Mészáros Eszter: Ha meglesz az ötkarikás kvóta, akkor helyezéstől függetlenül boldog leszek

Február 26-án hétfőn kezdődik Győrben a 10 méteres, olimpiai kvalifikációs sportlövő Európa-bajnokság, amelynek első három napján a juniorok lőnek, majd a felnőttek következnek.

Mészáros

Mészáros Eszter puskáslövő, Európa Játékok-győztes légpuska vegyes csapatban (2023), junior világbajnoki ezüstérmes légpuskában (2021), tokiói olimpiai induló

Hogyan teltek az elmúlt hetek, hogyan sikerült eddig a felkészülése?

„Az Óbudai Egyetem ipari termék- és formatervező mérnöki szakánszeptembertől passzív féléven voltam és most is azon vagyok, hogy csak a lövészetre tudjak koncentrálni és a felkészülés zavartalan legyen. Ősszel nyilván majd visszamegyek és befejezem a sulit. Azért így sokkal könnyebb, hogy nincsenek vizsgák az edzések mellett. Nekem már gyakorlati óráim lennének, ahhoz pedig be kellene járnom. Elég sűrű volt az évkezdet, hiszen a válogatók mellett elindultam a szlovéniai Ruséban rendezett Grand Prix-versenyen és a kairói vk-n is. De a Győrben rendezendő Európa-bajnokság előtt még megyek Granadába is világkupaversenyre. Úgy érzem, hogy egyre jobb leszek, de még nem vagyok csúcsformában. A formát a kontinensviadalra kell kiélezni. Ezen dolgozunk edzőmmel, Szucsák Mátyással. Ma már nem elég 630-at lőni ahhoz, hogy a döntőbe bekerüljön az ember. 631 alatt teljesíteni rizikós. Kairóban például a 630.5 kör is kevés volt a döntőhöz, úgyhogy nagyobbat kell lőni. „

Mit jelent önnek, hogy Magyarországon lesz ez az Eb?

„Különleges, hogy itthon tudunk lőni. Ráadásul ez egy olyan Európa-bajnokság lesz, amin olimpiai kvótákat is osztanak. Arra kértem a szüleimet, hogy a versenyszámok előtt ne keressenek, ha eljönnek Győrbe. Nekem az úgy jobb, ha a sportolói burokban vagyok az Eb alatt, és maximálisan az adott versenyszámra tudok koncentrálni. „

2021-ben, Tokióban nagyon fiatalon, 19 évesen ott lehetett élete első olimpián. Péni Istvánnal a vegyes csapat versenyszámban hetedikek lettek. Mit adott önnek az az olimpia?

„Ott realizálódott bennem, hogy én egy komoly versenyző vagyok, hogy nem csak az kell, hogy legyen a célom, hogy egy-egy Európa-bajnokságra kijussak. Akkor fogalmazódott meg bennem az is, hogy szeretnék még több olimpiára is menni. Ott még megilletődötten versenyeztem, azóta sokat fejlődtem mentálisan. Igyekeztem Tokióban minél jobban szerepelni, de még nagyon izgultam. Ott volt bennem az “Úristen, olimpián vagyok!”-érzés. Ez is biztosan rányomta a bélyegét a szereplésemre. Sokan mondták, hogy az első olimpián túl kell jutni, és aztán már könnyebb lesz a következőn. Csak persze előbb kvalifikálnia kell magát az embernek. De már sokkal tudatosabban készülök.”

Milyen célokat fogalmazott meg a mostani Eb-re?

„Szeretnék magamhoz képest a lehető legjobban lőni. Jó döntéseket hozni a lövések közben. Szeretnék a döntőbe jutni, de az még fontosabb, hogy ne érezzem azt a verseny végén, hogy ennél több volt bennem és csinálhattam volna még jobban. Persze ha meglesz az ötkarikás kvóta, akkor helyezéstől függetlenül boldog leszek.”