Kikapott a negyeddöntőben a magyar férfi vízilabda-válogatott

Az olasz Stefano Luongo (b) és Madaras Norbert a negyeddöntőben. MTI Fotó: Kovács Anikó

A címvédő magyar férfi vízilabda-válogatott nem jutott be a legjobb négy közé a kazanyi vizes világbajnokságon, miután a keddi negyeddöntőben 8-7-re kikapott az olasz csapattól.

A magyar válogatott szerzett vezetést, Varga Dénes „pókhálózta” ki emberelőnyből a bal felső sarkot, majd mindkét oldalon néhány gyengébb lövést, elhamarkodott próbálkozást láthatott a közönség. A magyar csapat második emberhátrányát is kivédekezte, majd a sormintát folytatva a második fórját – Erdélyi Balázs révén – értékesítette.

Az olaszok harmadik előnyükből már nem hibáztak, a budapesti születésű Alex Giorgetti volt eredményes. Nem sokkal később pedig jött az egyenlítés, visszaúszás közben Angyal Dánielt állították ki, a beemelt labdát pedig Fabio Baraldi – a negyed utolsó pillanatában – a kapuba húzta.

A második felvonás is Varga-góllal indult, ezúttal azonban Dániel bombázott a hálóba előnyből, nem maradt el azonban a válasz, és az olaszok újra létszámfölényből egyenlítettek. A negyed közepén Varga Dániel újabb gyönyörű gólt szerzett (3-4), majd percekig mindkét oldalon eredménytelen támadások futottak. A nagyszünet előtt – szokás szerint – még emberelőnybe kerültek az olaszok, de a kapufáról lejött a lövés, és maradt a magyar vezetés.

Mindkét oldalon egy-egy kihagyott emberelőnnyel indult a harmadik negyed, majd a játékvezetők „akasztották” meg a csapatokat kontra ítéletekkel. Gór-Nagy Miklós újabb kiállítását egy blokkoló kéznek köszönhetően védekezte ki a csapat, a túloldalon viszont Varga Dániel lövése utat talált a kapuba (3-5). Az olaszok egy perccel a szakasz vége előtt emberelőnyből felzárkóztak, majd a magyarok kerültek létszámfölénybe 44 másodperccel a negyed vége előtt, Benedek Tibor pedig időt kért. Ezek után, a kért figura végén Szivós Márton kezéből nagy helyzetben kicsúszott a labda. Ez megbosszulta magát, mert az olaszok Stefano Luongo kapufás góljával egy másodperccel a dudaszó előtt egyenlítettek (5-5).

Az utolsó negyed elején Gór-Nagy pontozódott ki, Francesco Di Fulvio pedig a mérkőzésen először az olaszokat juttatta vezetéshez (6-5). Az ellentámadás végén a magyarok kerültek előnybe, Hárai Balázs pedig feliratkozott a gólszerzők közé. Nem változott a játékvezetői felfogás a folytatásban sem: Varga Dánielnek kellett kiülnie, az olaszok pedig egy gyönyörű akció végén kerültek újra előnybe.

A magyarok ezután nem tudták gólra váltani menetrendszerűen érkező előnyüket, Hárai újabb kiállítását viszont Luongo kihasználta, és ezzel nagyon nehéz helyzetbe került Benedek Tibor csapata (8-6).

A reményeket Hosnyánszky Nobert gólja visszahozta, ráadásul ezek után jól védekezett a csapat, Nagy Viktor is nagyokat védett. A végjátékban a magyarok 1:18 perccel a lefújás előtt labdát szereztek, a szövetségi kapitány pedig időt kért. Ezután emberelőnybe került az együttes, de Szivós bal oldalról leadott félmagas lövését fogta az olasz kapus, az utolsó fél percben pedig már nem tudott mit kezdeni a labdával a magyar együttes, így vereséget szenvedett.

„Szinte hibátlanul játszottunk, persze nem volt nagy a rizikó faktor, de amit csináltuk, azt tökéletesen csináltuk. Viszont az olaszok is… Ők sem kockáztattak semmit, bíztak az emberelőnyeikben. Talán így a legrosszabb kiesni, azt gondolom, ez a meccs megérdemelt volna egy ötméteres párbajt, s szerintem benne is volt” – mondta Benedek Tibor szövetségi kapitány, hozzátéve, hogy lelkileg egyik csapatnak sem tesz jót, ha kétszer is a negyed utolsó másodpercében kap gólt.

A csapatkapitány Varga Dániel szerint az olaszok jól építkeztek lelkileg abból, hogy kétszer is feljöttek kétgólos hátrányból, és a végén az emberelőnyöknél jobban összpontosítottak. Úgy véli, talán az a kis „plusz” hiányzott, ami ahhoz kell, hogy egy ilyen kiélezett mérkőzésen meglegyen a siker. „Büszke vagyok a csapatra, mert végig egymásért küzdve hajtottunk” – mondta a három góllal zárt játékos, aki a folytatással kapcsolatban megjegyezte, ebből a mérkőzésből, a vereséget leszámítva, lehet építkezni, hiszen sok dolgot jól csinált az együttes.

A magyar válogatott – amely így biztosan nem szerez Kazanyban olimpiai indulási jogot – csütörtökön az 5-8. helyért, az Egyesült Államokkal találkozik.

Negyeddöntő:

Olaszország-Magyarország 8-7 (2-2, 1-2, 2-1, 3-2)
Gól: Di Fulvio 2, Luongo 2, Giorgetti 1, Baraldi 1, Figlioli 1, Presciutti 1, illetve Varga Dá. 3, Varga Dé. 1, Erdélyi 1, Hárai 1 Hosnyánszky 1.

Horvátország-Montenegró 10-4 (1-0, 3-0, 3-3, 3-1)
Görögország-Ausztrália 12-11 (1-0, 1-3, 3-1, 2-3, 5-4)
Szerbia-Egyesült Államok 12-7 (4-2, 3-3, 2-1, 3-1)