Két kilencvenes úriember szögescipős kalandjai

Shares

Két, egyaránt 92 éves „fiatalember” a csütörtökön a Sportok Házában bemutatott könyv főszereplője, Béres Ernő és dr. Szabó Miklós. Mindketten az ötvenes években érték el pályafutásuk csúcsát.

Dr. Szabó Milklós (b) és Béres Ernő (fotók: jochapress)

Béres 1500, 2000 és 5000 méteren magyar csúcstartó volt az ötvenes évek elején, 1953-ban a 4×1500 méteren világcsúcsot elérő váltó tagja Garay Sándorral, Iharos Sándorral és Rózsavölgyi Istvánnal. A helsinki olimpián (1952) 5000 méteren hetedik lett. Szabó Miklós négy évvel később Melbourne-ben ugyancsak ötezren negyediként ért célba az ötkarikás játékokon, számos nemzetközi verseny győztese.

„Csodálatos, boldog életem volt, és ez nem más, mint Isten ajándéka – nyilatkozta Béres Ernő.

„Boldog embernek vallhatom magam. És ezt annak is köszönhetem, hogy egy szép, tavaszi délután, fociedzés helyett a futást választottam” – mondta Szabó Miklós.

Ott volt a Nemzet Sportolója, Monspart Sarolta is.

A páratlan képanyagot tartalmazó, 12 fejezetből álló könyv megjelenése a Magyar Sportújságírók Szövetsége Nagy Béla Programjának is köszönhető, emellett a maga nemében egyedülálló kezdeményezés eredménye. Összefogott a honi atlétavilág a szövetségtől kezdve a Testnevelési Egyetem támogatói köréig.

Szalma László a TE tanszékvezetője, egyetemi docense, Európa-bajnok és Gál László a sportág honi mindenese elmondták, valamennyi atlétikai szakosztályhoz szeretnének eljuttatni egy-egy példányt, mert szükség van példaképekre, s Béres, illetve Szabó azok.

A fedett pályás Európa-bajnok távolugró, Szalma László és Béres Ernő

A sportág szerelmese, az újságíró Török Ferenc tizenharmadik könyve meleg szívű írás a sportág két nagy öregjéről. A Libri és a Lyra boltjaiban 4400 forintért kapható könyv a Nemzet Sportolója, Monspart Sarolta és Szalma László kedvcsináló előszavával kezdődik, a kétszáz oldalas könyvet a Nemzet Művésze, az operatőr Koltai Lajos sorai foglalják keretbe.

(MTI)

A méltán érdeklődésre tartó könyv kiadásának egyik támogatója, a Magyar Edzők Társasága (MET) képviseletében sikerült megszólaltatni Gál Lászlót, a kiadvány szaklektorát, aki hatvan éve él „nyakig” az atlétikában és aki a még élők közül az egyik olyan sportember, aki szinte mindent tud a könyv főszereplőiről.

A könyv szaklektora, Gál László

– Valóban jól ismerem ezt a két, minden szempontból igazi sportembert – hangsúlyozta Gál László. – Szabó Miklóst még egy fokkal jobban, mint Ernő bátyámat. Miklós rengeteget segített nekem a sportpályafutásom során és a Műszaki Egyetemi tanulmányaim idején egyaránt. Szombatonként gyakran „odacsapódtam” a MAFC futóinak csoportjához, amikor rendszeresen jó hosszúkat futottunk. A csendes, szerény embert mindmáig élvezet hallgatni, hiszen óriási memóriája révén rengeteg, régen feledésbe merült történetet lehet tőle felelevenítve hallani.

– Béres Ernőt egy fokkal kevésbé ismerem – folytatta a szaklektor. – Versenyezni keveset láttam, kapcsolatunk inkább a visszavonulását követő évtizedekre szorítkozik. Ernő bátyám hosszú évtizedeken keresztül mindig kiszámítható, pontos emberként rendre részt vett a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) versenyein, mint versenybíró. Azért pedig külön is tisztelem és szeretem őt, mert mindmáig rendszeresen kocog a Margitszigeten. A könyvből pedig rengeteg érdekesség derül ki azok számára, akiket a múlt is érdekel, akik szívesen emlékeznek a tegnapi hőseinkre.

(jochapress / Jocha Károly)