Németh Angéla szerezte az első aranyérmet Mexikóvárosban

Shares

Ötven évvel ezelőtt Németh Angéla szerezte meg a magyar olimpiai küldöttség első aranyérmét a mexikóvárosi ötkarikás játékokon.

Az olimpia második napján hétfőn magyar győzelemnek tapsolhattak a nézők. Németh Angéla női gerelyhajításban kiváló teljesítménnyel szerezte meg az aranyérmet. Értékes helyezést ért el Rudasné is, akit csak az utolsó sorozatban ütött el az osztrák Jankó a bronzéremtől.

„A magyar dobók jogos bizakodással készültek az olimpiai küzdelmekre. Női gerelyhajításban nem kellett selejtezőt tartani, a 16 jelentkező mind elindulhatott a döntőben. 30 000 néző figyelte a küzdelmeket… Első dobások: Rudasné 56,38, Németh 57,55, Jaworska és Janko – semmi. A második dobásra Németh Angéla gerelye remekül szállt, óriási erőt adott a lapos ívű dobásba, s íme, az eleinte túl alacsonynak hitt röppálya úgy meghosszabbodott, hogy elámult a stadion népe: 60,36 m! Egy olasz lány (Németh Angéla még a nevét sem tudta) odarohant hozzá, megölelte: „Győztél! Tied az arany.” Angéla nem győzött tiltakozni. „Nono! Még hátra vannak a többiek és még négy dobás!” Az olasz lány csak a fejét rázta: „Victoria! Nem tud túldobni téged senki”

Gerelyhajításban olimpiai bajnok: Németh Angéla (Magyarország) 60,36 m, országos csúcs, a világ idei legjobb eredménye. 2. Mihaela Penes (Románia) 59,92 m. 3. Evamaria Jankó (Ausztria) 58,04 m, 4. Rudasné Antal Márta (Magyarország) 56,38 m, 5. Jaworska (Lengyelország) 56,06 m, 6. Urbancsics (Jugoszlávia) 55,42 m.

1968 első magyar olimpiai bajnoka Németh Angéla, a Testnevelési Főiskola hallgatója, és a BEAC versenyzője. 22 éves 176 cm magas, testsúlya 66,5 kg, edzője Koltai Jenő. Angéla olimpiai bajnoksága váratlan, de nagyon kellemes meglepetés. (Délmagyarország, 1968. október 15., kedd)

Nem gondoltam, hogy győzök

A nagy világhírügynökségek tudósítói természetesen éppen úgy megrohamozták Németh Angéla aranyérmes magyar gerelyvetőnőt, mint a magyar sportújságírók, amikor a győztest és a női gerelyvetés második és harmadik helyezettjét is bevezették az interjúszobába.

A francia hírügynökség (AFP) azt a mondatát ugratja ki Angélának, amelyben szerényen megjegyezte:

„Nem gondoltam arra, hogy ilyen nagy klasszisú versenyzők előtt győztesként végzek.”

Ezután leírják személyi adatait és hosszasan foglalkoznak eddigi sportpályafutásával — amelyet a magyar olvasók már bizonyára jól ismernek. Németh Angéla a beszélgetés végén a kíváncsiskodóknak elárulta, hogy győzelmét sportbarátaival együtt „egy pohárka bor mellett” fogja megünnepelni.

Németh Angéla legveszélyesebb versenytársa a román Mihaela Penes, aki ezúttal az ezüstéremmel volt kénytelen megelégedni és aki végighallgatta az Angélával folytatott beszélgetést, halkan megjegyezte: „A legjobb tudásom szerint versenyeztem, de egy nagy klaszszisú versenytársnőtől szenvedtem el a vereséget”.

Megkoszorúzták Németh Angéla emléktábláját

A jeles évfordulót ünnepelve az idén 120 éves BEAC, a Ránky család, valamint az Állatorvostudományi Egyetem képviselői október 15-én közösen koszorúzták meg Németh Angéla egykori munkahelyén állított emléktáblát.

Az eseményen részt vett Németh Angéla férje, Ránky Mátyás, lánya, egyben az Állatorvostudományi Egyetem testnevelő tanára Ránky Réka, Dr. Gálfi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektorhelyettese, Székely Mózes, a MEFS főtitkára, Csere Gáspár, a BEAC országos bajnok maratoni futója, Simon Gábor, a BEAC igazgatója, valamint a Ránky család számos tagja

Forrás: BEAC/Délmagyarország

50 éves Németh Angéla aranya