Konferencia a légzés jelentőségéről a sportban

Shares

A február 28-i, szerdai konferencián két olyan előadó beszélt a légzésnek a sportbeli jelentőségéről, akik hivatásuknál fogva hosszú ideje foglalkoznak a légzés kérdéskörével és rengeteg gyakorlatinek a sportbeli tapasztalattal is rendelkeznek ezen a téren.

Lakatos Péter, erőnléti edző és instruktor előadásában számtalan külföldi szerzőre hivatkozott, de bemutatta saját kísérleteit és azok tapasztalatait is. Felhívta az edzők figyelmét az orrlégzés jelentőségére, hangoztatva, hogy a terhelés során, ameddig csak lehetséges, az orrlégzést kell előtérbe helyezni. Foglalkozott a sporttevékenység során fellépő oxigénhiányos állapottal, illetve a szén-dioxid szerepével. Ismertette azokat a lélegzési teszteket, amelyek megbízhatóan mutatják s szervezet oxigéntelítettségét és amelyeket az edzők a mindennapi edzői gyakorlatban is könnyedén alkalmazhatnak.

A konferencia másik előadója Prof. Dr. Sós Csaba, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem egyetemi tanára volt, aki egyben a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya is. Az állóképességi sportokra vonatkozó előadását, így érthetően az úszó sportból vett példákra alapozta. Az úszásban a légzés a szárazföldi sportokhoz képest extrém körülmények között, idegen közegben történik. Ez alapvetően meghatározza az úszók légzését és különös jelentőséget ad a légzésnek a sportágban. A hypoxiás edzés alkalmazását a serdülőkor alatti korosztályoknál nem javasolja. A magaslati edzőtáborozás hatása – ha nem kellően hosszú ideig tart az edzőtábor – néhány nap alatt eltűnik. Felhívta az edzők figyelmét arra is, hogy a gyermekek szervezete fokozott megterhelés esetén megkésve mutatja a kifáradás jeleit. Ezért ennél a korosztálynál fennáll a túlterhelés veszélye.

Mindkét előadás hasznosságát bizonyította a beérkező kérdések nagy száma. Az előadások által nyújtott ismeretek, információk jól hasznosíthatók a gyakorlati edzésmunkában.

(Magyar Edzők Társasága)