Ligeti Dániel vigaszágas az elveszített negyeddöntő után

A szabadfogásúak 125 kilogrammos kategóriájában szereplő Ligeti Dániel a vigaszágon folytathatja szereplését a belgrádi olimpiai kvalifikációs birkózó-világbajokságon.

Ligeti Dániel
Ligeti Dániel (kékben) az üzbég Szardorbek Holmatov ellen küzd a férfi szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjának nyolcaddöntőjében a belgrádi olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A szombathelyiek ötszörös Európa-bajnoki dobogós versenyzője szombaton két magabiztos győzelemmel jutott a nehézsúlyúak negyeddöntőjében, melyben négy percen át remekül küzdött az irániak 2021-es vb-győztesével, Amir Hosszein Zaréval..

A magyar szakemberek előzetesen kevés esélyt adtak a Haladás 34 éves sportolójának, Ligeti Dániel viszont a meccs első négy percében teljesen egyenrangú partnere volt az iráninak, sőt, egy rövid időre a győzelem reményét is felcsillantotta népes szurkolótáborának.

Az első menetben kemény küzdelem folyt a szőnyegen, akciót azonban egyik fél sem tudott csinálni. Valamivel viszont Zare volt aktívabb, ezért riválisa passzivitása miatt egy ponttal gazdagodott és előnnyel ment pihenni. A szünet után az iráni növelte a tempót, de Ligeti jól védekezett, majd 45 másodperc elteltével egy látványos belső gánccsal levitte és billentette ellenfelét (4-1). A magyar tábor eksztázisba került, kedvencük ugyanis alig két perccel a vége előtt hárompontos előnyre tett szert.

Az akció után azonban mintha Ligetinek elszállt volna az ereje, az állásból rögtön nekirontó iránit képtelen volt feltartóztatni

Előbb kilépett (2-4), majd a következő akciónál a zónában rosszul vágott bele ellenfele kitolási kísérletébe, beesett alá, Zare pedig mögékerült (4-4). Az iráni a folytatásban sem állt meg, a láthatóan rendkívül fáradt Ligeti pedig nem tudta feltartóztatni. Az iráni szabadfogású a következő fél percben kétszer levitte, háromszor pedig kiléptette őt, ezzel 11-4-re elhúzott, majd visszavett a tempóból és lepörgette az utolsó percet.

Ligeti Dániel (kékben) és az iráni Amir Hosszein Zare küzd a férfi szabadfogású birkózók 125 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

„Úgy voltunk vele, hogy Dani menjen neki az elejétől, aztán meglátjuk, mi lesz. Az látszott, hogy képes bravúros akciókra. Odaállt, megcsinálta, amit tudott, de nem bírta hat percig ezt a tempót. Sajnálom”

– összegezte röviden a meccset az MTI-nek Bánkuti Zsolt szövetségi kapitány.

Ezek után Ligeti Dániel már csak a vigaszágban bízhatott, ehhez azonban az iráninak vissza kellett vágnia a tavalyi világbajnoki fináléban elszenvedett utolsó másodperces vereségéért a török Taha Akgülnek. A súlycsoport két sztárjának csatája előzetesen kiélezettnek tűnt, a szőnyegen azonban a törökök riói olimpiai bajnoka a szokottnál sokkal enerváltabb volt, gyakorlatilag szinte egyetlen támadó mozdulata nem volt a meccsen, melyet így Zare 4-0-ra nyert meg.

Az iráni fináléba jutásával korábbi legyőzöttjeit, köztük a magyar birkózót, a bronzmérkőzésig tartó vigaszágra segítette.

Ott Ligeti vasárnap a fehérorosz Dzianisz Hramjankovval küzd majd meg a bronzmérkőzésért.

A szerb fővárosban kategóriánként öt, összesen pedig 90 olimpiai kvóta talál gazdára. Minden ötkarikás súlycsoportban a négy érmes, illetve a két ötödik különcsatájának győztese szerez indulási jogot hazájának a jövő évi játékokra.