Megjelent magyarul a Kosárlabdaedzők Világszervezetének kézikönyve

Shares

Elkészült a Kosárlabdaedzők Világszervezete (FIBA WABC) által gondozott szakmai kézikönyv magyar nyelvű kiadványa.

kézikönyv
dr. Sáfár Sándor, Dr. habil. Rátgéber László, Szalay Ferenc és prof. dr. Sterbenz Tamás. Fotó: kosarsport.hu

A Honvédelmi Minisztérium és a Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ támogatásával, valamint a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége (MKOSZ) közreműködésével elkészült könyv keddi bemutatóján Sterbenz Tamás, az eseménynek otthont adó Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TE) rektora kiemelte, a cél mindig a nemzetközi szinten is eredményes magyar kosárlabda.

„Ennek az elérésében nagy szerepet játszhat ez az igényes és hiánypótló mű. Húsz-harminc éve még nagyon nehezen lehetett beszerezni szakirodalmat, ez ma már másként van. Fontos, hogy az edzők ösztönzöttek legyenek, és ebből a négy könyvből rengeteg ötletet lehet meríteni. Egyben példaként szolgálhatunk a többi sportág számára”

– mondta a korábbi válogatott játékos, aki szövetségi kapitányként és főtitkárként is dolgozott az MKOSZ-ben.

Hirdetés

Szalay Ferenc, az MKOSZ elnöke elsőként arról beszélt, hogy a szövetség honlapján közzé tett szakmai anyagokat alig nézik meg az edzők.

„Vissza kell állítani a képzés presztízsét, mert több kvalifikált edzőre van szükségünk, ezért is volt szükség erre a könyvre. Láttatni kell továbbá, hogy ez egy stabil, megélhetést biztosító életpálya”

– fejtette ki az elnök hozzátéve, a társadalomnak fel kell fognia a sport értékét.

Sáfár Sándor, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportakadémiákért felelős miniszteri biztosa, a TE docense emlékeztetett arra, hogy a 2020-ban alapított módszertani központ – szakmai alapelvek alapján – a felelőse a legmagasabb szintű képzésnek.

Hirdetés

A Kosárlabda Specifikus Módszertani Központ igazgatója, Rátgéber László kijelentette, edzőnek lenni felelősség, mert az edzők életeket változtatnak.

„2008-ban 400 kosáredző tevékenykedett Magyarországon, ma 1400. Ez a könyv, mellyel tovább mélyülhet a szakembereink tudása, a szétszórt gyémántokból halmazokat alkotott, rendszerezett, és most a világon ötödik nyelvként magyarul is olvasható, mert a magyar edzők nemigen beszélnek angolul. Ez egy 1300 oldalas biblia, amelynek minden műhelyben ott a helye, de ami a legfontosabb, hogy online is elérhető. Bárki elolvashatja vagy letöltheti a honlapunkról”

– mondta az Euroliga-győztes mesteredző.

Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumának az elnöke kiemelte, fontos volt a kézikönyvben tisztázni és magyarra átültetni a sportág terminológiáját, és a szakmai mű elvezethet egy példamutató és professzionális edzői magatartás felé.

Zsoldos András korábbi válogatott játékos és szövetségi kapitány közölte:

„A férfi kosárlabdában nem jó a helyzet, és erről főként az edzők tehetnek. Új szemléletmódra van szükség, és amikor olvastam ezt a könyvet, többször is a homlokomra csaptam, mondván, hogy én mennyi hülyeséget csináltam”

– tette hozzá a többszörös bajnok tréner.

(MTI)