MET Konferencia a teljesítményigazgató szerepéről, feladatairól az olimpiai sportágakban

Shares

Az 1996. évi Atlantai Olimpián a brit sport gyászosan szerepelt. Összesen 15 érmet és köztük csak egy aranyat szereztek.

Az 1996-ban egyetlen brit aranyérem szerzői: Steve Redgrave és Mattheu Pinsent. Fotó: olimpics.org

Részben a közvélemény nyomásának a hatására, a brit sportvezetés és az Olimpiai Bizottság elhatározta a sportszövetségek tevékenységének megreformálását.

Nemzetközi pályázattal performance direktorokat, teljesítményigazgatókat kerestek a sportágak élére.

Ezek faladatául a sportág egészének szakmai, szervezeti és pénzügyi vezetését, koordinálását tűzték ki célul..

Így került 1998-ben a Brit Öttusa Szövetség performance direktori beosztásába Jan Bartu, aki korábban eredményes öttusázó volt, majd szövetségi kapitányként irányította a csehszlovák, a mexikói és az amerikai öttusa válogatottat is.

A Magyar Edzők Társasága mai konferenciáján Jan Bartu ismertette az Angliában performance direktorként végzett tevékenységét

Szigorúan meghatározott tevékenységi, hatásköri és felelősségi listája volt, tevékenységéről évente be kellett számolnia a brit sportvezetésnek és az Olimpiai Bizottságnak. Fő feladata a sportág nemzetközi eredményességének fejlesztése volt. Ennek kiválóan eleget tett, a brit öttusasport a belépését követő minden olimpián szerzett érmet, aranyérmet is. A tevékenységi köre kiterjedt a sportág utánpótlás-nevelésének a felügyeletére, a tehetséggondozásra, a sportág egészségügyi és tudományos munkájának fejlesztésére, az edzőképzés szakmai színvonalának emelésére, a sportág infrastrukturális és anyagi ellátottságának javítására.

Mint Bartu elmondta, a munkája gyakran napi tizenhat óra elfoglaltságot is jelentett és rengeteg utazással járt Angliában és a világban. A britek külön gondot fordítanak az edzők mentális egészségének megőrzésére, amire Magyarországon is nagy szükség lenne.

A performance direktorok alkalmazásával a brit sportszövetségek

átvették az üzleti alapú működés alapelveit, a szigorú gazdálkodást, a pontos tervezést és a következetes elszámoltatást.

Az utolsó három olimpián (London, Rió, Tokió) a brit olimpiai csapat 196 érmet, köztük 78 aranyat nyert, nem utolsó sorban a performance direktorok tevékenységének köszönhetően.

A pozitív példa nálunk is követendő lenne.

(Magyar Edzők Társasága)

MET Konferencia: Mi is az a relatív energiahiányos szindróma?