Németh Nándor bronzérmes 100 méter gyorson

Shares

Németh Nándor bronzérmet nyert 100 méter gyorson csütörtökön a dohai úszó-világbajnokságon.

Németh Nándor
Németh Nándor a férfi 100 méteres gyorsúszás döntőjében a dohai vizes világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A BVSC 24 éves versenyzője a középdöntőből a negyedik idővel (47.97 mp) várta a finálét, a 6-os pályáról indulva másodikként fordult, és ezután is őrületes iramot diktált, vezetett is, végül 47.78 másodperces idővel csapott célba, megszerezve ezzel a magyar medencés úszók első dobogós helyezését a katari viadalon.

Németh Nándor a magyar úszósport történetének legjobb vb-eredményét ért el ebben a számban, 2001-ben Fukuokában Zubor Attila ötödik volt.

„Nagyon boldog vagyok, az időeredményt tegyük is félre, amivel annyira nem vagyok elégedett. De tudom, hogy bőven van még időnk dolgozni rajta, viszont tudtam, hogy ez nagy lehetőség, amivel sikerült élnem. Körülbelül arra számítottam, hogy ilyen időre van szükség az éremhez. Nyilván az eleje nagyon erős volt, az utolsó tizenöt méteren már csak az volt a fejemben, hogy valahogy beérjek” – elemezte a futamot az MTI-nek Németh, aki megjegyezte, végre a tizedek, századok az ő irányába billentek.

„A last call roomba úgy álltam oda, hogy eldöntöttem, nem fogom nézni az eredményjelzőt, ha látni fogom, hogy világít a végén a pályám, akkor tudom, hogy ott vagyok a dobogón. Aztán így is lett, elértem, amiért idejöttem, az idő pedig csak tájékoztató jellegű”

– mondta a vb-bronzérmes magyar.

A számot a világcsúcstartó kínai Pan Zsan-le nyerte 47.53 másodperccel.

Németh Nándor
Németh Nándor bronzérmével a férfi 100 méteres gyorsúszás eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kapás hatodik, Sebestyén hetedik 200 méter pillangón

Kapás, a szám 2019-es világbajnoka az elődöntőben mindössze öt századdal maradt le a 2:08.43-as ötkarikás szinttől, így a negyedik, míg Sebestyén egyéni csúcsát (2:08.97) megközelítve a hatodik eredménnyel várta a finálét.

A két magyar egymás mellett a 6-os és 7-es pályán úszott. Kapás szokás szerint lassan kezdett, a táv felénél nagyjából egy testhosszal le volt maradva az élmezőnytől, Sebestyén ekkor hatodik volt. Kapás ötödikként kezdte meg hosszú hajráját, de ezúttal sem ő, sem honfitársa nem tudta megközelíteni középdöntős idejét. 

„Elégedett vagyok, mert sikerült úgy megvalósítanom ezt az úszást, ahogyan előre elterveztem. Száz méterig próbáltam minél hosszabb tempókkal tartani magam és utána elindulni, de a vége nagyon fájt. Nyilván szerettem volna olimpiai szintet úszni, de egy hónap van még csak mögöttünk, így nem fogok csalódottan távozni”

– nyilatkozott Kapás Boglárka, aki 2:08.81 perces idővel csapott célba.
Sebestyén és Kapás
A 7. helyezett Sebestyén Dalma (b) és a 6. helyen végzett Kapás Boglárka a célban a női 200 méteres pillangóúszás döntője után. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az élete első egyéni vb-döntőjében szereplő Sebestyén elmondta, szerette volna legalább a középdöntős idejét megismételni, igaz, azzal is hetedik lett volna.

„Próbáltam a technikai és a taktikai dolgokra végig figyelni, ami sikerült, viszont az utolsó ötvenen sokkal fáradtabb voltam, mint tegnap. Annak viszont nagyon örülök, hogy a felkészülésből érkezve kétszer is tudtam 2:10 percen belül úszni”

– mondta Sebestyén Dalma a vegyes zónában.

Nyolcadik a 4×200 méteres női gyorsváltó

A négyes a délelőtti előfutamból 7:57.46 perccel az ötödik idővel került a fináléba – ekkor vált biztossá, hogy az egység, még a fukuokai vb-n elért hetedik helyével biztosan ott lesz a párizsi olimpián -, a döntőre a sorrend megváltozott, az egyéniben hatodik Pádár Nikolett befejezőből első emberré lépett elő.

A 17 éves szegedi versenyző 1:57.06-tal kezdett, nem sokkal maradt el a 200 méter gyors döntőjében elért idejétől (1:56.89) és a harmadik helyen váltott. A vele egykorú Ábrahám Lilla Minna már a hetedik helyen tudott csak „cserélni” az ugyancsak tinédzser Molnár Dórával, negyedikként pedig Késely Ajna váltott, az utolsó helyen. A csapat legrutinosabb tagja nem tudott javítani, így nyolcadikkén csapott célba, 7:56.58 perces idővel. 

Telegdy Ádám a negyedik idővel döntős 200 méter háton

A tokiói olimpián ötödik magyar versenyző a csütörtök délelőtti előfutamban az ötödik legjobb időt (1:58.07 p) úszta, az elődöntőben ezen jócskán tudott javítani és 1.56.65 perccel csapott célba.

„Nagyon örülök annak, hogy újra 1:56-os időt látok az eredményjelzőn, hosszú idő után. Nem tudom pontosan, hogy ebben mennyi van még, de szerintem az első százban mindenképpen. Holnap szeretnék tovább javítani”

– mondta az MTI-nek Telegdy Ádám.

Ebben a számban mindkét magyar riválisa hiányzik a világbajnokságról: a szám címvédője, Kós Hubert (1:54.14) a párizsi olimpiára összpontosítva kihagyta a viadalt, míg Kovács Benedek (1:55.85) nem sokkal a vb-t megelőzően combsérülést szenvedett. A 28 éves Telegdy harmadik a hazai rangsorsban az olimpiai kvótaversenyben.

A kanadai Finlay Knox nyerte a férfi 200 méteres vegyesúszást

A 23 esztendős, brit születésű versenyző 1:56.64 perces országos csúccsal szerezte meg karrierje első nagymedencés egyéni érmét, rögtön egy aranyat.

Férfiak

100 m gyors, világbajnok:
    
   Pan Zsan-le (Kína) 47.53 másodperc
2. Alessandro Miressi (Olaszország) 47.72
3. NÉMETH NÁNDOR 47.78

200 m vegyes, világbajnok:
    
   Finlay Knox (Kanada) 1:56.64 perc
2. Carson Foster (Egyesült Államok) 1:56.97
3. Alberto Razzetti (Olaszország) 1:57.42

Nők

200 m pillangó, világbajnok:
    
   Laura Stephens (Nagy-Britannia) 2:07.35 perc
2. Helena Rosendahl Bach (Dánia) 2:07.44
3. Lana Pudar (Bosznia-Hercegovina) 2:07.92
..6. KAPÁS BOGLÁRKA 2:08.81 perc
7. SEBESTYÉN DALMA 2:09.80

4×200 m gyorsváltó, világbajnok:
    
   Kína (Aj Jan-han, Kung Cse-csi, Li Ping-csie, Jang Pej-csi) 7:46.26 perc
2. Nagy-Britannia (Freya Colbert, Abbie Wood, Lucy Hope, Medi Harris) 7:50.90
3. Ausztrália (Brianna Throssell, Shayna Jack, Abbey Harkin, Kiah Melverton) 7:51.41
…8. MAGYARORSZÁG (PÁDÁR NIKOLETT, ÁBRAHÁM LILLA MINNA, MOLNÁR DÓRA, KÉSELY AJNA) 7:56.58

Forrás: MTI

A női 4×200 méteres gyorsváltó ott lesz az olimpián