Könyv a kardforgató radiológus professzorról

Shares

Élénk érdeklődés mellett mutatták be Kő András legújabb, 26. könyvét, amely „A siker anatómiája” címet viseli. A szerző az egykori olimpiai ezüstérmes kardvívó, dr. Kalmár János életútját jeleníti meg.

Balról: Kő András, dr. Kalmár János, Kocsis L. Mihály (fotó: jochapress.hu)

A könyvbemutatón ott volt a magyar vívóélet számos, kiemelkedő egyénisége, így például Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, Bóbis Ildikó háromszoros olimpiai ezüstérmes tőrvívó, dr. Kamuti Jenő kétszeres olimpiai ezüstérmes tőrvívó, Kulcsár Krisztián olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó, dr. Bakonyi Péter kétszeres olimpiai bronzérmes kardvívó és még sokan mások.

A könyv lektora, Kocsis L. Mihály kettős szerepéről beszélt bevezetőjében. Elmondta, képtelen volt az érdekfeszítő művet csak lektorként elemezni, ezért előbb olvasóként egyszer „végigvágtatott” a könyvön, mert annyira érdekelte. Kíváncsiságát fokozta, hogy a szerzőt és a főszereplőt egyaránt több mint fél évszázada ismeri. Csak az elolvasást követően váltott vissza lektori és szerkesztői szereposztásába.

Érdekes olvasni, mit ír előszavában a szerző, Kő András arról, hogyan is születnek a könyvek? A válasza: a legkülönfélébb érzésekből.

„Ez a könyv egy beszélgetésből született. A dolog úgy történt, hogy 1986-ban könyvet írtam „Kardélen, kardhegyen” címmel arról a kardcsapatról, amely 1961 és 1976 között villogtatta kardját. Természetesen „váltott lovakkal”, de sokkal többre lett volna hivatott annál, amit elért. Arra próbáltam választ keresni: mi volt az oka annak, hogy az egyénenként rendkívül tehetséges és több esetben is egyéni olimpiai és világbajnoki aranyéremmel jutalmazott gárda tagjai csapatban alulteljesítettek? A világbajnokságokon és az olimpiákon elmaradt a várva várt aranyérem. Miért nem tudott az a csapat nagyobbat alkotni? Mindenkit megszólaltattam, aki Magyarországon élt. Egyetlen vívóval nem tudtam beszélni, dr. Kalmár János radiológussal, ő ugyanis előbb Svédországba, majd az Egyesült Államokba távozott. Azután múltak az évek, és Kalmár egyszer csak látótávolságba került…”

Ez 2010-ben történt. Azóta folyamatosan gyorsultak az események, mígnem 2018-ban már arról beszélt Kő és Kalmár egymással, hogy esetleg létrejöhet egy könyv a ma 82 éves korára is aktív, elismert radiológus szaktekintélyről, Kalmár Jánosról.

A hosszas beszélgetések szürleménye öntött formát „A siker anatómiája” oldalain. Ezeket végig elolvasva kitárul egy kőkemény, megpróbáltatásokban is ugyancsak bővelkedő életút.

Schmitt Pál (b) és Simicskó István (fotó: jochapress)

A részletes kérdezz-feleleket követően az újbudai házigazda. dr. Simicskó István előbb a könyv íróját és főszereplőjét üdvözölte, majd gratulált a napokban 81. születésnapját ünnepelt Schmitt Pálnak, aki több mint hatvanéves ismeretség és sportbarátság alapján köszöntötte a magyarságát mindmáig megőrző, az általa számos, elsajátított nyelv közül még mindig legjobban a magyart beszélő-író-olvasó, a New Orleansban működő Ochsner Klinika megbecsült radiológus professzorát, dr. Kalmár Jánost.

(jochapress / Jocha Károly)