Kapás arany-, Kenderesi bronzérmes a zárónapon

Kapás Boglárka révén egy arany-, valamint Kenderesi Tamás által egy bronzérmet nyertek a magyar úszók a vasárnapi zárónapon a koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokságon, melyet a küldöttség 8 arany-, 3 ezüst- és 2 bronzéremmel, az éremtáblázat második helyén zárt.

Kapás Boglárka. Fotó: Derencsényi István/MÚSZ

A női 400 méter gyors döntőjében Kapás Boglárka, valamint a német Sarah Köhler különversenyt vívott a győzelemért, s a 800 fináléjával ellentétben az olimpiai bronzérmes magyar sportoló ezúttal sokkal jobban bírta a végét, így 3:58.15 országos csúccsal diadalmaskodott.

A futam után az UTE úszója az MTI-nek elmondta, a második száz méteren egy fordulónál lecsúszott a lába a falról, ez fájt is neki, némileg kizökkentette, és egy kicsit ideges lett tőle.

„Lehet, hogy ennek így kellett történnie. Az országos csúcsnak még az aranynál is jobban örülök, mert már régóta kergettem” – tette hozzá.

Kapás Boglárka elárulta, az utolsó száz méter előtt megfordult a fejében, hogy nyerni fog, de izgult, mert arra számított, hogy Köhler remekül hajrázik majd.

„Tudtam, hogy nem szabad az utolsó 25-re hagyni a döntést, mert a német lány jól fordul. Örülök, hogy volt annyi előnyöm, ami kitartott a végéig” – magyarázta.

Összegzésképpen kifejtette, bánja, hogy 800 gyorson nem nyert – második lett -, de nem számolt vele, hogy azon a napon kimondottan fáradt lesz a sok úszástól. Mindezek ellenére jó döntésnek tartja, hogy vállalta a 400 vegyest és a 200 pillangót is.

Ezt követően a 200 méter pillangó fináléjában Cseh László – címvédőként a legjobb idővel -, valamint Kenderesi Tamás volt érdekelt. A futam közepén már látszott, hogy Csehvel valami nincs rendben, és biztosan nem szerez érmet, a hajrában viszont Kenderesi egyéni csúccsal (1:52.25) odaért a harmadik helyre. Érdekesség, hogy Cseh gyengébb idő úszott (1:52.96), mint az előfutamban (1:52.27).

„Nem fáradtam el, de egyáltalán nem állt úgy össze az úszásom, mint reggel. Száz méternél próbáltam beleerősíteni, de nem ment. Bánt, hogy nem megy könnyedén a pillangó” – értékelt röviden Cseh, aki érem nélkül zárta az Európa-bajnokságot. Saját bevallása szerint ez 2002 óta csak négy évvel ezelőtt, szintén Dániában, a herningi rövidpályás kontinensviadalon fordult elő vele.

Kenderesi Tamás elmondta, tudatosnak, jól felépítettnek érezte az úszását. „Az első felében hosszú, nyújtott, ugyanakkor erőteljes tempók voltak, a második felére pedig sikerült újítanom. Mindenképpen egyéni csúcsot akartam úszni, négy tizedet javítottam, ami nagyon jó, de nem gondoltam, hogy ez bronzérmet fog jelenteni” – nyilatkozta.

Hangsúlyozta, titkon az volt a célja, hogy 1:52-n belül ússzon, de nagyon örül, hogy végre rövid pályán is van eredménye az elvégzett munkájának.

Kenderesi Tamás. Fotó: Derencsényi István/MÚSZ

Férfi 100 méter gyorson két magyar is érdekelt volt, Kozma Dominik és Németh Nándor, azonban egyikük sem fért fel a dobogóra, előbbi hatodik, utóbbi pedig a nyolcadik helyen zárt.

„Jóleső úszás volt, de sajnos túlgondolkoztam, a rajttól kezdve sokat hibáztam, és a ritmusom miatt a hajrá sem sikerült igazán” – közölte Kozma Dominik.

A magyarok így nyolc arannyal, három ezüsttel és két bronzzal zárták a kontinensviadalt, ezzel az éremtáblázat második helyén végeztek Oroszország (9/5/4) mögött.

Az Európa-bajnokság utolsó futamában született meg a verseny egyetlen világcsúcsa: a 4×50 méteres férfi vegyesváltó döntőjében az orosz csapat 1:30.44 perc alatt ért célba. Az eddigi rekordot (1:30.51) három éven keresztül a brazilok tartották.

4×50 m vegyesváltó, Európa-bajnok:

Oroszország (Kliment Kolesnyikov, Kiril Prigoda, Alekszandr Popkov, Vlagyimir Morozov) 1:30.44 perc – világcsúcs