Kovács és Kós is döntős 200 méter háton

Shares

Kovács Benedek a második, Kós Hubert a harmadik idővel bejutott a döntőbe 200 méter háton a fukuokai vizes világbajnokság medencés úszóversenyeinek ötödik napján.

Kovács Benedek
Kovács Benedek Bendegúz a férfi 200 méteres hátúszás elődöntőjében a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Kovács Benedek – aki tavaly döntőt úszott ebben a számban a Duna Arénában, majd a római kontinensviadalon ezüstérmet nyert –  az első elődöntőben kapott helyet. A 25 éves magyar versenyző a 14. idővel (1:58.17) lépett tovább a délelőtti előfutamból, az elődöntőben pedig 1:55.89-es idővel megjavította egyéni csúcsát (1:56.03).

„Ezért jöttem, ezért edzettem ennyit. Nagyon jó volt a szélen úszni, hiszen a falról nem jönnek vissza úgy a hullámok, a mellettem lévő spanyolról meg tudtam, hogy másik számban is megy majd, így nem fogja annyira nyomni” – mondta az MTI-nek Kovács, aki így viszont a pénteki fináléban az 5-ösön, középen úszik majd. „Soha nem volt még ilyen, nagyon kíváncsi leszek rá. Holnap újra szeretnék jobbat úszni, az Eb-n már sikerült, igaz, ott a középdöntőben lehetett kicsit spórolni.”

A második elődöntőben volt érdekelt Kós Hubert, aki a harmadik idővel (1:57.27) várta a rajtot. Az Egyesült Államokban a legendás Michael Phelps korábbi edzőjével, Bob Bowmannel készülő magyar versenyző magabiztos teljesítménnyel, egyéni legjobbjától (1:55.95) mindössze négy századdal elmaradva megnyerte futamát. 

„Próbáltam nem nézelődni, csak a saját versenyemmel foglalkoztam. Bobbal azt beszéltük meg, hogy az első száz igazán fontos, utána láttam, hogy a többiek nem jönnek, ezért vissza is vettem” – mondta Kós, aki hozzátette, nagyon örül annak, hogy Kováccsal együtt úszhatnak majd, hiszen évek óta „tervezik”, hogy egyszer együtt lesznek majd a vízben egy vb-döntőben.

Erre pénteken magyar idő szerint 13.59 órakor kerül sor.

Kós Hubert
Kós Hubert a férfi 200 méteres hátúszás elődöntőjében a fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Hetedik a női 4×200 méteres gyorsváltó

Pádár Nikolett, Ábrahám Lilla Minna, Molnár Dóra, Késely Ajna összeállítású négyes 7:54.65 perces idővel zárt.

A számot a szenzációs formában lévő ausztrálok 7:37.50 perces világcsúccsal nyerték, ezzel a tavalyi, birminghami Nemzetközösségi Játékokon úszott 7:39.29-es rekordjukat adták át a múltnak.

A váltók küzdelmeiben az első három helyezett automatikusan indulási jogot szerzett a jövő évi párizsi olimpiára, a többi stafétának pedig a mostani ideje már beleszámít a versengésbe. A fennmaradó helyeket ugyanis az idei és a jövő évi dohai vb-n úszott eredmények alapján osztják ki.

Németh Nándor nyolcadik 100 méter gyorson

Németh Nándor – aki tavaly a Duna Arénában az elődöntő szétúszásában országos csúcsot úszott, amit viszont Milák Kristóf a római Európa-bajnokságon megjavított (47.47) – az előfutamból a 14., már olimpiai szintet jelentő idővel ment tovább, az elődöntőben pedig egyéni csúcsát megjavítva, 47.62 másodperccel a negyedik időt szerezte meg.

Németh, aki a tavalyi fináléban hatodik lett, féltávnál ugyan még a negyedik helyen állt, de a második ötvenre kicsit lelassult és 48.17 másodperces idővel nyolcadikként csapott célba.

„Egy pár századdal jobban kezdtem, mint tegnap, de most nem bírtam el a végét. Remélem jövőre tudunk még valamit találni ebben a százban és javulni” – mondta az MTI-nek Németh Nándor, aki arra kérdésre, hogy miképpen lehetne egy esti döntőben javulni, elmondta, erre keresi a választ egyelőre.

„Ez az örök titok, hiszen ma mindent egy az egyben úgy csináltam, mint tegnap, ugyanakkor aludtam, keltem, reggeliztem, még ugyanakkor is úsztunk. Az érzéssel és az akarattal nincs baj, remélem tudok változtatni.”    

A számot az ausztrál Kyle Chalmers nyert 47.15-tel

Férfiak

    100 m gyors, világbajnok:
    
   Kyle Chalmers (Ausztrália) 47.15 másodperc
2. Jack Alexy (Egyesült Államok) 47.31
3. Maxime Grousset (Franciaország) 47.42
…8. NÉMETH NÁNDOR 48.17

    200 m vegyes, világbajnok:
    
   Léon Marchand (Franciaország) 1:54.82 perc
2. Duncan Scott (Nagy-Britannia) 1:55.95
3. Tom Dean (Nagy-Britannia) 1:56.07

Nők

    200 m pillangó, világbajnok:
    
   Summer McIntosh (Kanada) 2:04.06 perc
2. Elizabeth Dekkers (Ausztrália) 2:05.46
3. Regan Smith (Egyesült Államok) 2:06.58

    50 m hát, világbajnok:
    
    Kaylee McKeown (Ausztrália) 27.08 másodperc
2. Regan Smith (Egyesült Államok) 27.11
3. Lauren Cox (Nagy-Britannia) 27.20

    4×200 m gyorsváltó, világbajnok:
    
   Ausztrália (Mollie O’Callaghan, Shayna Jack Brianna Throssell, Ariarne Titmus) 7:37.50 – világcsúcs
2. Egyesült Államok (Erin Gemmell, Katie Ledecky, Bella Sims, Alex Shackell) 7:41.38
3. Kína (Li Ping-csie, Li Csia-ping, Aj Jan-han, Liu Ja-hszin)  7:44.40
…7. MAGYARORSZÁG (Pádár Nikolett, Ábrahám Lilla Minna, Molnár Dóra, Késely Ajna) 7:54.65

(MTI)

Kós Hubert országos csúccsal 7. 100 háton