Kellemes gondjai vannak az Év edzőjének, Martinek Jánosnak

Shares

Nagy megtiszteltetés érte Martinek Jánost, akit a Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) vezetése a 2022-es év legeredményesebb versenyzőjeként tüntettek ki. A jochapress arról kérdezte Szöul kétszeres olimpiai bajnokát, milyen utat kellett megtennie ahhoz, hogy erre a magaslatra eljusson, illetve hogyan néz a jövőbe? Miként értékeli a magyar öttusázás közeljövőbeni esélyeit?

Martinek János

– Ha a szertornában eltöltött négy évemet is beszámítom, akkor 29 éven át versenyszerűen sportoltam – összegzett a férfi öttusa válogatott szövetségi kapitánya. – Tehát fő sikereim területén, az öttusázásban éppen 25 esztendőt töltöttem el 1975 és 2000 között.

– Sportsikerek nem születnek odáig vezető szakemberek, edzők nélkül. Felsorolná, hogy a megjárt úton kinek és mit köszönhetett?

–  Mindenképpen kiemelten kell szólnom ifjabb Benedek Ferencről, aki első edzőmként megszerettette velem a sportágat. Utána még nagyon sok név következhetne, de mivel még véletlenül sem szeretnék senkit sem kifelejteni, ezért inkább általánoságban mondanék mindenkinek köszönetet, akinek azzal tartozom.

– Amikor végleg visszavonult, azonnal az edzőséget választotta élethivatásként?

– Öt évig még a Honvédség kötelékeiben dolgoztam sportterületen, majd a 2005-ben volt leszerelésemet követően a XIV kerületi Sportfelügyelőségen 14 sportág eseményeit kellett koordinálnom. 2013-ban kerültem a Magyar Öttusa Szövetség állományába, ahol mindössze egy hónapig sportigazgató volt a munkaköröm megnevezése, majd ezután négy éven keresztül megbízott főtitkárként szolgáltam sportágamat. 2017-ben kineveztek, majd átkerültem a jelenlegi beosztásomba, ahol a férfi szakágért felelek szövetségi kapitányként. Ezt a munkát végzem legszívesebben.

– Milyen viszonyokat talált a kapitányi munka kezdetekor?

– Abszolút beszűkült helyzetben voltam, hiszen mindössze három felnőttel számolhattam, nulla választási lehetőséggel. 2022-re sikerült úgy felfejlődnünk, hogy öten kvalifikálták magukat az aktuális világversenyre. A tavalyi év négy, legfontosabb versenyén minden egyes alkalommal négy felnőtt magyar bekerült a legjobb nyolc, egy alkalommal a kilenc közé, miközben az egyéni és csapartversenyeken rendre éremmel, illetve érmekkel tértek haza versenyzőink. Ezt értékelhette az UIMP vezetése, amikor a 2002-es eredmények alapján engem jelöltek az „Év edzője” kitüntetésre.

– Ilyen eredménysorral optimistának kell lennie a következő éveket illetően is?

– Egyértelműen kedvező az alaphelyzet, hiszen 6-8 olyan öttusázónk van, akik bármelyike képes kiharcolni az olimpiai kvalifikációt. Azt hiszem, kellemes gondjaim lesznek a döntés idejében: kik képviseljék a magyar öttusázást a 204-es, párizsi olimpián?

(jochapress / Jocha Károly)