Kétnapos tesztverseny a Nemzeti Atlétikai Központban

A szokásosnál is nagyobb jelentőséggel bír az idei, 128. atlétikai országos bajnokság, ugyanis a pénteken és szombaton sorra kerülő verseny lesz az augusztusi világbajnokság tesztviadala a Nemzeti Atlétikai Központban.

atlétika ob

Már az ob szerdai sajtótájékoztatója is egyfajta teszt volt, ugyanis ez volt az első esemény, melyet a komplexum sajtótermében rendeztek.

„Nem tudom, mennyire látszik rajtam, de már most örülök. Merthogy ez így működik, van hang, vannak fények” – mondta Németh Balázs, vb-t szervező Budapest 2023 NZrt. vezérigazgatója, hozzátéve, hogy a világ harmadik legnagyobb sporteseményét megrendezni eleve nehéz, de egy olyan létesítményben, amely korábban nem létezett, még nehezebb.

A vezérigazgató elárulta, hogy gyakorlatilag mindent tesztelni fognak pénteken és szombaton, így például az akkreditációs zónákat, a büféket, azok árait, vagy a dobóatléták Benz típusú ketrecét, melyből összesen három van Európában. A televíziós közvetítés is ennek jegyében zajlik majd és a közmédia 20 kamerával közvetít az országos bajnokságról.

„Teszteljük majd a bemelegítőpályát a Kis-Duna túloldalán, a Csepel-szigeten. Arra még sportoló nem lépett és péntek lesz az első alkalom, amikor magyar atléták ráléphetnek és onnan majd, ugyanúgy mint a világbajnokságon, elektromos autókkal hozzuk át őket a versenyhelyszínre” – fejtette ki Németh Balázs, aki azt is elárulta, hogy az ob-n élő zene kíséretében mutatják be az ügyességi számok résztvevőit, pont úgy, ahogy a világbajnokságon is szeretnék.

A sajtótájékoztatón Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár, a világbajnokság kormánybiztosa elmondta, hogy a belépés ingyenes lesz az országos bajnokságra, melyet néhány héttel előzött meg az atlétikai központ átadója, ami formabontó módon családi nap keretei között, 15 ezer érdeklődő jelenlétében történt meg.

atlétikai országos bajnokság
Fotó: Kelemen Ádám

A kormánybiztos szintén hangsúlyozta, hogy az ob a szervezőknek, a létesítmény üzemeltetőinek is egy remek lehetőség a tesztelésére, de az atléták számára is az, az augusztusi világbajnokságra, mely előtt csak ők próbálhatják ki az arénát.

„Kívánok a szervezőknek egy zökkenőmentes tesztversenyt és kívánom a sportolóinknak, hogy a felkészülésüket tekintve olyan visszaigazolást kapjanak majd most, hogy megfelelő állapotban vannak”

– jelentette ki Schmidt Ádám.

Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke arról beszélt, hogy az ob minden évben a szezon egyik fő versenye, idén viszont még a szokásosnál is fontosabb és izgatottan várják a bajnokságot, melyen ráadásul már nem csupán a vb-re, hanem a jövő évi Európa-bajnokságra és a párizsi olimpiára is lehet szintet teljesíteni és pontokat szerezni a kvalifikációs ranglistára.

A sportvezető megjegyezte, hogy a felkészülés és a szezon eleje jól sikerült a magyar atlétáknak és bízik benne, hogy az ob-n is jó eredményeket érnek el, s a világbajnokságra még tudnak egy kicsit javítani. Mint mondta, ha ma zárulna a kvalifikációs időszak, akkor több mint 35 magyar vehetne részt a vb-n, s bízik benne, hogy ez a szám nem fog csökkeni, sőt, ha lehet, akkor még növekszik is.

A budapesti vb-t, amely Magyarország történetének legnagyobb sporteseménye lesz, augusztus 19. és 27. között rendezik a Nemzeti Atlétikai Központban, valamint az utcai futó- és gyalogló versenyeknek otthont adó Hősök terén.

atlétika ob

Az országos bajnokság szervezői és résztvevői ezúttal is tisztelegnek a nagy elődök előtt, így a különböző versenyszámok többsége egyben legendás hazai atlétákról elnevezett emlékversenyek.

Az Országos bajnokság emlékversenyeinek névadói

100 m férfi

Raggambi Fluck István emlékverseny

Az 1920-as évek kiemelkedő vágtázója volt. 100 és 200 m-en hatszor nyert magyar bajnokságot. 14-szeres válogatott, csúcstartó. 200 m-en először futott 22 mp alatt. 1930-ben 21,8 –ra javította a magyar rekordot. Sikeres edzői munkát végzett a Vasas SC-ben.

200 m férfi

Goldoványi Béla emlékverseny

Az 1952-es Helsinkiben rendezett olimpián, a villámikrek tagjaként bronzérmet szerzett 4×100 m-en. A sokszoros válogatott vágtázó, sok nagy nemzetközi verseny sikeres résztvevője egyéni számokban 14-szer szerzett magyar bajnoki címet.

400 m férfi

Barsi László emlékverseny

A múlt század húszas éveinek 18-szoros válogatott, 14-szeres bajnok atlétája volt, aki magyar versenyzőként először kapott meghívást az Egyesült Államok fedett pályás versenyeire. Pályafutása során 300-tól 1000 méterig állított fel országos csúcsokat. Edzőként és vezetőként is sokat tett a sportágért

800 m férfi

Bodor Ödön emlékverseny

Első magyarként teljesítette a 800 métert 2 perc alatt. 1905 és 1914 között 440 yardtól – 1 mérföldig 12 bajnokságot nyert, 8 csúcsot ért el.1908-ban bronzérmes és negyedik helyezett volt az olimpián.

1500 m férfi

Harsányi Gusztáv emlékverseny

Az 1938 és 1942 között középtávokon hét bajnoki címet szerzett. Edzőként és vezetőként eredményes munkát végezve, válogatottak sorával foglakozott a Vasas SC-ben.

110 m gát férfi

Kovács József emlékverseny

Korának kiemelkedő képességű atlétája volt. Az 1932-ben 200 m-en felállított 21,0

mp csúcsa 31 évig megdönthetetlen volt. A 47,7 mp-es 400 méteres rekordja 17 évig élt. 1934-ben Európa bajnok 110 gáton és még több EB dobogós helyezést szerzett pályafutása során. 10-szeres bajnok, 14-szeres csúcstartó, 27-szeres válogatott. Edzőként is sikeres volt, dolgozott Indiában, Törökországban.

400 m gát férfi

Somfay Elemér emlékverseny

Sokoldalú sportoló, nagy küzdőképességű atléta volt. 19-szeres bajnok, 9-szeres csúcstartó, 4-szeres válogatott. 1924-ben második volt az olimpián ötpróbában, MASZ szövetségi kapitányként segítette a sportágat.

3000 m akadályfutás férfi

Szilágyi Jenő emlékverseny

Az elmúlt század 30-as, 40-es éveinek kiváló távfutója, EB helyezett, világranglista vezető, 13-szoros csúcstartó hosszútávfutó volt. 25-ször nyert magyar bajnokságot, 32-szer volt a válogatott tagja.

Távolugrás férfi

Balogh Lajos emlékverseny

Az 1930-as évek élvonalbeli távolugrója volt, az ollózó technika úttörője. Sokszoros válogatott, csúcstartó, angol bajnok. 749 cm volt a legjobbja. Pályafutás befejezése után is sportág mellett maradt. Volt a MASZ elnöke, tanított a TF-en, a Népstadion mérnökeként sok pályatervezés részese volt.

Hármasugrás férfi

Farkas Mátyás emlékverseny

A korának sportembereihez hasonlóan, más sportágakban is eredményes, sokoldalú atléta volt. Az 1920-as években kiteljesedett pályafutása során magyar bajnoki címeket szerzett, tagja volt a válogatottnak, később eredményes edzőként dolgozott.