Martin Sonka a Lánchíd alatt. Fotó: Armin Walcher
  • RBAR2018_Budapest_MattHall_fotokredit_PalfiBalazs
    Matt Hall. Fotó: Pálfi Balázs
  • RBAR2018_Budapest_MikaBrageot_MattHall_MartinSonka_fotokredit_GardiBalazs
    Mikael Brageot, Matt Hall és Martin Sonka. Fotó: Gárdi Balázs

A kvalifikációban is első cseh Martin Sonka diadalmaskodott a Red Bull Air Race műrepülő világbajnoki sorozat budapesti futamán vasárnap.

A Duna Margit-híd és Lánchíd közötti szakaszán rendezett futamon 13 pilóta versengett – a német Matthias Dolderer egészségügyi problémák miatt nem ülhetett repülőbe -, s egyenes kieséses rendszerben küzdött egymással.

A kvalifikációs időeredményük alapján párokba rendezték őket (1-14, 2-13, 3-12, 4-11, 5-10, 6-9 és 7-8), és a hét győztes, valamint a vesztesek közül a legjobb időeredménnyel célba érő pilóta jutott a negyeddöntőbe, köztük a pontversenyt a viadal előtt holtversenyben vezető ausztrál Matt Hall, aki pályacsúcsot döntött az első körben (56.852 mp).

A szemerkélő esőben kezdődött négy párharcos középszakaszt követően ezek győztese versengett egymással a legjobb időért.

Ebben Sonka az első négyes döntőjét teljesítő francia Mika Brageot-t, valamint az idei vb legutóbbi két futamán diadalmaskodó Hallt megelőzve bizonyult leggyorsabbnak.

„A szombati időmérő után tudtam, hogy még nagyon hosszú út vezet a győzelemig, lépésről lépésre kell felépítenünk a futamokat. Nagyon boldog vagyok, hogy nyertem, de nem vagyok teljesen elégedett a mai első két időmmel. Nem akartam túlfeszíteni a határaimat, hogy nehogy kizárjanak a versenyből.

Kiegyensúlyozottan, egyenletesen versenyeztem ma, ez volt a kulcsa a mai győzelemnek.” – mondta el Martin Sonka a győzelmet követő sajtótájékoztatón. „Fantasztikus volt látni a több ezer cseh szurkolót, ami azért egy plusz nyomás is rajtam, hiszen ezeket a szurkolókat boldoggá kell tennem a nap végén és örülök, hogy ez most sikerült” – tette hozzá Martin Šonka, aki a hétvégén szerzett 15 pontjával jelenleg a világbajnoki pontverseny harmadik helyén áll, így még közelebb került a tabellát vezető Matt Hallhoz és a második helyen álló amerikai Michael Goulianhoz.

Luke Czepiela élete egyik legjobb futamát tudhatja a háta mögött, hiszen 1:01.968 perces idejével megdöntötte a Challenger Class budapesti pályarekordját. A lengyel pilóta a motorsportban kifejezetten jelentősnek számító különbséggel, közel 1,5 másodperccel előzte meg a szombati időmérő győztesét, a német Florian Bergért (1:03.396) és a magyar színekben repülő Daniel Genevey-t (1:03.568).

„Nagyon elégedett vagyok, hiszen a vasárnapi eredményem már közeledik a Master Class időkhöz. Kicsit variáltam a függőleges forgási manőveren, kockázatos volt, de bevált. Gyakran járok Budapestre, hiszen egy magyar légitársaságnak dolgozom, így majdnem hazai ez a győzelem” – mondta el Luke Czepiela, aki a karrierje harmadik győzelmének számító budapesti eredményével jelenleg holtversenyben vezeti az összesített pontlistát a német Florian Bergérrel.

A nyolcfutamos vb-sorozat – amelynek a budapesti a negyedik állomása volt – augusztusban Oroszországban folytatódik.