Krizsán Xénia ötödik, Márton Anita hatodik a fedett pályás Európa-bajnokságon

Krizsán Xénia remek 800 méterrel az ötödik helyen végzett ötpróbában az isztambuli fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon.

Krizsán Xénia
Krizsán Xénia az ötpróba 800 méteres síkfutás versenyszáma után az isztambuli fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon az Ataköy Arénában. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A 12 fős mezőny együtt rajtolt el a versenyt záró négy körnek. A hatodik helyről kezdő Krizsánnak egyértelműen az ötödik elérése volt a célja, melyet a 937 pontot érő 2:11.87 perces futással meg is szerzett. Az MTK sportolója 4493 ponttal zárt és mindössze hat ponttal maradt el a negyedik helyezettől.

Az egész nap parádésan teljesítő Naffisathou Thiam és Adrianna Sulek között 134 pont volt a különbség, ami azt jelentette, hogy a fedett vb-második lengyelnek 800-on kilenc másodperccel kellett megelőznie belga riválisát a győzelemhez. Ennek érdekében öngyilkos iramot diktált, a célegyenesben már gyakorlatilag teljesen szétesett a mozgása, s végül 2:07.17 perccel ért be, amivel 1006 pontot szerzett, összesítésben pedig 5014-gyel zárt, egy ponttal felülmúlva Natalia Dobinszka eddigi világcsúcsát. Sokáig azonban nem örülhetett, mert a belga Thiam 2:13.60-nal végzett, így övé lett a diadal és a világcsúcs 5055 ponttal.

A bronzérmet a világbajnok, szintén belga Noor Vidts szerezte meg 4823 ponttal.

Márton Anita idei legjobbjával a hatodik helyen végzett női súlylökésben

Az olimpiai bronzérmes, tető alatt világbajnok dobóatléta 17,99 méteres eredménnyel jutott a döntőbe a csütörtöki selejtezőből, amely után azt nyilatkozta, hogy a fináléban egyértelműen 18,22-es idei legjobbjánál nagyobbat szeretne lökni.

A péntek esti döntőben ettől elsőre nagyon messze volt, csupán 16,64-et ért el, a következő sorozatban viszont némileg megnyugtatta az érte szorítókat 17,82 méteres kísérletével.

Ezzel az ötödik volt a széria végén, a következőben viszont a harmadik helyre ugrott fel, miután 18,28 méterig repítette a súlygolyót. Az idei legjobb így már megvolt, a dobogós helyről viszont a következő körben lecsúszott, mert ő nem javított, ellenben riválisai közül a portugál Jessica Inchude 18,33 métert produkált. Az ötödik körben aztán ismét hátrébb szorult a német Sara Gambetta 18,83-as eredménye után.

Márton Anita
Márton Anita a női súlylökés döntőjében az isztambuli fedett pályás atlétikai Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A magyar klasszis a negyedikben 17,68, az ötödikben 17,88 méterig jutott, majd zárókísérletét nem mérette le, s végül a hatodik helyen fejezte be a kontinensviadalt, miután a svéd Fanny Roos utolsóra fellökte (18,42 méter) magát a harmadik helyre.

Az aranyérem sorsa már az első sorozatban eldőlt, melyben a portugál Auriol Dongmo 19,63-at produkált. Ezzel is simán győzött volna, ám végül a harmadikra lökött 19,76 méterrel diadalmaskodott.

Kambundji a leggyorsabb nő, Ingebrigtsen és Pichardo remekelt

A női vágtázóknál előzetesen a svájci Mujinga Kambundji számított favoritnak, az előfutamok, majd az elődöntők alapján azonban úgy tűnt, nem lesz könnyű dolga a címvédő lengyel Ewa Swobodával és a brit Daryll Neitával, mivel mindkét rivális nagyon meggyőzően nyerte futamait.

A napzáró fináléban aztán a kiélezett csata elmaradt, Kambundji már az első métereken ellépett ellenfeleitől és végig nagyszerű ritmusban futva, fölényesen győzött. Mögötte Swoboda lett a második 7.09 másodperccel, míg a döntőben nagyon görcsösnek tűnő Neita 7.12-vel szerezte meg a bronzérmet.

A nap során két számban talán már előre ki lehetett volna osztani az aranyérmeket, s mindkettőben érvényesült a papírforma. Az egyik ilyen a férfi 1500 méter volt, melyben az olimpiai bajnok norvég Jakob Ingebrigtsen a versenyt végig kontrollálva nyert, még úgy is, hogy a brit Neil Gourley végig bírta vele a tempót.

A másik a férfi hármasugrás volt, amiben Pedro Pichardo nyomasztó fölénnyel győzött. A portugál atléta mindössze három kísérletnek futott neki: elsőre 17,26 méterig repült, majd másodikra – a harmadik sorozatban – 17,60 méterre szállt, amivel a világ idei legjobbját produkálta. A búcsúsorozatban ugyan belépett, de örömét vélhetőleg ez sem rontotta el. Pichardo fölényéről mindent elmond, hogy az ezüstérmet a görög Nikolausz Andrikopulosz a győztes ugrásnál több mint egy méterrel gyengébb eredménnyel, 16,58-cal szerezte meg.

Női 3000-en a német Hanna Klein honfitársát, Konstanze Klosterhalfent legyőzve lett aranyérmes, míg férfi súlylökésben az olasz Zane Weir kiemelkedő színvonalú fináléban lett első 22,06 méterrel.