Konferencia a komplex képességfejlesztés aktuális kérdéseiről

Shares

Minden sportmozgás csak a fizikai képességek együttes működésével jön létre. Az egyes sportágak mozgásanyaga a sportág jellegétől függően mozdul el az erő, az állóképesség vagy a gyorsaság irányába.

A képességfejlesztés eredményességéhez nélkülözhetetlen a mozgásszervrendszer stabilizációja. Ez eredményezi az erőnléti gyakorlatok technikailag helyes kivitelezését és a sérülések megelőzését.

Fiatal sportolóknál célravezető módszer, ha a képességek fejlesztése és a sportági technika elsajátítása párhuzamosan történik. Már a sportágválasztásnál fontos a meglévő képességek feltérképezése és annak a megfigyelése, hogy a gyakorlás hatására melyik az a képesség, amely leggyorsabban fejlődik.

A szív-keringési rendszer fejlesztése is alapfeladat, feltétele minden további képességfejlesztés eredményességének. A fejlett szív-keringési rendszer ad lehetőséget a képességfejlesztés határainak kitolásához. A képességfejlesztő munka során, a sérülések elkerülése céljából fel kell térképezni a sportoló „gyenge láncszemét” és különös figyelmet kell fordítani ennek a megszüntetésére. Ajánlatos a heti edzésprogramba legalább három alkalommal erőnléti, képességfejlesztő munkát beiktatni.

   Dr. Rácz Levente, a TF tanszékvezetője több sportágban végzett gyakorlati tevékenysége, tapasztalatai alapján nagy szakértelemmel tárta fel a komplex képességfejlesztés elméleti és gyakorlati kérdéseit.

( MET /  Köpf Károly )