Navratilova kitörölné Margaret Courtot a tenisz történelemkönyvéből

Shares

Martina Navratilova túlságosan is Serena Williams kedvében akart járni: a cseh származású korábbi teniszező kissé átírta a történelmet.

Martina Navratilova (fotó: Getty Images / AFP)

Serena Williamst sok szempontból lehet méltatni, hiszen az idén visszavonult amerikai teniszező korának legjobbjaként huszonhárom Grand Slam-győzelmével a sportág történetének legnagyobbjai közé emelkedett.

Népszerű hozzáállás azonban a tenisz berkein belül, hogy úgy állítsák be a valaha volt legnagyobb női teniszezőnek Williamst, mintha vitát sem lehetne nyitni a kérdésről. A huszonnégy sikerével Grand Slam-rekorder Margaret Courtot ugyanis konzervatív nézetei miatt sokan legszívesebben kitörölnék a történelemkönyvekből.

Ebbe a kategóriába tartozik a tizennyolcszoros Grand Slam-győztes Martina Navratilova is, aki ezúttal amiatt dicsérte Williamst, hogy édesanyaként is eredményesen tért vissza a pályára.

– Az én időmben a nőknek választaniuk kellett a gyerekvállalás és a sportpályafutás között, de Serena megmutatta, hogy a kettő egyszerre is lehetséges. Kikövezte ezt az utat, és szerintem egyre több édesanyát fogunk látni a WTA Touron, akik a harmincas vagy akár a negyvenes éveikben is játszanak még – mondta Navratilova a CNN-nek.

Kétségtelen tény, Williams kislánya megszületése után is magas színvonalon teniszezett, négy – vesztes – Grand Slam-döntőt is vívott.

Navratilova azonban „természetesen” elfeledkezett róla, hogy az úttörő ebben a tekintetben is Margaret Court volt.

Margaret Court (fotó: FARKAS JÓZSEF)

Az ausztrál játékos 1973-ban – már édesanyaként – karrierje egyik legerősebb évét zárta, a négy nagy tornából hármat (Australian Open, Roland Garros, US Open) is megnyert.

Persze a 2014-ben

Julia Lemigovával házasságot kötött Navratilova

sosem méltatná a lelkészként a melegházasság ellen állást foglaló Courtot. 2020-ban, az ausztrál klasszis naptári Grand Slamjének ötvenedik évfordulóján az Australian Opennek otthont adó Melbourne Park második legnagyobb stadionjában, a Margaret Court Arénában, John McEnroe-val együtt transzparenssel tiltakozott, hogy inkább egy másik ausztrál teniszező, Evonne Goolagong legyen a névadó.

Navratilova aktuális kijelentésének fonákja, hogy éppen Goolagong volt a második Court után, aki anyaként Grand Slam-tornát nyert, 1980-ban Wimbledonban. Azaz Navratilova korábbi támogatottja teljesítményét is figyelmen kívül hagyta, ahogy a belga Kim Clijstersét is, aki Courthoz hasonlóan három GS-trófeát nyert első gyermeke születése után, a 2010-es évek elején.

A történelmi tények mellett Navratilova további érvelése sem azt támasztja alá, hogy az anyaként való visszatérés tekintetében Williams bármiféle úttörő szerepet játszott volna.

– Azzal a pénzzel, ami ma a teniszben van, a játékosok jobban vigyázni tudnak magukra. Többet is tudnak arról, hogy miként figyeljenek oda a testükre, hogy ezáltal meghosszabbítsák a karrierjüket – fogalmazott Navratilova.

Ebből azonban sokkal inkább az következik, hogy Williams egyike volt azoknak a sportolóknak, akik éltek a sokkal profibb körítés adta lehetőségekkel, ahogy édesanyaként ért el figyelemre méltó eredményeket a közelmúltban Viktorija Azarenka, Cvetana Pironkova és Tatjana Maria is.

(magyarnemzet.hu/sport)