Megkezdődhet a magyar evezősök központosított munkája

Shares

Megkezdődhet a korábbinál lényegesen központosítottabb munka annak a 22 magyar evezősnek, akik bekerültek a 2024-es, párizsi olimpiai kvalifikációt célzó szakmai programba.

Galambos Péter csapathajóban vette célba Párizst. Fotó: Career Sport Management

Kedden a legtöbb érintett aláírásával is ellátta az erről szóló megállapodást, amelynek kapcsán Pető Tibor, a magyar szövetség (MESZ) elnöke – a sportág kétszeres világbajnoka – kiemelte: az elnökség hosszú ideig tárgyalta a Molnár Dezső szövetségi kapitány által készített program szakmai, illetve pénzügyi részét, majd kevés módosítással támogatta. Hozzátette: a tervezett munka sikerének kulcsa az összefogás.

„Amennyiben nincs egység a program mögött, a kapitány nem kapja meg a támogatást az elképzeléseihez, akkor halálra vagyunk ítélve” – mondta.

Molnár Dezső kiemelte: mérföldkőhöz érkezett a magyar evezés, hiszen korábban nem volt példa arra, hogy ennyi versenyző vállalta volna a szakmai programmal járó feladatokat, de arra sem, hogy a szövetség ehhez anyagi támogatást biztosítson. Hozzátette: mostantól napi szinten látja majd az elvégzett edzésmunkát, és hetente kommunikál a versenyzőkkel, edzőkkel.

„Nem azért fektetünk ennyi energiát és pénzt ebbe a programba, hogy ott ragadjunk, ahol most vagyunk, hanem azért, hogy előre tudjunk lépni, és az őszi világbajnokságig minden kiválasztott képes legyen magasabb szintre lépni” – közölte.

A program alappillérei, hogy a versenyzők lényegesen többet készülnek majd együtt, mind eddig – a szakember számítása szerint a korábban megszokott 30-40 nap helyett egy idényben 186 napot töltenek közös munkával -, és edzőikkel egyeztetve a terhelést, illetve a regenációra szánt időt is egyformán kapják meg. Hozzátette: utóbbi esetében persze egyéni sajátosságokat is figyelembe vesznek, a napi munka kiértékelésének függvényében.

A kiválasztottak között szerepel Simon Béla világ- és Európa-bajnok is

A szolnokiak 33 éves evezőse – aki fő számában, kormányos nélküli kettesben Juhász Adriánnal versenyez – negyedik olimpiai ciklusát kezdte meg. A korábbi három alkalommal 2012-ben és 2016-ban kvalifikált az ötkarikás játékokra, Tokióról viszont lemaradt.

Simon Béla elmondta: sportági örökszabály, hogy egy ilyen ciklusban körülbelül két másodpercet gyorsul a mezőny, így nekik is ezzel kell tervezniük, ha sikeresek akarnak lenni.

„Az elmúlt évek nem úgy alakultak az eredményeink tekintetében, ahogy szerettük volna. Így rutinos egységként számunkra a jövő talán legfontosabb kihívása az lesz, hogy fejben tudjuk rendbe tenni magunkat, és elhiggyük, képesek vagyunk újra világszinten versenyezni. Nyilván kell hozzá a fizikai munka is, de a méréseink egyértelműen azt mutatják, hogy amikor a topon jártunk, fizikailag akkor sem voltunk jobbak” – mondta.

A tokiói olimpián magyar részről egyedül Pétervári-Molnár Bendegúz szerepelt, aki egypárban a tizedik helyen végzett.

Galambos Péter csapathajóban vette célba Párizst

Új célokkal vágott neki az alapozásnak Galambos Péter. A könnyűsúlyban kétszeres Európa-bajnok evezős a szövetségi kapitánnyal egyeztetve úgy döntött, célba veszi a párizsi olimpiát, méghozzá normálsúlyú egységben. A váciak kiválósága a háromhetes edzőtábor közepéhez érve osztotta meg eddigi tapasztalatait és mesélt motivációiról a Career Sport Management érdeklődésére.

„A mennyiségen, semmint az intenzitáson van a hangsúly. Eddig minden jól alakul. Az időszaknak megfelelő a forma. Az előző idény végén volt egy háromhetes pihenőnk, abból érkeztünk Szolnokra, és kezdtük meg az építkezést a következő évadra”

– mesélte az edzőtábor közepén járó Galambos Péter, aki a rövid pihenőt is aktívan töltötte, a többi közt csapatban teljesítette a 2021-es Ultrabalatont.

„A futás mindig is közel állt hozzám. Sajnos a koronavírus miatt elmaradt az idei világbajnokság, az egyetlen pozitívum, hogy már jó ideje lehetett tudni, hogy nem lesz verseny. Jól esett, hogy volt egy más jellegű cél. Hatalmas élmény volt”

– tette hozzá a kétszeres Európa-bajnok. 

Mindez azt jelentette, hogy kifejezetten jó állapotban kezdte meg az alapozást az új idényre. Erre pedig szüksége is van, hiszen hosszú évek után először a könnyűsúlyú egypár helyett a normálsúlyú dubló és négypárevezős egységre helyezi a hangsúlyt. 

„Egyértelmű a cél: a párizsi olimpia. Oda szeretnénk egy ütőképes csapatot felépíteni. Szeptemberben ehhez tartottunk válogatót, ez alapján állt össze egy szűk keret. Hogy mi motivál? Az előző idény nagyon jól kezdődött, amit egy párban lehetett, azt könnyűsúlyban megnyertem, majd a normálsúlyú válogatón is második lettem Pétervári-Molnár Bendegúz mögött, ami mutatta, hogy tényleg jó állapotban vagyok. Izmosabb még lehetek, de tíz centit már aligha növök 35 évesen. Egyéniben tartozhatok akár a világ három legjobb könnyűsúlyú evezőse közé is, ez a normálsúlyban maximum a 10-12. helyre elég. Más célt kellett találnunk. Úgy érzem, a tapasztalataimmal, a technikai tudásom átadásával tudok még segíteni – a csapatunkat is ennek szellemében próbáljuk felépíteni”

– jelentette ki az új felállással kapcsolatban Galambos Péter.

Forrás: Career Sport Management/ MTI