Magyar-spanyol elődöntő lesz a férfi vízilabdatornán

A magyar férfi vízilabda-válogatott a hat gólt szerző Zalánki Gergő vezérletével 13-12-re nyert az amerikai csapat ellen a fukuokai olimpiai kvalifikációs világbajnokság keddi negyeddöntőjében, ezzel bejutott a négy közé.

Nagy Ádám
Nagy Ádám (j) és az amerikai Hannes Daube a férfi vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország – Egyesült Államok mérkőzésen fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Varga Zsolt szövetségi kapitány ezúttal is a Vigvári testvéreket, Vendelt és Vincét hagyta ki

A két csapat legutóbb három héttel ezelőtt a világkupa Los Angelesben rendezett szuperdöntőjének bronzmérkőzésén találkozott egymással. A magyarok „először” ötméteresek után nyertek, ám a hazaiak óvása miatt – egy kiállítás után a bírók túl hamar engedték vissza a magyar játékost – az utolsó 4:24 percet két órával később újrajátszották, és ezt követően az amerikaiak szerezték meg a harmadik helyet.

A magyarok szerezték meg a vezetést a találkozón – amelyet a lelátóról figyelt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is -, Molnár Erik szedte össze a kipattanót és pofozta a labdát a hálóba. A túloldalon gyorsan jött a válasz Alex Bowen kapáslövésével, de Zalánki Gergő már éppen a fór vége után kilőtte a jobb alsót.

A rivális magabiztosan használta ki Angyal Dániel kiállítását, majd a gólszerző Hannes Daube akcióból is betalált, így először előnybe került. Elől Német Toni harcolt ki egy fórt, amit egyetlen passz után Zalánki használt ki kíméletlenül. A tengerentúliak kettős létszámfölényben szerezték újabb góljukat, Manhercz Krisztián azonban akcióból azonnal egyenlített.

A második negyedből több mint öt perc pörgött le gól nélkül, amikor Ben Hallock, a Bajnokok Ligája-győztes Pro Recco centere megütötte Vámos Mártont, és brutalitásért végleg kiszállt a meccsből, ráadásul csapata így négy percre emberhátrányba került.

A szabályok értelmében még ötméterest is lőhettek az említett szituációban egyébként védekező magyarok, Zalánki pedig nem hibázott. A hosszú létszámfölényben lévő magyarok Manhercz révén a meccs során először kettővel elléptek, sőt, a Marseille-be igazoló olimpiai bronzérmes a következő támadásból 7-4-re alakította az eredményt.

Az amerikaiak 16 másodperccel a félidő előtt szépítettek – közben Vogelt állították ki, így Jansik úszott a kapu elé, de csak az egyik kezét használhatta alkalmi kapusként.

A még mindig hátrányban lévő amerikaiak szerencsés góllal kezdték a harmadik felvonást, fél perccel később pedig Dylan Woodhead bombája után már az egyenlítést ünnepelték, ekkor már azonos létszám mellett. A kisebb holtponton Zalánki a negyedik találatával segítette át a csapatot, az ellenfél ötméteresből egyenlíthetett volna, de Vogel kivédte Daube lövését.

Nem sokkal később a magyar kapusnak újra egy büntetővel kellett szembenéznie, de Max Irving sem tudott túljárni az eszén. Elöl újra Zalánki villant, rövid sarkos lövésétől még a kapu is jó két méterre elmozdult. A magyar klasszis tarthatatlan volt és újabb balkezes bombájával visszaállította a legnagyobb, háromgólos különbséget (10-7).

A záró nyolc perc újabb amerikai ötméteressel indult, Vogel azonban megbabonázta Daubét, aki a felső lécre lőtt, a túloldalon viszont érkezett Nagy Ádám, aki akcióból talált be. A rivális Irving góljával fórból zárkózott, Német Toni azonban centerből birkózta be magát, lövése pedig valósággal átvánszorgott a képzeletbeli gólvonalon. Az újabb amerikai büntetőhöz Bowen úszott oda, és megtörte a „Vogel-átkot”. Kimaradt magyar előny után Bowen értékesítette az amerikai fórt, de kiállítása alatt Varga Dénes is betalált.

Molnár Erik eldönthette volna végleg a meccset, egyedül úszott a kapussal szemben, de nagyon csúnyán elrontotta a helyzetet, a hálóőr szerelni tudta őt, a túloldalon pedig Hopper gólt lőtt. Kontra ítéletet magyar kiállítás követett – a kapitány Jansik pontozódott ki -, majd Németet is kiküldték, kettős előnyben pedig egy gólra jöttek fel az amerikaiak 89 másodperccel a vége előtt.

A bírók újabb kontrát fújtak, ezúttal Nagy Ádámot küldték ki hátul, az amerikai lövés azonban kapu fölé szállt. Az időmérőn 36 másodperc maradt, ráadásul emberelőnybe kerültek a magyarok, s bár Zalánki próbálkozása fölé ment, a megmaradt 12 másodpercben az amerikaiak már nem tudtak kapura lőni.

A címvédő spanyol válogatottnak nem várt fejtörést okoztak a történetük során először a nyolc között játszó franciák, akik három és fél perccel a vége előtt még két góllal vezettek, köszönhetően az önkívületben védő Hugo Fontaninak.

A spanyolok a hajrában azonban fordítani tudtak és kínkeservesen ugyan, de bejutottak a négy közé, ahol Varga Zsolt együttesével mérkőznek majd meg a döntőért és az olimpiai kvótáért, a világbajnokságról ugyanis az első kettő szerez indulási jogot a párizsi játékokra.

Varga Zsolt: meg kell tanulnunk lezárni ezeket a meccseket

„A védekezésben voltak hibák, de a támadásunk nagyjából működött. Nyilván az ilyen meccseket meg kell tanulnunk lezárni, a harmadik negyed végén vagy a negyedik elején, ez az, ami hiányzott ezen a találkozón” – nyilatkozta a fukuokai találkozót követően az MTI kérdésére Varga Zsolt, aki hozzátette, az amerikaiak stílusa kevésbé fekszik a csapatnak, mint például az Európa-bajnok horvátoké. – „A spanyolok ellen sok tapasztalatunk van, volt, amikor feküdt a stílusuk nekünk, volt, amikor nem. Sokat tanultunk azokból a kétkapukból. A mostani egy teljesen más lelki hátterű meccs lehet” – tekintett előre a szakvezető a címvédő spanyolok elleni csütörtöki elődöntőre.

A csapat olimpiai bajnoka, Varga Dénes szerint Ben Hallock négyperces kiállítása alapvetően határozta meg a találkozót:

„Ez meghatározta azt, hogy az ő játékuk mire korlátozódik le, próbáltak bemenni minden irányból második centerbe, hogy ítéleteket tudjanak kiharcolni, a bírók pedig egy kicsit kompenzálva azt a domináns döntést, könnyebb síppal fújták be a fórokat.”

Varga Dénes
Varga Dénes (j) és az amerikai Ben Hallock a férfi vízilabdatorna negyeddöntőjében játszott Magyarország – Egyesült Államok mérkőzésen fukuokai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A veterán klasszis megjegyezte, nagyon örül a négy közé jutásnak, de sok olyan dolgot látott ezen a találkozón, amin javítaniuk kell:

„Stabil védekezésre van szükség, részemről is volt két olyan blokkhiba, ami nem jellemző rám, és nem is szeretem, ha megtörténik.”

Hozzá hasonlóan a hat gólt szerző, így a meccs emberének járó különdíjat is bezsebelő Zalánki Gergő sem volt maradéktalanul elégedett:

„Örülök a továbbjutásnak, de egyáltalán nem játszottunk százszázalékosan. Amikor az amerikaiak elvesztették a legjobb játékosukat, az egyetlen centerüket, le kellett volna zárni a találkozót” – nyilatkozta a Bajnokok Ligája-győztes Pro Recco kiválósága, aki szerint elsősorban Vogel Somának köszönhetik a továbbjutást.

„Le a kalappal az amerikaiak előtt, mert végig őrületesen hajtottak. Kicsit sajnálom is őket, mert egy kissé durva ítélet volt szerintem a négyperces” – jegyezte meg Zalánki reccói csapattársa kiállításával kapcsolatban.

A már említett Vogel Soma két ötméterest hárított, egyet pedig a felső lécre „imádkozott” a mérkőzés során, a Ferencváros kapusa a vegyes zónában elmondta, nem emlékszik olyan esetre, amikor három büntetőt is elhibáztak volna vele szemben.

„Nagyon hullámzó volt a mi részünkről ez a mérkőzés, több olyan pillanata is volt, amikor lezárhattuk volna. Aztán az amerikaiak hozták azt a gátlástalan támadójátékukat, amit korábban is tapasztaltunk. Nem vagyok elégedett a teljesítményemmel, mert pont ezekben a pillanatokban kaptunk zónából átlövésből olyan gólokat, amiket védhettem volna”

– mondta a válogatott hálóőre.

A görögök kiélezett meccsen, 10-9-re győzték le az előző körben az Európa-bajnok horvátokat búcsúztató montenegróiakat. A találkozó legjobbja Konsztantinosz Geniduniasz volt öt góllal.

A szerb válogatott ötméteresekkel búcsúztatta az olasz csapatot.

Végig fej fej mellett haladtak a csapatok, a büntetőpárbajban az olaszok részéről a Ferencváros két légiósa, Edoardo Di Somma és Luca Damonte hibázott, míg a szerbektől a Vasas szerzeménye, Strahinja Rasovic bizonyult a hősnek. Utóbbi egyébként a mérkőzésen kihagyott egy ötméterest, de így is őt választották meg a találkozó legjobbjának.

A szerbek a négy között a görögökkel találkozna

Férfi vízilabdatorna

Negyeddöntő:

Magyarország-Egyesült Államok 13-12 (4-4, 3-1, 3-2, 3-5)
Zalánki 6, Manhercz 3, Molnár E., Német, Nagy Á., Varga Dé. 1-1, illetve Bowen 4, Hooper 3, Daube 2, Dodd, Woodhead, Irving 1-1.

Spanyolország-Franciaország 7-6 (1-2, 1-2, 2-1, 3-1)
Görögország-Montenegró 10-9 (2-1, 4-3, 1-3, 3-2)
Szerbia-Olaszország 15-14 (3-3, 2-2, 4-4, 2-2, 4-3) – ötméteresekkel