Lévai Zoltán a vigaszágon folytathatja

A 77 kilogrammosok vigaszági küzdelmeiben folytathatja szereplését Lévai Zoltán pénteken a birkózók utolsó olimpiai kvalifikációs viadalán, Isztambulban.

Lévai Zoltán
Lévai Zoltán. Fotó: Fotók: MBSZ/Róth Tamás

A kötöttfogásúak 97 kilogrammos kategóriájában szereplő Szőke Alex és a 130 kg-ban érdekelt Vitek Dárius is technikai tus-győzelemmel kezdte meg szereplését

Szőke Alex, az ESMTK olimpiai ötödik, világbajnoki ezüstérmes klasszisa a sorsolás szeszélye folytán ugyanazzal az olasz Nikoloz Kakhelasvilivel csapott össze a nyitókörben, akivel egy hónapja a Bakuban rendezett európai kvalifikációs viadalon. Szőkének volt miért visszavágnia a georgiai származású riválisának, ugyanis az azeri fővárosban 1-1-es meccsen később szerzett ponttal ellenfele nyert, elütve ezzel őt a kvótaszerzés lehetőségétől.

Bakuban Szőke kezdett aktívabban, amire később ráfizetett, mivel nem tudott lentről akciózni, ez pedig megpecsételte a sorsát. Ennek ellenére ezúttal is kezdeményezőbben lépett fel, ami nem igényelt különösebben nagy energiákat tőle, mivel az olasz láthatóan arra játszott, hogy elsőként újra őt hasaltassák le a bírók (1-0). Kakhelasvili ugyanakkor azzal nem számolt, hogy riválisa ezúttal sokkal összeszedettebb lesz, Szőke ugyanis viszonylag gyorsan összefogta és kétszer gyönyörűen megpörgette őt (5-0).

Ezzel a magyar birkózó nagyon kényelmes helyzetbe került, stabilan kellett védekeznie, majd a második szakaszban elkerülni, hogy lentről (5-1) akciót csináljon rajta ellenfele. Ez olyan jól sikerült, hogy az olasz fejlefogásból indított akciójába belefogott és újra pörgetett (9-1), ezzel pedig elérte a technikai tushoz szükséges különbséget. Végül 10-1-re nyert, mivel az olaszok lábfogást reklamáltak, amit a videózás után a zsűri elutasított.

A 2021-ben vb-második Szőke nyolcaddöntős meccse zárult csalódást keltően, a georgiai származású szerb Mihail Kajaiánál ugyanis hiába volt aktívabb és meggyőzőbb állásban az ESMTK klasszisa, lentről nem tudott rajta akciót csinálni sem az első menetben, sem a másodikban, amikor már 1-1-es állásnál a szerb volt kedvezőbb helyzetben. Szőkének a meccs utolsó percére gyakorlatilag már jártányi ereje sem maradt, mindent kiadott magából, de ez nem volt elég a sikerhez.

A 2022-ben Európa-bajnoki bronzérmes Vitek Dárius a szerb Boris Petrusiccsal kezdett

A meccs bemelegítésként szolgálhatott a magyar nehézsúlyú birkózó számára, ugyanis erőfölényét kihasználva már az első három percben 5-0-s előnyre tett szert, majd a második elején alig egy perc alatt kitolásból és levitelből újabb négyet tett hozzá, így 9-0-s technikai tussal győzött.

Vitek Dárius második meccsét a norvégok vb-harmadikjával, Oskar Marvikkal vívta, aki a meccs nagy részében uralta a szőnyeget, kiléptetésből, válldobásból az első három percben 3-0-s előnyt harcolt ki, majd a szünet után rögtön 4-0-ra növelte a különbséget. A BHSE Eb-harmadikja a folytatásban egyszer ugyan le tudta vinni ellenfelét, de végül 4-2-re kikapott.

Következett a negyeddöntőben Váncza István

aki az igazán komoly eredménnyel nem rendelkező német Etienne Kinsinger ellen egyértelmű esélyesként lépett szőnyegre, ám ezúttal nem tudta érvényesíteni a papírformát. Szőkéhez és Lévaihoz hasonlóan ő is az elejétől diktálta a tempót, lentről azonban nem volt elég összeszedett, emelési kísérleteiben nem volt átütő erő, a német így ki tudta védekezni a parterhelyzetet. A folytatásban állásból kellett Vánczának próbálkoznia, de úgy sem járt sikerrel, majd a második menetben visszakapta az intést, 1-1 után pedig hiába ment előre, egyetlen biztató akciójáról a német a zóna szélén lelépett és ő szerzett egy pontot, 2-1-gyes győzelmével pedig a nap egyik legnagyobb meglepetését szolgáltatta.

Lévai Zoltán a bolgár Aik Mnacakanjan ellen folytatta és hiába ment végig nagy iramot, lentről ő sem csinált akciót, annak ellenére, hogy neki is két lehetősége volt erre, ráadásul állásból sem sikerült eredményesen támadnia, így riválisa akció nélkül tudott nyerni ellene.

Mivel a bolgár később egészen a fináléig jutott, vigaszági szereplést biztosított Lévainak.

A magyar kötöttfogásúaknak eddig egy kvótájuk van a tavalyi világbajnoki címet nyert Losonczi Dávid révén.

Váncza István és Szilvássy Erik is az 5. helyen végzett a birkózó Európa-bajnokságon