Két olasz gárda az Európa Liga elődöntőjében

Mario Gomez. Fotó: gazzetta.it

Az Európa Liga legjoobb négy csapata közé két olasz klub mellett a Sevilla és az ukrán Dnipro Dnipropetrovszk jutott be.

A csütörtöki visszavágók közül a kijevi Olimpiai-stadionban volt a legizgalmasabb csata, hiszen az első mérkőzésen a Club Brugge és a Dnipro 0-0-ás döntetlennel végzett. Az ukránok számára jó hír volt, hogy idegenben nem kaptak gólt, ám nem is lőttek, ami viszont a belgáknak volt kedvezőbb.

Az első félidőben sem született gól, majd a szünetben a Dnipro becserélte Jevgenyij Sakovot, aki a hajrában győztes gólt szerzett az ukrán csapat számára. A 82. percben Ruszlan Rotan ugratta ki Jevgenyij Sahovot, aki egy remek visszahúzós csellel jobb lábáról átette a labdát, majd 16 méterről ballal tekert a jobb felső sarokba (1-0).

Szentpétervárott a Sevilla vendégeskedett, a spanyolok az első mérkőzésen 2-1-re nyertek. A Sevilla gyorsan vezetést szerzett, a 6. percben  a Zenit 16-osán belül a portugál Neto buktatta Vitolót, a megítélt büntetőt a kolumbiai Carlos Bacca értékesítette (0-1). Rögtön a második félidő elején egy kapu elé beívelt, belőtt labdát nagyon szerencsétlenül húzott le a Sevilla kapusa, a portugál Beto tulajdonképpen maga elé kiejtette a kezéből a labdát. A venezuelai Salomon Rondon „ébredt” a leggyorsabban és fél méterről helyezett a spanyol kapuba (1-1).

Az oroszok ráéreztek Beto bizonytalanságára, a 72. percben Hulk az oldalvonal mellől, mintegy 35 méterre a kaputól tekerte föl a labdát. Beto tulajdonképpen háttal beesett a kapuba, miközben a labda a felső lécről levágódott a gólvonal mögé, a biztonság kedvéért azonban a kapu elé berobbanó Neto bevágta a hálób a játékszert (2-1).

A Zenit Szentpétervár összesítésben kiegyenlített, innentől kezdve már a továbbjutást érő gólért harcoltak a csapatok. A bekapott gól után Unai Emery Bacca helyére Kevin Gameirót cserélte be.

A 85. percben Vitolo vitte fel a labdát a bal szélen, majd remek keresztpassza után az érkező Kevin Gameiro 15 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (2-2). A címvédő Sevilla a francia csatár találatával jutott tovább.

A Napoli az első mérkőzésen 4-1-re nyert Wolfsburgban, így tulajdonképpen csak formalitás volt a visszavágón. A nápolyi mérkőzés első félidejében egyetlen gól sem született, ám a második játékrész első felében újabb két gólt lőttek az olaszok. Az 50. percben Higuain adott remek átadást Jose Callejónak, aki egy lövőcsel után 16 méterről lőtt Benaglio kapujába, a labda Ricardo Rodriguezen megpattanva vágódott a léc alá (1-0). Negyedórával később Dries Mertens első lövése után a labda kijött a Wolfsburg svájci kapusáról, ám a kipattanót már bevágta a hálóba a belga csatár (2-0).

A Napoli össszesítésben már 6-1-re vezetett, így nem csoda, hogy a végére kiengedtek az olaszok. A 71. percben egy vendégszöglet után a svájci Timm Klose fejelt Andújar kapujába, majd két perccel később a francia Guilavogui jobb oldali beadása után Ivan Perisic fejelt a léc alá (2-2). Dieter Hecking a hajrában még becserélte Sebastian Jungot és Bas Dostot is, ám újabb német gól már nem született.

Mario Gomez

Kijevben az első mérkőzésen 1-1-es döntetlent játszott a Dinamo és a Fiorentina, az idegenbeli gól mindenképpen az olaszok számára volt előny a firenzei visszavágó előtt. Sorsdöntő fordulat következett be a 40. percben, amikor Jeremian Lens a Dinamo Kijev holland csatára megkapta második sárgalapját. A játékos kiállítása után három perccel máris megszerezte a vezetést a Fiorentina. A 43. percben Joaquin beadása után Mario Gomez egy parádé mozdulattal pörgette a labdát a jobb alsó sarokba (1-0). A német csatár az Európa Ligában a tottenham Hotspur ellen volt eredménys, míg a Serie A idei szezonjában egy-egy gólt lőtt a Cagliari és a Roma ellen, majd március 22-én duplázott Udinében.

A második játékrészben az ukránok sorra használták ki a cserelehetőségeket, ám a Dinamo Kijev nem tudta megszerezni a hosszabbítást jelentő találatot. Végül a 94. percben a chilei Matias Fernandez fejjel hozta jétékba Juan Vargast, a perui középpályás éles szögből lőtte Sovkovszkij „szeme közé” a labdát (2-0).

Európa Liga, negyeddöntő, visszavágók:

Zenit Szentpétervár-Sevilla 2-2 (0-1)
Gól: Rondon (48.), Hulk (72.), ill. Bacca (6., 11-es), Gameiro (85.)

Továbbjutott: 4-3-as összesítéssel a Sevilla.

Dnipro Dnipropetrovszk-Club Brugge 1-0 (0-0)
Gól: Sahov (82.)

Továbbjutott: 1-0-ás összesítéssel a Dnipro.

Fiorentina-Dinamo Kijev 2-0 (1-0)
Gól: Mario Gomez (43.), Juan Vargas (90.)
Kiállítva: J. Lens (40., D. Kijev)

Továbbjutott: 3-1-es összesítéssel a Fiorentina.

Napoli-Wolfsburg 2-2 (0-0)
Gól: Jose Callejon (50.), Mertens (65.), ill. Timm Klose (71.), Ivan Perisic (73.)

Továbbjutott: 6-3-as öszesítéssel a Napoli.