Látogatóban Ambrus Miklóséknál

Shares

Az olimpiai bajnokok jó példával járnak elől. Gyakran összetartanak. Példaként felemlíteném az ökölvívó Gedó Györgyöt, aki ismételten fuvarozta a közelében, Zuglóban lakó vízilabdázót, Ambrus Miklóst. Tokió egyik magyar hőse ugyanis gyalog már nem tudna eljönni a Nagy Béla Alapítvány születésnapi ünnepségeire.

Ambrus Miklós olimpiai bajnok és felesége, Keresztes Márta, kétszeres magyar bajnok atléta. Fotók: jochapress.hu

Miután a Nemzeti Sport mellett e hasábokon is megígértem, hogy meglátogatom a tokiói olimpián győztes magyar vízilabda válogatott egyik markáns egyéniségét, felkerestem hát a ma már 86. évében járó kapust, Ambrus Miklóst. Meggyőződésem ugyanis, hogy szükség van ezekre az együttlétekre, amikor kötetlen beszélgetés keretei között, rendezetlenül kerülnek felszínre azok a témák, amelyekről egyébként csak véletlenül esik szó.

Miklós és felesége, Mártika szeretettel fogadtak társasházi, földszinten lévő lakásukban. A ház asszonya megmutatta az erkélyen még igen jó állapotban lévő karácsonyfájukat, amelyet még nem volt szíve leszerelni. Majd néhány pogácsa elfogyasztása közben az egészen régi idők is szóba kerültek.

Mivel én nem voltam benne a Melbourne-i csapatban, így átlagos disszidensnek számítottam akkoriban. Melbourne-ben jó dolgom volt, kapus és középcsatár – mai, divatos szóval center – is voltam egy személyben a Melbourne Swimming Club vízilabda csapatában – emlékezett a házigazda. – Talán soha nem jövök haza, ha a Ferencváros akkori klubelnöke, Száraz István „elvtárs” – aki az Ausztráliában túrázott fradista labdarúgók jóvoltából ott nyaralgatott – és társai nem beszélnek rá, hogy jöjjek vissza Magyarországra! De a nagy ígérgetésből itthonra egy-két dolog megvalósítása elmaradt. Többek között az is, hogy felmentenek a nemzetközi eltiltásom alól 1960-ra, a római olimpia idejére. Végül itthon maradtam az ötkarikás játékokról, amiben részben Lemhényi Butykó Dezső szövetségi kapitány is ludas volt. A végső döntés után sírógörcsöt kaptam, pedig akkor még nem is tudtam, hogy a tokiói részvételem is hajszálon fog múlni.

Ambrus Miklós 2006-ban, Melbourne-ben, a magyar klub fotómontázsa előtt. Fotó: jochapress.hu

Felesége a BEAC atlétájaként magasugrásban tüntette ki magát. Jó hatvan évvel ez előtt túljutott a 161 centiméteren is. Kétszer lett felnőtt magyar bajnok (1958, 1960), egyszer pedig ezüstérmes (1959). Fiatalon abbahagyta, mivel 1961-ben megszületett három gyermeke közül az első, Éva.

Jaj, ezekre a dolgokra már senki nem emlékszik – szabadkozott az egykori atléta, Keresztes Márta. – Az eredményeken pedig sokan mosolyognak, de akkor ennyi kellett az élvonalhoz. Akkor még leginkább csak ollózva ugrottunk, az utána divatba jött újabb technikákkal már sokkal többet elérhettek a követőink.

A kitűnő kapus – aki a IX. kerület díszpolgáraként mindmáig rajong egyetlen klubjáért, a Ferencvárosért – azt is elmesélte, hogy annak idején, a tatai edzőtáborban hogyan ismerkedtek meg Mártával. Bizony, nem úgy mentek a dolgok, mint manapság. Úgy mutatták be őket egymásnak, akik ez év szeptemberében már a hatvanadik házassági évfordulójukat ünnepelhetik.

A galamblelkű egykori bombázó, Dömötör Zoltán. Fotó: jochapress.hu

Még hosszan lehetne sorolni, mi minden került elő az emlékek tárházából, de egyvalakit feltétlenül nevén kell nevezni, mert őt – Dömötör Zoltánt – többször is emlegették a háziak, akikkel nagyon kellemes órát tölthettem együtt.

Ezúton is megköszönöm a szíves fogadtatást!

(jochapress / Jocha Károly)