolókról, edzőkről és sportvezetőkről.

Az igazgatónő itt köszöntötte az esemény kiemelt vendégeit. Így Csanádi Árpádnét, Schlegel Oszkár unokáit, Bartos Mártont és Jankát. dr. Házlinger György tankerületi igazgatót, Győr Bélát, a Magyar Olimpiai Akadémia (MOA) főtitkárát. Majd sorolta a megjelent, 1964-ben győztes olimpiai bajnokokat: dr. Bodnár Andrást, Sákovicsné Dömölky Lídiát, Rejtő Ildikót, a Nemzet Sportolóját, Gelei Józsefet, Szentmihályi Antalt, dr. Hammerl Lászlót, a Nemzet sportolóját. Ott volt az ugyancsak olimpiai bajnok Gedó György és Martinek János is. A Tokióban 5. helyezett maratonfutó, Sütő József rendszeres vendége a Csanádi-Napnak, Érdi Mária pedig – aki 2016-ban már versenyzett Rio de Janeiroban, a 2020-as, tokiói játékokra pedig már megvan az indulást biztosító kvótája – az iskola korábbi tanulójaként fogadta el a meghívást.

Az egykori tanítvány, Érdi Mária második olimpiájára készülhet

Átadták az éveként kiérdemelhető díjakat is. Így a Deák  Ferenc, a Fábián Dezső, a Harangi Imre, a Zsivótzky Gyula, az Elek Ilona, a Kozma István, a Schlegel Oszkár díjakat, illetve a Csanádi Árpád plakettet és domborművet.

Az iskola növendékeinek sportbemutatói színezték a programot, miközben a régi idők világklasszisai rövid, ám érdekes megszólalásaikkal tették teljessé és élvezhetővé az együttlétet.

(jochapress / Jocha Károly)