Leleplezték Török Bódog emléktábláját Zuglóban

Shares

Mintegy kéttucatnyi érdeklődő részvételével, ünnepélyes, családias légkörben avatták fel pénteken délután a legendás női kézilabda kapitány, Török Bódog márvány emléktábláját

 

Fotó: MKSZ

 

A Budapest XIV. kerület, Stefánia út 15. számú házban 1942 és 2012 között élt és alkotott a népszerű Bogyi bácsi. A Magyar Kézilabda Szövetség képviseletében először dr. Iglódy Endre, az Emlék Albizottság nevében szólt. Sajnálattal jelentette be, hogy két napja még az 1957-es válogatott egyik tagja, Eger Imréné is jelezte érkezését, de azóta megbetegedett.

Ignácz Ilona (fotók: JochaPress)

A sajnálatos információ közlését követően átadta a szót az 1965-ös világbajnok csapat szóvivőjének, a Belgiumban élő Ignácz Ilonának, aki a tőle megszokott, színes felvezetéssel villantotta fel Török Bódog akkori egyéniségét.

– Bogyi bácsi mindig kitalált valamit, amivel színesíteni igyekezett az egyébként eléggé monoton programunkat – így Ilonka. – Késő este felkeltette például a társaságot a tatai edzőtáborban azzal, hogy a férfi atlétákkal kell játszanunk barátságos edzőmeccset. Ezt megismételte a vízilabdázók ellen is. Máskor tornaversenyen kellett részt vennünk, megint más alkalommal mást és mást talált ki. Benne igazi közösségformáló erő dolgozott. Ő nem csak sikeres edző, hanem nagyszerű ember is volt. Így csupa nagy betűkkel: EMBER!

Az 1976-ban, Montrealban bronzérmes együttes képviseletében Tóth  -Harsányi Bora kérte el a mikrofont.

– Mi, a hetvenesek tényleg jól éreztük magunkat a mindenkori edzőtáborozásokon – alig vártuk, hogy mehessünk a központi felkészülésre – hangsúlyozta Bora. – Mindig volt kiegészítő program, színház és/vagy mozi, s egyáltalán. Bogyi bácsi különös gondot fordított arra is, hogy a vidékiek jól érezzék magukat.

Pitz András, az MKSZ operatív igazgató-helyettese méltatásában kiemelte, hogy a szövetség számára fontos Török Bódog szellemi öröksége.

Balról: Iglódy Endre, Pitz András, Török Bódogné, Kiss István, Fleck Ottó

„A szövetség szeretné folyamatosan ápolni Török Bódog emlékét, éppen ezért őrzi az egykori mester nevét a női Magyar Kupa négyes döntője, és ezért is avatjuk ma fel emléktábláját itt, az otthonánál” – mondta. Hozzátette, az MKSZ már dolgozik azon, hogy a néhai mesternek méltó helyen és formában szobrot emeljen a közeljövőben.

Az emléktáblát Török Bódog egykori játékosai leplezték le, majd Pitz András és Kim Rasmussen, a magyar női válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya koszorúzta meg. Fotó: MKSZ

Török Bódog a magyar kézilabdázás történetében egyedülálló módon 23 éven át töltötte be a női válogatott szövetségi kapitányi posztját, 1955-től 1978-ig. Ebben az időszakban 302 alkalommal ült a nemzeti együttes kispadján. Vezetésével a csapat 1965-ben világbajnoki címet nyert, 1957-ben vb-ezüstérmes, 1971-ben, 1975-ben és 1978-ban vb-bronzérmes lett, a női szakág első olimpiai szereplése alkalmával, 1976-ban pedig szintén a dobogó harmadik fokára állhatott fel.

Később, 1978-tól az MKSZ elnökségi tagjaként, majd a női válogatott szaktanácsadójaként dolgozott. Nyugdíjas éveiben is folyamatos érdeklődéssel figyelte a kézilabdázást, amelytől sosem szakadt el.

(MTI)