EURO 2020: Kiesett Belgium és Svájc is

A svájci labdarúgó-válogatott Spanyolország ellen is eljutott a tizenegyesekig, ám ezúttal ők húzták a rövidebbet. A müncheni Allianz Arénában az Európa-bajnokság előrehozott döntőjében Olaszország 2-1-re nyert Belgium ellen.

Romelu Lukaku és Lorenzo Insigne. Fotó: Claudio Villa/Getty Images

A belgáknál Eden Hazard nem tudta vállalni a játékot, a címvédő portugálok elleni nyolcaddöntőben hozzá hasonlóan megsérült Kevin de Bruyne azonban ott volt a kezdőcsapatban, amelyben így is volt egy meglepetés: a Rennes játékosa, Jérémy Doku volt az egyik támadó.

Az olaszoknál az eddig csak egy mérkőzésen kezdő, de minden találkozón szerepet kapott Federico Chiesa váltotta a kezdő tizenegyben Domenico Berardit.

Aktívabban kezdett a belga csapat, de az olaszok még az első negyedórában lesgólig jutottak. A 22. percben Kevin De Bruyne lövésénél Gianluigi Donnarummának kellett hatalmasat védenie, az olasz válogatott enyhe labdabirtoklási fölénye azonban az első, kaput eltaláló lövésével góllá érett.

Roberto Mancini együttese továbbra is irányított és megduplázta előnyét, a belgák azonban gyakorlatilag a semmiből még a szünet előtt szépítettek.

31. perc: A belgák eladott labdáját Verratti passzolta be a tizenhatoson belülre, amit Nicolo Barella (Internazionale) három védő között megtartott, majd tíz méterről, jobbról félmagasan a hosszú sarokba lőtt (1-0).

44. perc: Lorenzo Insigne (Napoli) a belga térfél közepén kicselezte Tielemanst, és mivel a védők behátráltak, balról, 20 méterről kilőtte a hosszú felső sarkot (2-0).

45+2. perc: A bal oldalon meglóduló Dokut Di Lorenzo teljesen fölöslegesen fellökte a tizenhatos oldalvonalán, az alapvonalhoz közel, a megítélt büntetőt Romelu Lukaku (Internazionale) a jobbra ugró Donnarumma helyére lőtte (2-1).

A fordulás után is az olaszoknál volt többet a labda

Az első veszélyes helyzetre a 60. percig kellett várni: egy mintaszerű belga támadás végén De Bruyne keresztezését Lukaku nem tudta belőni, Leonardo Spinazzolát találta combon a kapu torkában. Pár perccel később a másik oldalon Spinazzola lőtt kapu mellé.

A csapatok többször is könnyedén játszották át a rivális középpályáját, emiatt lüktető volt a játék, és egyre többször alakult ki gólhelyzet mindkét oldalon. Az utolsó negyedórában inkább a sérülések és a cserék játszották a főszerepet, újabb gól pedig már nem esett.

A 79 perc Leonardo Spinazzola egy sprint közben meghúzódott, a bal szélsőt hordággyal kellett levinni a pályáról.

Az olasz válogatott 2018 szeptembere óta veretlen, azóta 32 mérkőzéséből 26. alkalommal nyert, ezzel tovább javította saját csúcsát.

Fotó: Claudio Villa/Getty Images

A spanyolok tizenegyespárbajban búcsúztatták Svájcot

Óriási spanyol mezőnyfölénnyel kezdődött a találkozó, a svájciak a kontrákra építettek, de taktikájukat gyorsan fel kellett adniuk, mert hátrányba kerültek, Embolo pedig sérülés miatt vált ki.

8. perc: Jobb oldali spanyol szöglet után a labda a tizenhatosig pattogott, ott a bal oldalon helyezkedő Jordi Alba tüzelt igazítás nélkül. A labda a blokkolni szándékozó Denis Zakaria lábáról a svájci kapu jobb oldalába pattant, megtévesztve az így tehetetlen Sommer kapust (1-0).

Időbe telt, amíg Shaqiri irányításával a svájciak magukra találtak, és elsősorban pontrúgásaik után veszélyeztettek, de gól nélkül maradtak a fegyelmezett spanyolokkal szemben.

A szünet után is bátor játékot vállalt fel Svájc

Amíg ellenfelük csak lehetőségekig jutott, előttük már helyzetek is adódtak, a 68. percben pedig Shaqiri találatával – nem érdemtelenül – egyenlítettek.

68. perc: Laporte tisztázott a spanyol tizenhatosnál, de a  közelben helyezkedő társáról, Pau Torresről visszapattant a labda Remo Freuler elé, aki középre passzolt, Xherdan Shaqiri (Liverpool) pedig a kapu jobb oldalába lőtt (1-1).

Nem sokkal később viszont emberhátrányba került a svájci gárda, a 77. percben Freuler csúszott rá Gerard Moreno bokájára, amiért a svájci vétkest azonnal kiállította Michael Oliver.

Hatalmas spanyol helyzettel vette kezdetét a ráadás – Gerard Moreno hibázott -, majd Sommer bravúrjai tartották életben az egyre inkább elfáradó svájciak reményeit, akik óriási védőmunkát, több blokkolt lövést bemutatva eljutottak a tizenegyespárbajig.

Ott viszont négy rúgójuk közül csak egy volt eredményes – Unai Simón kétszer védett -, így a világbajnok franciák kiejtése után búcsúzni kényszerültek.