Magyar foci: egy év, egymilliárd veszteség

Shares

A magyar klubok által megvásárolt, középszerű légiósokat még árában sem veszi vissza a nemzetközi futballvilág.

A Kisvárda a szezon előtt tíz játékost vásárolt

Ha egy külföldi futballista Magyarországra igazol, akkor jó eséllyel veszít az értékéből, és nehezebb is újra máshová szerződnie – mindez nemcsak egyfajta vélemény, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) ezt immár számokkal is alátámasztja.

A FIFA ugyanis a napokban hozta nyilvánosságra a 2018–2019-es szezonra vonatkozó éves jelentését, amely komoly különbséget mutat az átigazolások bevételei és kiadásai között. Amit eddig sejteni lehetett, az fehéren feketén le is van írva: a hazánkba igazoló labdarúgókért sokkal több pénzt adtak ki a klubok, mint amit a külföldre távozó játékosok eladásából sikerült beszedniük. Pénzügyi nyelven szólva sajnos komolyan deficitesnek mondható a magyar foci.

Az előző szezonban összesen 104 labdarúgót szerződtettek külföldről hazai profi klubok, mindezt mintegy 1 milliárd 771 millió forint értékben tették, ezzel szemben 74 játékost adtak el külföldre, amiért 797 millió forintnyi bevételt könyvelhettek el a FIFA szerint. Közel egymilliárd forint a mínusz…

Persze, lehet mondani, hogy nem könnyű ezt haszonnal megcsinálni, de lehet. Erre jó példa a horvátoké, ők, alig pár száz kilométerre Budapesttől kaszálnak: a 2,9 milliárdos kiadásához, 27 milliárdnyi bevétel párosul. Az ukránok, a szlovákok és a románok kiadás-bevétel mérlege is pozitívan zárt.

Laczkó Mihály (56) játékosügynök a Blikknek arról beszélt, hogy az igazolásoknál és utánpótlás-nevelésben is a minőségre kellene törekedni.

– Egy-két kivétellel nem vesznek a magyar klubok olyan játékost, akit aztán később ugyanannyiért vagy még drágábban tovább tudnának adni, de igaz ez a magyar utánpótlásra is. Kevés az olyan fiatal játékos, akit külföldre komolyabb összegért lehetne eladni – magyarázta lapunknak a játékosügynök.

Szerinte egyébként a legfőbb baj a külföldi focisták kiválasztásával van, mivel sok pénzt fizetnek olyanokért, akiket nem elemeztek ki eléggé alaposan. A negatívumok mellett kiemelte, a lehetőségek adottak profi játékosok kinevelésére, de ez már nem csak a pénzen múlik.

– Annak örülni kell, hogy az állam beszállt a sportok támogatásába, de annak már kevésbé lehet, ahogyan és amire felhasználják ezeket a pénzeket – folytatta Laczkó.

Aktuálisan kapcsolódik a témához a gambiai válogatott Hamza Barry (25) esete. A horvát élvonalban szereplő Hajduk Split középpályását le akarta igazolni a MOL Fehérvár FC, ám a játékos visszautasította a magyar együttes ajánlatát, keveselte a kínált 300 ezer eurós (102 millió forint) éves fizetést – pedig az NB I-ben aligha lett volna nehezebb dolga mint a horvát élvonalban..

(blikk.hu)