Kettős magyar győzelem teqballban!

Shares

A lényegében magyar fejlesztésű teqball rohamos tempóban hódítja meg a világot, az idei Európa Játékokon ráadásul Krakkó főterén mérkőzhettek meg a kontinens legjobbjai.

Barabási Kinga
Barabási Kinga. Fotó: Florin Ardelean/We Love Sport

Végül a nőknél és a férfiaknál is román színekben versenyző magyar teqballos nyert.

Végig szenzációs meneteléssel, szettveszteség nélkül hódította el a kontinentális olimpia bajnoki címét a marosvásárhelyi Barabási Kinga a női teqballosok egyéni versenyében.

A torna döntőjében Barabási az addig szintén hibátlanul teljesítő francia Julian Amelie ellen küzdött az aranyéremért. Az összecsapást szerda este kellett volna megrendezzék, de az eső miatt csütörtökre halasztották.

A párharc elején Barabási lépéselőnybe került és bár a francia folyamatosan kapaszkodott, az első játszma végéig sikerült megtartani a vezetést, ezt 12–9-re nyerte meg. A második szett elején hamar elhúzott 6–1-re a marosvásárhelyi sportoló, Amelie pedig ezután sem talált magára, így Barabási magabiztos teljesítménnyel 12–6-ra győzött, és megszerezte az aranyérmet.

Györgydeák Apor tovább írja a történelmet

A tavalyi világbajnoki győzelem után idén a kontinentális olimpiai bajnoki címet is megszerezte a székely világelső teqballos. Györgydeák Apor nem talált legyőzőre az Európai Játékok férfi egyéni küzdelmében, pályafutása legnagyobb sikerét érte el.

Györgydeák Apor a csoportkörben két elsöprő győzelmet aratott a szlovák Marian Badar és a portugál Joao Pinheiro ellen. A negyeddöntőben az ukrán Oleh Uscsenko sem jelentett akadályt számára, ezúttal is két sima szettben nyert.

Aztán az elődöntőben keményen meg kellett küzdenie a továbbjutásért a székely világelsőnek. A szűk elithez tartozó francia Hugo Rabeux-val szemben a szoros első játszmát Györgydeák 12–11-re behúzta, ezzel előnybe került, de a vetélytársa a másodikban visszavágott és 12–6-tal kiegyenlített.

Jöhetett a mindent eldöntő harmadik játékrész, amelyben a székelyudvarhelyi játékos nehéz helyzetbe került, a francia 5–2-re elhúzott. Az időkérés után azonban összekapta magát a Góbék teqballosa és ellenfelére erőltette akaratát, így 12–7-re nyert és bejutott a döntőbe.

Bányik Csaba
Bányik Csaba a montenegrói Marko Zarkovic elleni teqball csoportmérkőzésen az Európa Játékokon a krakkói főtéren. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A másik elődöntőben a 28 éves Bányik Csaba a harmadik helyért kiírt mérkőzésen a francia Hugo Rabeaux-val szállt szembe, aki a küzdelmes első szett után a másodikat már magabiztosabban hozta.

A világranglistán ötödik helyen jegyzett Bányik így negyedikként zárt, és szombaton párosban is elindul majd Katz Balázs oldalán.

Az aranyéremért, egyben a kontinentális bajnoki címért zajló csatában a hazai pályán játszó és a közönség által előretolt lengyel Adrian Duszak volt Györgydeák Apor riválisa, aki a tavalyi világbajnoki döntőben is az ellenfele volt és Nürnbergben sikerült őt legyőznie.

Györgydeák fantasztikusan kezdett és 4–0-val meglépett az elején. Ezután felvette ugyan a tempót és egyre közelebb férkőzött a lengyel rivális, de a székelyföldi játékos irányítás alatt tartotta a játékot és őrizte az előnyét. Duszak később egy pontra 9–8-ra felzárkózott, de innen már nem nyert labdamenetet, a világelső 12–8-ra megnyerte az első játszmát és megszerezte a vezetést.

Györgydeák Apor
Györgydeák Apor. Fotó: Facebook/Teqball Romania

A második szettet Györgydeák elképesztően indította, 8–0-ra elhúzott, a lengyel azonban egymás után öt pontot nyert, és szorosabbá tette a játékot. Ekkor azonban a székelyudvarhelyi teqballos remekül adogatott, és végül 12–8-ra behúzta a győzelmet.

Györgydeák Apor aranyérme történelmi eredménynek számít, hiszen ezt a sportág első Európa-bajnokságán szerezte meg, ami egyben kontinentális olimpiai bajnoki címet is jelent számára, ennél nagyobb dolog pedig nincs jelenleg a sportágban.

Európa Játékok

Teqball Európa-bajnokság

Férfi egyes
    
Csoportkör:
Bányik Csaba-Marko Zarkovic (montenegrói) 2-0 (4, 2)
Bányik Csaba-Arovetto Lombardi (olasz) 2-0 (3, 10)

Negyeddöntő:
Bányik Csaba-Bogdan Marojevic (szerb) 2-1 (-3, 11, 10)

Elődöntő:
Adrian Duszak (lengyel)-Bányik Csaba 2-0 (5, 6)
Györgydeák Apor (romániai) – Hugo Rabeaux (francia) 2-1 (11, -6, 7)

Bronzmérkőzés:
Hugo Rabeaux-Bányik Csaba 2-0 (11, 6)

Döntő:

Györgydeák Apor – Adrian Duszak 2-0 (8, 8)

Forrás: Székelysport.ro