Marozsán és Fucsovics is negyeddöntős Szófiában

Marozsán Fábián három szettben legyőzte a spanyol Roberto Bautista Agutot, míg Fucsovics Márton szenthátrányból fordítva győzött Jurij Rodionov ellen az 563 ezer euróösszdíjazású szófiai keménypályás férfi tenisztorna szerdai nyolcaddöntőjében.

Marozsán
Marozsán Fábián

A világranglistán karriercsúccsal 62. Marozsán Fábián – aki a keddi nyitókörben Piros Zsombort búcsúztatta – jól kezdett első találkozójukon a nála 11 évvel idősebb spanyol (60.) ellen, 3:2-nél elvette vetélytársa adogatójátékát, és előnyét megtartva 40 perc alatt hozta az első szettet.

A második játszma is egy bréket hozott, de ez Bautista Aguté volt, aki 35 perc alatt kiegyenlített, így jöhetett a döntő szett. Ebben a magyar Davis Kupa-válogatott 24 éves alapembere rögtön elbukta a szerváját, de visszakapaszkodott, és 5:4-nél három mérkőzéslabdát is elszalasztott fogadóként. A találkozót lezáró rövidítésben a Hajdúszoboszló SE sportolója villámgyorsan 5:0-ra elhúzott, és innen már nem engedte ki a kezéből a győzelmet. A meccs 2 óra 20 percig tartott

Bautista Agut már csak azért is nagy „skalpnak” számít, mert a veterán spanyol 11 ATP-trófeát nyert, Davis Kupa-győztes, elődöntős volt Wimbledonban, a világranglista 9. helyén is megfordult, és háromszor is megverte már a 24-szeres Grand Slam-bajnok Novak Djokovicot.

Marozsánra a pénteki negyeddöntőben a harmadik helyen kiemelt német Jan-Lennard Struff (28.) vár

„Remekül felkészült a meccsre fizikálisan és mentálisan is, és a találkozó első felében egyértelműen hozta is az előre megbeszélt taktikát” – értékelt a találkozó után Balázs György, Marozsán edzője.

„Az volt a terv, hogy védekezésre kényszeríti, és le is ütötte a pályáról Bautistát egészen 6:3, 2:2-ig, ahol először veszítette el az adogatását, ami megváltoztatta a játék képét. Ott mintha kicsit megingott volna Fábián önbizalma, a spanyol pedig ráérzett, hogy akár esélye is lehet győzni, és összeszedte magát.”

A tréner szerint noha a harmadik szettben 6:6-ig fej fej mellett haladtak, érezhető volt, hogy ismét tanítványa van fölényben.

„Nagyon büszke voltam rá, hogy szintet tudott lépni. Mivel már nem működött a korábbi taktika, elkezdte színezni, variálni a játékát, többet nyesett, volt, hogy a hálóhoz is feljött. A betegsége után, amely miatt Párizsban sem tudott indulni, nagyon sokat köszönhet erőnléti edzőjének, Varga Antalnak, és fizioterapeutájának, Schlick-Szabó Lucának. Ez a torna nagy igénybevételt jelent, mivel kedden kezdődött, és szombaton lesz a finálé, tehát annak, aki döntőbe jut, ez öt nap alatt öt mérkőzést jelent”

– fűzte hozzá Balázs György.

A világranglistán 47. Fucsovics Márton a szerdai nyolcaddöntőben az osztrák Jurij Rodionovval (110.) találkozott, pályafutása során másodszor. Korábbi összecsapásukat a magyar játékos nyerte tavaly Stuttgartban.

A fehérorosz származású, Németországban született ellenfél rögtön elvette a 31 éves nyíregyházi teniszező szerváját, akinek az első szettben csak egy (kihasználatlan) bréklabdája volt. Fucsovics – aki 2019-ben döntőbe jutott a bolgár fővárosban – 3:5-nél is elvesztette az adogatását, és ez már a szettjébe került.

A folytatásban aztán az ötödik bréklabdáját már kihasználta 3:3-nál a magyarok legjobbja, és előnyét sikeresen végigvitte, így 1 óra 18 perc elteltével kiegyenlített. Az utolsó felvonás Fucsovics-brékkel kezdődött, majd a balkezes Rodionov 4:1-nél is elbukta a szerváját, innen pedig már nem volt a számára visszaút. A fordulatos meccs 2 óra 13 percig tartott.

A nyolcadik kiemelt Fucsovics a csütörtöki negyeddöntőben a negyedikként rangsorolt argentin Sebastian Baezzel (29.) vagy az orosz Pavel Kotovval (80.) mérkőzik meg.

Valkusz búcsúzott a nyolcaddöntőben

Valkusz Máté három szettben kikapott az orosz Alekszandr Sevcsenkótól, így a nyolcaddöntőben búcsúzott a 630 ezer euró összdíjazású metzi keménypályás tenisztornán.

A világranglistán 232. magyar játékos a selejtezőből, szerencsés vesztesként került a főtáblára, amelyen kedden bravúros győzelmet aratott, így pályafutása során először jutott be a második fordulóba ATP-versenyen.

A szerdai meccs előtt Valkusz azt nyilatkozta, úgy érzi, lendületet adhatott neki a kilencedikként kiemelt német Daniel Altmaier (54.) elleni, áttörést jelentő siker, hiszen korábban nem győzött még top százas teniszező ellen. Elárulta: Sevcsenkóval (63.) jó viszonyt ápol a pályán kívül.

„Jó haverok vagyunk, jól ismerem őt is és a játékát is. Igazi robot, nagyon sokat edz, és rengeteget dolgozik a meccsein is. Nem a technikai kifinomultságáról híres, de jól bírja a gyűrődést, kitartó, gyűrős mérkőzésre számítok. Nehéz dolgom lesz vele, főleg, mivel az erőnlétem egyelőre nem százszázalékos, a rengeteg kihagyás miatt a megszokottnál könnyebben kifulladok, kapkodom a levegőt” – tekintett előre a meccset megelőzően Valkusz Máté, aki a közelmúltban épült fel deréksérüléséből.

A Davis Kupa-válogatott, 25 éves magyar teniszező egészen 5:5-ig egyenrangú ellenfele volt orosz riválisának, aki azonban ekkor elvette az adogatójátékát, és kiszerválta az első szettet. A második játszma negyedik játékában Valkusz először jutott bréklabdához a mérkőzés folyamán és sikerült is kihasználnia, majd miután 4:2-nél hárított egy bréklabdát, ismét elvette Sevcsenko adogatását és kiegyenlített.

Az utolsó felvonásban a budapesti teniszező 1:1-nél és 2:4-nél is elvesztette az adogatását, így 1 óra 44 perc elteltével az orosz játékos jutott tovább.

Sofia Open

Nyolcaddöntő:

Jack Draper (brit) – Lorenzo Musetti (olasz, 1.) 7:5, 6:2
Cem Inkel (török, WC) – Mark Purcell (ausztrál, 6.) 6:3, 4:6, 6:4
Jan-Lennard Struff (német, 3.) – Billy Harris (brit, Q) 7:6(5), 6:4
Marozsán Fábián – Roberto Bautista Agut (spanyol) 6:3, 3:6, 7:6(4)
Fucsovics Márton (8.) – Jurij Rodionov (osztrák) 3:6, 6:4, 6:1
Sebastian Baez (argentin, 4.) – Pavel Kotov (orosz)
Sebastian Ofner (osztrák, 7.) – Christopher O’Connell (ausztrál) 6:7(6), 6:4, 6:2
Adrian Mannarino (francia, 2.) – Albert Ramos-Vinolas (spanyol) 6:4, 6:4