Kóger Dániel: itt az idő, hogy megmutassuk, mit tudunk

A csatár Kóger Dániel szerint a franciák elleni keddi mérkőzésen jön el az idő, hogy a magyar jégkorong-válogatott megmutassa, mit tud valójában, hogy van esélye kiharcolni a bennmaradást a tamperei-rigai világbajnokságon.

Nokia Arena
Nagy Krisztián (b) és Nagy Gergő a magyar jégkorong-válogatott edzésén a Nokia Arénában, a finnországi Tamperében. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Spiller István, az MTI különtudósítója jelenti Tamperéből

A csatár a hétfői csapatfotózás és edzés után elmondta, hogy első két összecsapásukon, a dánoktól (1-3) és az amerikaiaktól (1-7) elszenvedett vereség alkalmával is akadtak olyan szakaszok, amelyek nagyon jól sikerültek, ezek időtartalmát kellene bővíteni, lehetőleg hatvan percre kedden.

„Most jött el az idő, hogy a válogatott megmutassa, mit tud, mennyit fejlődött az előző, hét évvel ezelőtti A csoportos vb-hez képest. Az elitcsapatok ellen változatlanul minimális esélyünk van, ám például a franciákat vagy osztrákokat el kellene kapnunk, hogy ne essünk ki egyből, és legyen meg a történelmi bennmaradás”

– hangsúlyozta a harmadik elit vb-jén szereplő Kóger Dániel.

Hozzátette: harapósnak érzi a csapatot, készen állnak majd a franciák ellen, bár azt nem tudja, hogy Kevin Constantine szövetségi kapitány nevezi-e a találkozóra.

„Kedden nem lehet kifogás semmire, a végeredményre sem. Kiutazás előtt is tudtuk, hogy egy pihenőnap után játszunk a franciákkal. Jó csapatuk van, erősek, de nem legyőzhetetlenek. Nekik az első három meccsen kell begyűjteniük azokat a pontokat, amivel bennmaradhatnak. Nekünk most jött el az első ilyen csata. Az amerikaiak elleni vereség kalkulálható volt, nem tört meg minket. Szeretnénk azt játszani kedden, amit tudunk”

– fogalmazott Kóger.

Sebők Balázs – a csapat egyik vezére, aki ugyanakkor a lőtt és kapott gólokat összegző plusz/mínusz mutatóban a legrosszabb (-5) a magyar keretben – jelezte: pályafutása során nem emlékszik olyanra, hogy mínusz 5-tel álljon a statisztikában.

„Biztos, hogy több kell tőlünk, de kedden megmutatjuk, mit tud a sorunk. Sokat beszélünk, jó barátságban is vagyunk, segítjük egymást. Olyan teljesítmény, amit az amerikaiak ellen mutattunk, igazából senki ellen nem engedhető meg. El kell felejtenünk, mi történt vasárnap. A legfontosabb, hogy magunkra, illetve a csapatra összpontosítsunk, ne pedig a franciákra. Én eleve nem szeretem előre megnézni az ellenfeleket”

– mondta az MTI-nek az Ilves Tamperéből a német Iserlohn Roosterhez igazoló csatára.

„Előre tudtuk, hogy, most kedden lesz az első komoly lehetőségünk a pontszerzésre. Azon a napon sok minden eldőlhet” – tette hozzá Sebők.

Ez lesz az 57. egymás elleni mérkőzés, a magyarok 27-szer, a franciák 23-szor nyertek és volt hat döntetlen is, a gólkülönbség magyar szempontból 233-228.

Az utolsó öt összecsapáson rendre a franciák diadalmaskodtak, a legutóbbi magyar siker 2010. november 13-án született Székesfehérváron (5-2). Tétmérkőzésen a magyarok 2001. április 19-én Grenoble-ban, a divízió I/A-tornán nyertek utoljára, az volt a későbbi szapporói hősök első komoly skalpja. Pontszerzésig világbajnokságon 2006. április 27-ig kell visszautazni, Amiens-ben 3-3 lett a végeredmény. Az elitben, hét éve szintén összefutott a két gárda, a franciák viszonylag simán, 6-2-re győztek Szentpéterváron.

A dán válogatott hosszabbítás után 4-3-ra legyőzte a francia csapatot

Matias Lassen
A dán Matias Lassen (elöl b) és a francia Nicolas Ritz (j) a jégkorong-világbajnokság második fordulójában játszott Franciaország – Dánia mérkőzésen a finnországi Tamperében. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A dánok, akik szombaton a magyarok elleni 3-1-es diadallal kezdtek, már a hetedik percben vezetést szereztek emberelőnyben, a magyarok ellen duplázó NHL-es Nikolaj Ehlers volt ismét eredményes. A 15. percben Valentin Claireaux végleges kiállítást kapott sérülésveszélyes palánkra lökésért, ezt pedig a volt NHL-es Mikkel Bödker váltotta gólra.

A folytatásra felpörögtek a franciák, előbb a Hydro Fehérvár AV19 csatára, Guillaume LeClerc szépített, majd két és fél perc múlva Anthony Rech egyenlített. Ám egy durva védelmi hibából, saját harmadon belüli eladott korongból két percre rá visszavette a vezetést az északi sereg. A galloktól Justin Addamo – aki a következő szezonban az NHL-es Pittsburgh Penguins tartalékegyüttesében szerepel majd – 29 másodperccel a szünet előtt 3-3-ra módosította az állást.

A következő gólra a hirtelen halálig kellett várni, ekkor Patrick Russell – Galló Vilmos linköpingi klubtársa – emberelőnyben lőtte ki a bal felső sarkot.

A svéd válogatott második mérkőzésén is kapott gól nélkül győzött a jégkorong-világbajnokság magyar érdekeltségű tamperei csoportjában. A skandináv együttes vasárnap 5-0-ra verte az osztrák csapatot.

Jégkorong-világbajnokság

A csoport (Tampere):

Svédország-Ausztria 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
Egyesült Államok-MAGYARORSZÁG 7-1 (2-1, 2-0, 3-0)
Dánia-Franciaország 4-3 (2-0, 1-3, 0-0, 1-0), hosszabbítás után

Az állás: 1. Egyesült Államok 6 pont (11-2), 2. Svédország 6 (6-0), 3. Dánia 5, 4. Franciaország 3 (5-5), 5. Finnország 3 (5-7), 6. Ausztria 1, 7. Németország 0 (3-5), 8. MAGYARORSZÁG 0 (2-10)

B csoport (Riga):
    –
Csehország-Kazahsztán 5-1 (2-0, 0-1, 3-0)
Svájc-Norvégia 3-0 (2-0, 0-0, 1-0)
Kanada-Szlovénia 5-2 (0-1, 3-0, 2-1)

Az állás: 1. Svájc 6 (10-0), 2. Kanada 6 (11-2), 3. Csehország 6 (8-3), 4. Szlovákia 3, 5. Kazahsztán 2, 6. Norvégia 1, 7. Lettország 0 (1-8), 8. Szlovénia 0 (2-12)

A csoportok első négy helyezettje bejut a negyeddöntőbe, az utolsók kiesnek, és jövőre a divízió I/A-ban szerepelnek.