Negyeddöntőt ért a svédek legyőzése

A magyar női kézilabda-válogatott bejutott a negyeddöntőbe a tokiói olimpián, miután a csoportkör utolsó fordulójában 26-23-ra legyőzte a svéd csapatot. A nyolc között Elek Gábor szövetségi kapitány együttese Norvégiával találkozik szerdán.

Anna Lagerquist (b) és Klujber Katrin a Magyarország – Svédország mérkőzésen a Jojogi Nemzeti Sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyarok abban a tudatban léphettek pályára, hogy ha nyernek, a rossz rajt ellenére bejutnak a negyeddöntőbe. A svédek számára nem volt tét, biztos csoportelsőként várták az összecsapást.

Elek Gábor szövetségi kapitány együttese jól kezdett, Bíró Blanka két hétméterest is hárított, így állandósult a 2-3 gólos előny, amely később még tovább is nőtt (10-6). Aztán 13-10-es magyar vezetésnél időt kértek a svédek, és ettől olyan lendületbe jöttek, hogy sikerült fordítaniuk. Ebben a szakaszban a korábbinál sokkal keményebben védekezett az északi alakulat, nehéz volt lövőhelyzetbe kerülni, a lefordulásokból pedig jöttek a svéd gólok. A szünet előtti hajrában emberelőnyben egyenlítettek a magyarok, így 15-15-nél jött a szünet.

A második félidő hat magyar góllal és Vámos kimaradt hetesével indult

A svédek sok hibája miatt ismét az Elek-együttes akarata érvényesült, és 19-15-nél időt kért a rivális, de ez ezúttal nem hozott sok változást. A svédek 12 percig képtelen voltak gólt szerezni, 21-15 után voltak ismét eredményesek. Ahogy megtorpant a csapat, a kapitány 22-19-nél időt kért. Háfra egészpályás üres kapus kísérlete mellé szállt, így a folytatásban is bátran próbálkoztak a svédek kapus lehozatallal.

Vámos Petra (b) és a svéd Jamina Roberts. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Tomori végleges kiállításával a 49. percben kidőlt a védelem oszlopa, de 23-20-as állásról Zácsik révén a magyarok mozdultak el. A svédek újabb tízperces gólcsenden voltak túl, így az utolsó öt perc 24-21-ről kezdődött. A skandinávok időkéréssel hangoltak a hajrára, de nem volt esélyük fordítani, mert a magyar csapat ekkor stabilan védekezett.

Elek Gábor, szövetségi kapitány

„Nagyon kellett koncentrálnunk végig. Az a legfontosabb, hogy nyertünk, egy csoda volt, hogy meg tudtuk tartani az előnyünket Tomori Zsuzsanna piros lapját követően. Egyelőre ezt még fel kell dolgoznunk, még nem fogtuk fel, hogy sikerült megcsinálnunk. Kulcsfontosságú volt, hogy egy-egy pillanattól eltekintve jól működött a védekezésünk, felállt fal ellen kevés gólt kaptunk. Lerohanásból sajnos többet, az első játérkészben emiatt alakult szorosan a találkozó elsősorban, de nagyon nagy szívünk van, hatalmasat küzdöttünk, és így túl tudtunk emelkedni minden nehézségen.”

Bíró Blanka kapus és Tomori Zsuzsanna (háttal) a  Magyarország – Svédország mérkőzésen a Jojogi Nemzeti Sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Bíró Blanka, a válogatott kapusa

„Négy nappal ezelőtt még nem biztos, hogy elhittem volna, hogy tovább fogunk jutni a csoportból. Van némi keserűség bennem a korábbi mérkőzéseink miatt, hiszen akár jobb helyen is végezhettünk volna a csoportban, de a lényeg, hogy sikerült élnünk a lehetőségeinkkel. Ezen az utolsó két találkozón a saját kezünkben volt a sorsunk, a szerencse is olykor mellénk állt, örülök, hogy élni tudtunk ezekkel. A mai mérkőzésen elsősorban a visszarendeződés volt a kulcs, én pedig jól éreztem a ziccereket.”

Márton Gréta, balszélső

„Nagyon rögös utat jártunk be idáig, nem alakultak túl jól a kezdetek, de örülök, hogy így sikerült „lezárni” ezt az utazást a B-csoportban. Természetesen figyeltük a korábbi mérkőzéseket, de mi úgy álltunk hozzá, hogy a másik mérkőzések eredményeitől függetlenül mi ki szeretnénk adni magunkból mindent, nyerni jöttünk ki a pályára.”

A győztes magyar női kézilabda-válogatott a Jojogi Nemzeti Sportcsarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Kézilabda, nők, 5. forduló

B csoport:

Magyarország-Svédország 26-23 (15-15)
Gól: Márton 4, Háfra 4, Lukács 4, Klujber 4/2, Szöllősi-Zácsik 4/1, Vámos 3, Tomori 2, Helembai 1, illetve Carlson 5, Hagman 5, Roberts 4, Hansson 3, Westberg 3/3, Strömberg 1, Dano 1, Thorleifsdottir 1.
Lövések/gólok: 45/26, illetve 45/23
Gólok hétméteresből: 6/3, illetve 5/3
Kiállítások: 2, illetve 10 perc

Orosz Olimpiai Csapat-Spanyolország 34-31 (18-17)
Franciaország-Brazília 29-22 (17-11)

A csoport végeredménye: 1. Svédország 7 pont, 2. Orosz Olimpiai Csapat 7, 3. Franciaország 5, 4. MAGYARORSZÁG 4, 5. Spanyolország 4, 6. Brazília 3

Azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény döntött.

Forrás: MKSZ/MTI