Mély gödörben a magyar minőségi sakkozás

Shares

Falk Miksa utca. A régiségkereskedők és galériák negyede. Ma már. Két évtizede, hát még a szocializmusban, akkor használatos nevén – Néphadsereg utca – elsősorban arról volt híres, hogy itt, a 10-es szám alatt székel a Magyar Sakkszövetség. Némi – no nem a szocializmus iránti – nosztalgiával azt mondhatnánk, akkoriban a sakk a magyar szellemi élet része volt, legjelesebb képviselői – az élen a Nemzet sportolójával, Portisch Lajossal – országos ismertségnek örvendtek.

Portisch Lajos. Fotó: jochapress.hu

A régi, vaskos bon mot-t megfogadva – a mosónők korán halnak, a sakkozók későn kelnek – délben csöngetek a tekintélyt parancsoló kovácsoltvas kapu előtt. Szerencsére a szövetség dolgaiban járatos ismerősöm felkészített arra, hogy ha senki sem szólna bele a kaputelefonba, akkor próbálkozzam az ugyanitt működő Sakkvilág magazin szerkesztőségével. Ott fogadják is a hívást. Beengednek, felsietek a szintén letűnt időket idéző csigalépcsőn a második emeletre, ahol két középidős úr fogad.

Györkös Lajos versenyiroda-vezető és Orsó Miklós FIDE-referens. Hellyel és kávéval kínálnak, majd elkezdünk beszélgetni a szövetség, tágabban a magyar sakkozás helyzetéről. Talán érdemes azzal kezdeni, hogy momentán ők ketten alkotják a sakkszövetség állandó állományát, a többiek vagy lemondtak, vagy fizetés híján egyszerűen nem látják el a feladatukat. Elnök is inkább csak papíron van; Seszták Tamás talán maga sem tudja, mit remél a sakkozóktól, de ami ennél nagyobb gond, a javukat nem tudja szolgálni.

Az elnök úr vezetékneve nem véletlenül cseng ismerősen, ugyanis Seszták Miklós korábbi nemzeti fejlesztési miniszter unokatestvére. Előtte az ismert politikus volt a szervezet első embere, de aztán többirányú vállalásai miatt ez a tisztség összeférhetetlen volt másikakkal, vagy talán ráunt a hatvannégy mezős játékra. Mindenesetre lemondott, helyesebben „gebinbe” adta a szövetséget az unokatesónak. Hiba volt. A sakkozók felől nézve mindenképpen.

A szövetség Seszták Miklós idején – legalábbis anyagi értelemben – virágzott, két egymást követő évben háromszázmillió forintos állami támogatást élvezett. Amivel kiáltó ellentétben áll a jelen, a durván tízmilliós állami juttatás. Seszták Tamás ráadásul még csak nem is rajong a sakkért; olyannyira tájékozatlan a játék felől, hogy – miként néhány éve egy kérdésre adott válaszából kiderült – fogalma sincs, mi fán terem a XX. kategóriás verseny. Ez körülbelül ahhoz hasonlatos, ha valaki úgy vezetné az ELTE Matematikai Intézetét, hogy még sohasem hallott a mértani sorokról.