Magyar Edzők Társasága: Minél több edző legyen szakedző!

Shares

A 2021-es esztendőben fontos feladatokkal bővült a Magyar Edzők Társaságának hatásköre, ami egyre nagyobb felelősséggel jár. Molnár Zoltán, a szervezet elnöke elmondta, a következő év egyik legfontosabb célkitűzése az lesz, hogy minél több hazai edzőt vegyenek rá, kezdjék el az egyetemi szakedzői képzést.

Molnár Zoltán, a MET elnöke (fotó:jochapress)

Molnár Zoltán, a Magyar Edzők Társaságának (MET) elnöke az elmúlt évre visszatekintve elmondta, a szervezet életében nagyon fontos és kiemelt jelentőségű döntés volt, hogy

az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) egy kormányrendeletben kötelezővé tette

a Gerevich-ösztöndíjjal rendelkező edzőknek is az állandó és folyamatos edzői képzésben való részvételt, amit hosszú évek óta a MET fog össze.

„Ezzel szinte teljes lett a kör, mert azt jelenti, hogy minden edző, aki az államtól valamilyen formában támogatást kap, legyen benne akár a Kiemelt Edző Programban, az Utánpótlás Edzőprogramban, vagy legyen Gerevich Aladár-sportösztöndíjas, kötelező részt vennie a MET edzőképzési rendszerében” – fogalmazott Molnár Zoltán, hozzátéve, hogy ezzel már

közel nyolcszáz edzőnek adnak segítséget és támogatást.

A szervezet folytatta eddig megszokott munkáját is, amit a mintegy félszáz megrendezett szakmai konferencia jelez, amelyből szinte minden hétre jutott egy. A keddenként megtartott online események elsősorban a Testnevelési Egyetem, mint a MET szakmai partnerének támogatásával és munkatársainak segítségével jöttek létre, és sikerüket a magas látogatottsági arány mutatja.

„Volt olyan konferencia, amelyet hatszáz-harmincöten követtek, de az átlag látogatottság a négyszázhoz közelít” – folytatta a MET elnöke.                                       0

Ezt nemcsak azért tartom óriási sikernek, mert ez a négyszáz igen magas szám, hanem mert a résztvevők túlnyomó többsége nem az érte járó kreditért hallgatta végig az előadást, hanem mert igényes önmagával szemben, jó témának találta, ami segíti őt a munkájában.”

A magyaredzo.hu

oldalon folyamatosan fejlesztik az e-learninges felületet is, melyen már 468 videó található. A MET a Dover Nyelvi Centrummal összefogva idén is ingyenes angol nyelvtanulást biztosított a kiemelt edzőknek, amellyel az év során huszonhatan éltek. Ezeket fejlődési lehetőségeket a MET fontos küldetésének tartja, hiszen a szervezet egyik hitvallása, hogy a sportolónak folyamatosan edzenie, az edzőnek pedig tanulnia kell, mert ebből lesz a siker.

Az elnök szerint ugyancsak jelentős esemény volt a 2021-es évben, hogy a Testnevelési Egyetemen egy ünnepség keretében szeptember 25-én végre megrendezhették a Magyar Edzők Napját, amely tavaly a járványügyi korlátozások miatt elmaradt. Ezen átadtak a három legrangosabb szakmai kitüntetést, a Mesteredzői Díjakat, az Edzői Életműdíjakat és az Ormai László-díjakat. Az eseményt ráadásul már harmadszor a Köszönd meg az edződnek, azaz a sikeres #ThanksCoach kampány vezette fel, amelyhez százezres nagyságrendben csatlakoztak a követők, a sportélet résztvevői.

 

„Ebben az évben komoly sikerként könyveljük el azt is, hogy az EMMI munkatársaival közösen a régóta várt Nemzeti Sportinformációs Rendszer (NSR) egy pilotprogram keretében elindult, és 2022 januárjától kezdve az érintett sportszervezetek számára a rendszer nyújtotta szolgáltatások, azok alkalmazása már kötelező érvényűek lesznek” – tette hozzá Molnár Zoltán.

„A következő évben a kiemelt programunk egy mentorprogram lesz: legyen minden edző szakedző! Az elnökséggel közösen döntöttünk a támogatási program mellett, amelynek lényege, hogy gyűjtsünk össze minden lehetőséget és forrást annak érdekben, hogy a hazai edzők közül minél többen iratkozzanak be a szakedzői tanfolyamra, akár a Testnevelési Egyetem, akár számos vidéki egyetem hat féléves képzésére.”

Az elnök szerint a Magyar Edzők Társaságának terve, hogy ha kell, akár egyenként keresik fel az edzőket és mutatják be nekik ezt a programot, ösztönözve őket arra, hogy iratkozzanak be. A szervezet segítséget nyújt mindenkinek felzárkóztató szakmai- és nyelvtanfolyamokkal, személyes mentorálással, valamint szükséges és indokolt esetben anyagi támogatással is.

„Az egyik legfontosabb célunk 2022-ben, hogy minél több edzőt visszaültessünk az iskolapadba, ehhez pedig igyekszünk a lehetőségeinkhez képest anyagi és erkölcsi támogatást nyújtani” – zárta évértékelőjét Molnár Zoltán.

(Magyar Edzők Társasága)