Jászapáti Petra negyedik 1500 méteren

Jászapáti Petra negyedik helyen végzett 1500 méteren a gdanski rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság szombati napján.

Jászapáti Petra
Jászapáti Petra (b) és az olasz Elisa Confortola a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság női 1500 méteres versenyének elődöntőjében a lengyelországi Gdanskban, a Hala Olivia sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Az öt magyar versenyzőből egyedül Jászapáti Petra jutott fináléba 1500 méteren, míg Bontovics Balázs a kisdöntőben szerepelt

A 24 éves szegedi versenyző szokásos taktikáján annyit változtatott, hogy ezúttal nem a hétfős mezőny végén, hanem a közepén „utazott”, majd féltávnál fél kör alatt az élre korcsolyázott, éllovas pozícióját pedig a célig magabiztosan megőrizte.

Sziliczei-Német Rebeka és a mindössze 18 esztendős Somodi Maja azonos futamba kapott besorolást, de olyan riválisokkal kerültek össze, mint az olimpiai és világbajnok holland Xandra Velzeboer, az olimpiai és világbajnoki érmes belga Hanne Desmet és a táv német Eb-ezüstérmese, Anna Seidel. Eleinte a mezőny végén helyezkedtek, majd amikor gyorsult a tempó, négyen, köztük a két magyar is kicsúszott, ezért leállították a futamot. Az újraindítás után Sziliczei-Német egy ízben kisodródott, s akkor feladta a riválisok üldözését. Somodi a negyedik helyen kezdte az utolsó két kört, de teljesen elkészült az erejével, így visszacsúszott a hatodik helyre. Velzeboer kizárása miatt végül 5-6. helyen zártak a magyarok, de ez sem ért továbbjutást.

„Beütöttem a fejemet és a végére teljesen elfáradtam”

– mondta röviden az MTI-nek Somodi.

„Nekem sem tett jót az esés, én a mellkasomat ütöttem be. A második menetben buta előzésbe kezdtem, emiatt pórul jártam, és nem volt erőm már ahhoz, hogy felzárkózzak”

– értékelt Sziliczei-Német.

A szegedi short trackes szakított szokásos taktikájával, és megpróbált elöl helyezkedni, így 12 körrel a vége előtt élre állt, majd fokozatosan hátrébb csúszott, de nyolc körrel a vége előtt egy újabb jó ritmusváltással visszaszerezte az első helyet.

Ekkor már nagyon komoly tempóban köröztek a versenyzők, ám a futam nagy esélyesei egyesével megelőzték a 24 éves magyar gyorskorcsolyázót: előbb a női mezőny egyeduralkodója, a címvédő holland Suzanne Schulting, majd az olimpiai és világbajnoki érmes belga Hanne Desmet, végül a táv német Eb-ezüstérmese, Anna Seidel került elé. Az élmezőny ebben a sorrendben is haladt át a célvonalon, azaz Jászapátinak két-két váltóval szerzett ezüst- és bronzérem után nem jött össze az első egyéni Eb-érem.

Az egyaránt az elődöntőben kiesett másik két magyar induló közül Somodi Maja 15., míg Sziliczei-Német Rebeka 18. lett.

A férfiaknál Bontovics Balázs a kisdöntőben volt érdekelt, a végig a középmezőnyben helyezkedett, s végül ötödikként ért célba, egy kizárásnak köszönhetően pedig összességében 11. helyen végzett. A fináléban a győzelmet a holland Jens van ‘T Wout szerezte meg a Desmet testvérpár férfi tagja, Stijn Desmet előtt.

Szombaton még 500 méteren küzdenek érmekért a versenyzők, illetve a férfi és női stafétáknál az elődöntőkre kerül sor. Vasárnap az 1000 méter küzdelmeivel és a váltók döntőivel zárul a kontinensviadal.