Merkely Béla: A sporteseményeket biztonságosan le lehet vezényelni

Shares

Vízilabdázók, jéghokisok, párbajtőrözők, labdarúgók, kézilabdázók – lassan felsorolni is nehéz, mely sportágak hazai képviselői kapták el a napokban a koronavírust, a hazai sportélet leállásától egyelőre mégsem kell tartani – vélekedik a DIGI Sport híradójának nyilatkozó Dr. Merkely Béla.

A hazai klinikai járványelemző munkacsoport vezetője szerint a szeptember 24-ei Bayern München-Sevilla európai Szuperkupa-döntő „elméletileg megszervezhető, de sok mindentől függ”, hogy a mérkőzést le lehet-e játszani külföldi nézők előtt. 

„A sporteseményeket biztonságosan le lehet vezényelni, tehát a sport sportesemény nélkül nincsen. A sportolóknak, ha nincs kihívás, nincsen, mi motiválja őket a mindennapi edzésterv mellett. Arra emlékszem, hiszen én is voltam fiatalkoromban sportoló, hogy az órákon át tartó napi küzdelem valamilyen cél érdekében kell, hogy történjen. Úgyhogy a versenyeknek fontos szerepük van a sportolók felkészültségében” – nyilatkozta a DIGI Sport híradójának, a Sport 24-nek Merkely Béla, a Városmajori Szív-és Érgyógyászati Klinika igazgatója.

Persze van az az esetszám, ami már problémát okozhat egy adott sportágnak

„Mindenképpen számít a dinamika, hogy az adott sportban hány sportoló érintett, most biztosan nem tudnám elképzelni azt, hogy a vízilabda-bajnokság elkezdődjön. De amikor a helyzet normalizálódik, akkor azt gondolom, hogy ez is meg fog indulni, és fontos, hogy a mindennapi sportolás mögött ott legyen egy megfelelő kihívás – abból a célból, természetesen, hogy Tokióban eredményesen szerepeljenek a magyar sportolók.”


Siklósi Gergelynek jelenleg az edzések nyújtotta kihívás hiányzik, világbajnok párbajtőrözőnk ugyanis épp a 23. születésnapján jelentette be, hogy elkapta a koronavírust. Most egy balatoni nyaralóban, egyedül várja a gyógyulását. „Volt mindenfajta tünetem; tehát torokfájás, hőemelkedés, ízületi fájdalom, fejfájás az elmúlt egy hétben. De úgy gondolom, hogy a fiatal, erős szervezet miatt gyorsan legyőztem relatíve a vírust, és várom, hogy újra edzhessek. Amint százszázalékos leszek, elkezdek mozogni, mert eddig minden nap mozogtam az elmúlt években, nem lehet ezt csak úgy eldobni, hogy akkor holnaptól egy hétig nem csinálok semmit.”

A legfontosabb persze a megelőzés lenne, ami vakcina nélkül nem könnyű feladat

„Az oltás lenne az egyik megoldás. Én azt láttam a vízilabdasportban például, hogy gyakorlatilag szinte minden nagy klubcsapat átesett a vírusfertőzésen, szóval a legtöbben a védettséget már megszerezték” – fogalmazott Merkely Béla.

A hazai és külföldi szurkolók közben már a szeptember 24-ei, budapesti Sevilla-Bayern München európai Szuperkupa-döntőre készülnek, pedig – a fokozódó vírushelyzet miatt – sem a BL-, sem az EL-döntőben nem voltak drukkerek a stadionokban.

„A repülőtértől a Puskás Arénáig az nem egy hosszú út, és onnan vissza, megint csak nem hosszú. De elképzelhető, hogy emellett a külföldről érkező drukkerek itt tartózkodnának, ez pedig egy egészen más szervezést igényel. Én azt gondolom, elméletileg megszervezhető a nézők előtti kupadöntő, de sok mindentől függ, az UEFA-tól, a magyarországi járványtól, az európai járvány alakulásától. Úgyhogy én azt gondolom, hogy ezt még ki kell várni” – mondta a Semmelweis Egyetem rektora.

A legtöbb sportolót persze leginkább az a kérdés foglalkoztatja, hogy jövőre biztosan lesz-e olimpia Tokióban

„Én elég magabiztos vagyok abban, hogy lesz olimpia, de hogy zárt kapus-e vagy lehetnek majd nézők, attól is függ, hogy lesz-e vakcina vagy sem. De én úgy gondolom, 90 százalékig biztos vagyok benne, hogy lesz olimpia, és nem áll meg az élet” – jelentette ki Siklós Gergely, de Merkely Béla is hasonlóan biztos a játékok megrendezésében. „Én azt mondom, 95 százalék, hogy lesz olimpia.”

(DIGI Sport / Sport24)