A legújabb karbonszálas futócipők segítik a csúcsjavításokat

Shares

Vajon milyen szerepük lehet az utóbbi időszak fantasztikus utcaifutó rekordjaiban az egyre jobb karbonszálas cipőknek? Ezt a témát jártuk körül Jenkei Péterrel és Paukó Andrással.

Nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy az új karbonszálas cipők jelentős mértékben segítik az élfutókat abban, hogy a korábbiaknál nagyságrendekkel jobb eredményeket érjenek el. De valóban így van?

Voltak kételyeim, amikor először hallottam a szénszálas futócipőkről, azonban győzött a kíváncsiság és két éve beszereztem egyet – kezdte mondandóját felvetésünkre a 33 éves Paukó András, aki Amerikában egyetemi mezeifutó-csapatban versenyzett, jó ideje Finnországban él és rendszeresen indul utcai hosszú távú viadalokon, évek óta minden nap fut valamennyit. – Akkoriban kezdtem komolyabban venni a versenyzést és úgy voltam vele, hogy minden segítség jól jön. A Nike a második generációs szénszálas cipőjét árulta, amelynek tetszett a környezetbarátabb, egy darabból szőtt felső része. A cipő nevében benne volt a négy százalék, ami arra utalt, hogy legalább ennyivel gyorsabban lehetett benne futni azonos erőkifejtés esetén, mint a konkurencia cipőiben.

Floridában készültem egy versenyre, amikor először felhúztam a lábamra és emlékezetes lett az edzés, mert rögtön éreztem a különbséget.

– Aszfalton vagy betonon hatásos igazán a technológia, hiszen puhább felületen energiaveszteség áll fent, és nem érvényesül annyira a rúgóhatás. Hogy mennyire korrekt egy ilyen cipőben elért eredmény? Ez a technológia bárki számára elérhető, tehát egyenlőek a feltételek, azonban van, akinek jobban kedvez, mint másoknak. Például Eliud Kipchogének bevált a szénszálas cipő, hiszen az ő lábára tervezték, de Kenenisa Bekele megsérült benne, mert az új dizájnú modell változtatásai nem kedveztek neki.Egy amatőr futó nem lesz profi csak azért, mert szénszálas cipőben kezd el futni, de megfelelő körülmények között bárkinek előny ilyen cipőben versenyezni.

„A futás nem a szénszálas futócipők megjelenésével lett technikai sport, hanem a futócipők megjelenésével több mint száz évvel ezelőtt.”

A szénszálas cipő eredményekre gyakorolt hatása legutóbb két hete vetődött fel, amikor nem kevesebb, mint négy futó ért el az aktuális világrekordnál jobb időt a valenciai utcai félmaratoni versenyen Emiatt Jenkei Péter, a 2019-es magyar maratoni bajnok is úgy gondolja, nehéz elvonatkoztatni attól, milyen ütemben fejlődnek az utcai világrekordok…

„Már a korábbi félmaratoni csúcs is eléggé hihetetlennek tűnt, és a mostani fél perccel jobb volt Kamwororénál is, az egyel előbbi meg éveken át megdönthetetlen maradt, ennek biztosan van valami a hátterében – taglalta a Vasas sportolója. – Nekem első generációs karbonszálas Nike Vaporfly-om van tavaly szeptember óta, futottam benne három maratonit, kettőt Budapesten és egyet Frankfurtban. Amikor erről kérdeztek, azt feleltem, hogy nagyon jó versenycipő, én mindig Nike-t használok, de nem éreztem rajta a nagyon nagy hozzáadott értéket. Lehet, hogy ez éppen amiatt volt, mert első generációs a cipő, hiszen úgy tűnik, az új fejlesztések tényleg hatással vannak az eredményekre.”

Jenkei Péter szerint a cipő kevésbé nyeli el a lépéseknél az energiát, benne marad a rúgó jelleg.

Leszögezte, biztos, hogy az áldásos hatások csak adott tempó felett számítanak, a bőven három percen belül futott ezer métereknél – a három órán kívüli egyéni csúccsal bíró futónak nem javul fél órányit az eredménye csak azért, mert karbonszálas csukában szedi a lábait.

A 28 éves atléta nem tudja, az európai élversenyzők szintjén mennyit segít a technikai újítás, amelyet valójában pontosan a csúcsok megdöntésére találtak ki.

(csupasport.hu)