Magyar Edzők Társasága, 2021: fókuszban Ormai László

Shares

A Magyar Edzők Társasága (MET) rendkívül sikeres, 2020-as, Iglói Mihály nevével fémjelzett esztendejét követően 2021-ben egy szintén magyar edzőzseni, a MET korábbi elnöke, Dr. Ormai László lesz a MET működésének fókuszában.

Ormai László (fotó: Hoffer Szilvia)

Minden kezdet nehéz – tartja a régi mondás. Ám ha az első lépés jól sikerül, utána sokkal könnyebb megtenni a következőket, méghozzá a siker valószínűsíthető reményében.

Ez jutott eszembe akkor, amikor a Magyar Edzők Társasága (MET) 2020-ban elindított és nagy sikert hozott kezdeményezése, az ÉV Edzője akció folytatása szóbajött. Az edzőzsenikben nem szűkölködő magyar sport egész sor, kiváló nagyságot kínált már az első alkalomra is. Közülük választotta ki a Magyar Edzők Társaságának elnöksége Iglói (Ignácz) Mihályt. Azt a kivételes felkészültségű és pályafutása során tanítványaival oly sok, világraszóló sikert elért szakembert, akit már az ötvenes években méltán övezett világhírnév.

Náci bácsi ugyanis úgy döntögette tanítványaival a világrekordokat, mint tekézők a bábukat a kilences tarolásoknál. A gerincet alkotó Iharos Sándor, Rózsavölgyi István és Tábori László mellett Béres Ernő, majd Mikes Ferenc személyében mindig megtalálta a négytagú váltókhoz azokat a középtávfutókat, akik nélkül nem születhettek volna meg a váltószámokban elért magyar világcsúcsok.

Az 1956 után külföldre távozott Náci bácsi „idegen földön” is folytatta páratlan edzői karrierjét, hogy azután még a hetvenes években, itthon is villantson néhány részsikert, elsősorban dr. Török János, az akkor már harmincon felüli tanítványa jóvoltából.

Iglói Mihály

Iglói Mihály választása tehát vitán felül telitalálat volt – senkinek nem volt érdemi észrevétele azzal kapcsolatosan, hogy a MET elnöksége éppen őt választotta ki arra, hogy a 2020-as év edzői példakép-óriása legyen. A versenyzői által elért 45 világ- és 39 Európa-rekord mindennél többet elmond Iglói Mihály edzői munkásságáról, annak eredményességéről. Ez a valóban „edzőóriás” a MET minden rendezvényén és kiadványában méltó helyet kapott, példaként állítva a jelenkor edző-szakemberei elé, emelve ezen programok vonzerejét és hatékonyságát.

A sikerekben gazdag 2020-as esztendőnek azonban búcsút intettünk, egyben gondoskodni is kellett egy hasonlóan markáns, kiemelkedő sikerlistával rendelkező olyan szakember nevének kiemeléséről, aki a Magyar Edzők Társaságának hagyományteremtő első évét méltón tudja tovább vinni. Az elnökség hosszas mérlegelést követően egy másik mesteredzőre, dr. Ormai Lászlóra voksolt, így a magyar és a nemzetközi asztalitenisz élet egyik kimagaslóan eredményes szakembere lesz a 2021-es évad névadója.

A márciusban 89. születésnapjához érkező Ormai doktor élete, eredményei nyitott könyvként ismertek nem csak a szakberkekben, hanem itthon és külföldön egyaránt, a sportbarátok milliós tábora előtt is. A Statisztika PSC megalapítója és mindmáig elnöke ugyanis nem csak hazai, hanem nemzetközi vonalon is páratlan eredményességet mondhat az általa felépített Statisztika PSC asztalitenisz szakosztályának jóvoltából a klubnak és önmagának is.

Ormai Laci bácsi szó szerint a nulláról vezette fel a szakosztályt a világszínvonalra: a hazai csapatbajnokság negyvenszeres győzteseként a Statisztika PSC pontosan 25 alkalommal nyerte el a  Bajnokcsapatok Európa Kupáját is.

A MET ebből az alkalomból felkereste a 2021-es év névadóját, dr. Ormai Lászlót.

Ormai László

– Miként fogadta ennek a döntésnek a hírét?

– Természetesen az ember az ilyesfajta kitüntetésnek mindig örül. Megtiszteltetésnek is veszem, meg egy kicsit meglepetésnek is, hiszen úgy gondolom, nagyon sok olyan sportember van, akik akár jobban is megérdemelnének egy ilyen kiemelést, mint én.

– Maradjunk annyiban, hogy Ön is biztosan megérdemli ezt a megkülönböztetést, hiszen a sportágban több mint hét évtizede tevékenykedik – nem is akármilyen sikerlistával.

– Az asztaliteniszezéssel 1948 óta állok napi kapcsolatban, hiszen ekkor kezdtem el rendszeresen játszani. 1950-ben nyertem felvételt a közgazdasági egyetemre, ahol jó kis csapatunk volt, s ennek én már amolyan játékos-edzőjeként tevékenykedhettem. Abban az időben az volt a módi, hogy az egyetemek támogattak középiskolákat, a középiskolák általános iskolákat és így tovább. Mi a XI. kerületben egy számviteli szakközépiskolával álltunk kapcsolatban, ahol természetesen az asztalitenisz leány csapatot kezdtem szervezni. Nem is eredménytelenül, hiszen 1951-ben Budapest-bajnokságot nyertünk az ifjúsági lányok korosztályában. Ez volt az első edzői sikerem, bár akkor még nem volt edzői képesítésem.

1952-ben viszont már komolyabb lehetőséget kapott a sportágban.

– Ekkor a Budapesti Asztalitenisz Szövetségben az utánpótlás felügyeletével bíztak meg, de ez sem akadályozott meg abban, hogy gyerekkori szenvedélyemet, a labdarúgást tovább gyakoroljam. Az Erzsébeti SMTK-ban kergettem a labdát és Budapest ifjúsági válogatottjáig jutottam el. 1954-1958 között rendszeresen, később ritkábban játszottam a BLASZ I. osztályban és az NB III-ban szereplő „Stat” csapatában, ahol egy időben a Ferencváros híres játékosa majd edzője, Mészáros Dodó bácsi volt a játékosedző. Ha valakiről megtudta, hogy kislánya van és pingpongozni szeretne, rászólt imigyen: vidd az Ormaihoz, mert máshol nem fog megtanulni rendesen játszani.

– Beszéljünk asztalitenisz pályafutása meghatározó évéról, 1954-ről.

– Ekkor diplomáztam és kerültem a Statisztikai Hivatalba. Van, aki a hűség emberének nevez, hiszen egy felségem van, egy munkahelyem volt és egyetlen sportág egyetlen sportkörét szolgálom mindmáig. A hivatal folyosóján kezdtünk ütögetni. Legelső játékosaim a feleségem, Komlódi Etelka és Kántor Sándorné voltak. Folyamatosan lépkedtünk felfelé és 1958-ban már az NB I-ben találtuk magunkat. Újabb tíz évre volt szükségünk ahhoz, hogy 1968-ban mi legyünk a magyar bajnokok. Természetesen a játékosállomány teljesen kicserélődött, Feleségem már a bajnokságot nyert csapat több tagjának a nevelő edzője lett.

( Magyar Edzők Társasága / folytatása következik)