Mező Ferencre, szellemi olimpiai bajnokunkra emlékezünk

Shares

Hatvan évvel ezelőtt, 1961. november 21-én hunyt el dr. Mező Ferenc sporttörténész, sportdiplomata, a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, Magyarország egyetlen szellemi olimpiai bajnoka. Rá emlékezünk…

Mező Ferenc (fotó: MOB)

Mező Ferenc a zalai Pölöskefőn született 1885. március 13-án. Tanulmányait Nagykanizsán, Zalaegerszegen és Budaőesten végezte. Bölcsészdiplomájával pedagógusi pályára állt: vidéki tanítóból fővárosi gimnáziumi tanár, majd igazgató, később a világháború után a Közoktatási Minisztérium vezető munkatársa lett.

Már gyermekkorában nagy érdeklődéssel volt a sportok iránt, noha válogatott sportoló, olimpikon mégsem „gyakorlati” sportban lett. Az 1920-as években már jelent meg olimpiatörténeti kiadványa, az 1928-as, stockholmi olimpia szellemi versenyére irodalom kategóriában nevezett, melyet meg is nyert. A ma 183 olimpiai aranyérmünk közül 181 a nyári, 1 a téli, 1 pedig a szellemi versenyekre köthető. Művének címe: Az olimpiai játékok története; a könyv egy évvel később magyarul, azt követően németül is megjelent. Érdekességképp: mivel 1928-ban nem volt a Magyar Olimpiai Csapat tagja, ezért a díjátadón sem vehetett részt. Nyolc évvel később, a berlini olimpia idején a Német Olimpia Érdemjel II. osztályával ismerték el, egyetlen zsidó emberként.

Mező Ferenc a harmincas évektől vett részt aktívan az olimpiai mozgalom munkájában. 1932. április 21-én az Országos Testnevelési Tanács (OTT) székházában Szokoly Alajos közreműködésével, a magyar olimpiai mozgalom támogatására, az önálló MOB hiányát pótolva megalakult a Magyar Olimpiai Társaság, melynek elnöke Klebelsberg Kuno, ügyvezetője Hajós Alfréd, főtitkára Mező Ferenc, tagjai érmes olimpikonok voltak. 1947. február 16-án, a Magyar Olimpiai Társaság megszűnése után megalakult a független Magyar Olimpiai Bizottság, elnöke Jámbor Alajos, társelnök Barcs Sándor, ügyvezető-alelnök Mező Ferenc, akinek jelentős érdemei vannak a függetlenné válásban. Legfontosabb feladatuk a londoni olimpián való szereplés előkészítése. Ekkor alapítják meg Tatán az edzőtábort – amelynek klímája hasonlít a londonihoz –, vezetője Kocsis Mihály. 1958-ban és 1960-ban a Magyar Testnevelési és Sport Tanács (MTST) tagja. Mező Ferenc sportdiplomataként – ifj. Horthy Miklós után – 1948-ban tagja lett a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, ahol e tisztségben, 1961-ben bekövetkezett halála után Csanádi Árpád követte.

(A teljes írás a mob.hu olalon követhető)