Kolonics György ma lenne 50 éves

Shares

Szinte hihetetlen, hogy lassan 14 éve nincs köztünk Kolonics György, aki szombaton az ötvenedik születésnapját ünnepelné…

Kolonics György (fotó:jochapess)

A kétszeres olimpiai és tizenötszörös világbajnok kenus legendát tragikus hirtelenséggel, 36 esztendősen vesztette el a magyar sport. A mindenki által szeretett, szerény, szorgalmas klasszis ötödik ötkarikás szereplésére készült, amikor 2008. július 15-én, a délelőtti edzésen szédülésre panaszkodott, majd elájult. Hiába próbálta újraéleszteni edzője, Ludasi Róbert és akkori párostársa, Kozmann György, majd a 37 perc múlva kiérkező mentők is, életét már nem lehetett megmenteni.

Halálát szívtágulattal járó szívizombetegség, a bal szívfél heveny elégtelensége okozta. Szíve, amely akkor is hajtotta, amikor a teljesítőképessége határait feszegette, örökre megállt. Később kiderült, nem először lett rosszul, három évvel korábban is elájult edzés közben. Mivel többek szerint betegségfóbiás volt, gyakran kivizsgáltatta magát, a terheléses vizsgálatok azonban mindent rendben találtak nála, még két héttel a tragédia előtt is.

Azt érzem, hogy összeértem a testemmel. Korábban sokszor betegeskedtem, sérült voltam, mert mindent szívvel-lélekkel akartam megcsinálni. Mostanra megértem a testem jelzéseit – mondta három nappal halálát megelőzően a Nemzeti Sportnak Kolonics, aki az 1996-es atlantai olimpián Horváth Csabával párosban ért csúcsra 500 méteren, majd 2000-ben, Sydney-ben egyéniben diadalmaskodott ugyanezen a távon.

Minden idők legeredményesebb magyar kenusának a nevét őrzi a csepeli sporttelep és a fiatal versenyzőket segítő Kolonics Alapítvány. A tizenhétszeres maratoni kenu világbajnok Csabai Edvin Kolonics jó barátja volt, ma a Kolonics Alapítványt vezeti.

 

Csabai Edvin (fotó:jochapress)

– 1993 őszén mentem a csepeli csapatba, ahol Gyuri kenuzott. Egy hihetetlenül erős, fiatal társaság jött össze Ludasi Róbert irányítása alatt. Nagyon jóban voltunk, de az igazság az, hogy ő mindenkivel nagyon jóban volt. Kolonics Gyuri egy volt közülünk, akkor sem szállt el, amikor már élő ikonná vált.

– Igen babonás volt, 30 évesen egy technikai pólót viselve nyert meg egy versenyt, onnantól állandóan azt hordta. Évekkel később, a 2006-os szegedi vb-n is ebben a kissé elnyűtt felsőben jelent meg a versenyen, csakhogy szigorú szabályok voltak, mindenkinek ugyanolyan ruhában kellett versenyeznie. Párja, Kozmann Gyuri ha akart, sem tudott volna felvenni egy ilyet, ezért Kolónak kölcsönadtam az enyémet. Óriási fölénnyel nyertek, úgyhogy nem akart megválni tőle, beleszerelmesedett. Sokáig húztam az agyát, hogy adja vissza, de ragaszkodott hozzá.

A halála után Angyal Zoli edző ötlete volt az alapítvány létrehozása, amely egy pótcselekvés volt a részünkről. De Koló még mindig él: ha egy fiatal kenus képernyőhátterén az ő fényképe látható, visszaigazolást nyer, hogy az emlékét méltó módon ápoljuk, példaként állítjuk a jövő nemzedéke elé.

blikk.hu)